Čikagoje atidengtas paminklas prieštaringai vertinamam veikėjui Adolfui Ramanauskui-Vanagui: reakcija audringa

Šeštadienį Čikagoje atidengtas paminklas Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vadui, organizavusiam kovą prieš Tarybų Sąjungą Adolfui Ramanauskui-Vanagui. Paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo A.Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, jo anūkė Inga Jancevičienė.

„Šiandien ypatinga diena. Pačioje lietuvybės JAV širdyje – Lemonte, Pasaulio lietuvių centre, stovės paminklas mūsų tautos didvyriui Adolfui Ramanauskui-Vanagui. Ši vieta lietuviams išskirtinė ir čia deramai bus puoselėjamas A. Ramanausko-Vanago atminimas, didvyrio istorija bus perduodama iš kartos į kartą, liudydama heroizmą, meilę ir ištikimybę Tėvynei Lietuvai“, – išplatintame pranešime cituojamas užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Paminklo idėja įgyvendinta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Užsienio reikalų ministerijos ir JAV lietuvių bendruomenės bendromis pastangomis. Paminklo autorius – skulptorius Jonas Jagėla.

Kompoziciją sudaro kovotojų už Lietuvos laisvę ženklas: vertikali ir dvi horizontalios lygiagretės, transformuotos į šakoto ąžuolo įvaizdį. Tuo siekiama pabrėžti, kad 10 metų miškas buvo Lietuvos partizanų namai, o ąžuolas yra žmonių stiprybės ir nenugalimumo simbolis, plačiai naudotas ginkluoto pasipriešinimo Tarybų Valdžiai metu. Apatinėje paminklo dalyje – tekstas lietuvių ir anglų kalbomis, virš teksto iškaltas Vytis – Lietuvos valstybės herbas.

Rusija pasmerkė

Rusija griežtai pasmerkė šį žingsnį. Rusijos ambasada JAV pareiškė, kad paminklo atidengimas, kurio data beveik sutapo su Holokausto aukų atminimo diena ir sąjungininkų pajėgų Europoje Pergalės diena, yra “ypač ciniškas“. Ambasada taip pat priminė, kad karo metais “miško broliai“ sudarė baudžiamųjų ir apsauginių batalionų pagrindą, ir jų “sąžinėje yra visų okupuotos Sovietų Lietuvos žydų gyventojų sunaikinimas“. Rusija taip pat apkaltino Lietuvą tuo, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras buvo sukurtas specialiai tam, kad „išteisintų“ Holokauste dalyvavusius lietuvius.

Pasmerkė ir žydai

Čikagoje atidengus paminklą prieštaringai vertinamam veikėjui Adolfui Ramanauskui – Vanagui, nepasitenkinimą ėmė garsiai reikšti ir Simono Wiesenthalio centras. Skandalas sulaukė tarptautinės žiniasklaidos dėmesio.

Centro vadovas Efraimas Zuroffas BBC teigė, kad Ramanauskas – Vanagas 1941 metais dalyvavo persekiojant ir žudant žydus, o „Lietuva nesako žmonėms tiesos ir pati tiesos nepripažįsta“.

Lietuva tam prieštarauja. Ji išsakė oficialią poziciją, kad Simono Wiesenthalio centro metami kaltinimai yra melagingi.

Vilnius paragino žydų genocido tyrimų centrą nustoti skleisti dezinformaciją apie partizanų vadą.

BBC apibūdina Adolfą Ramanauską – Vanagą, kaip antisovietinio pasipriešinimo narį, bet pažymi, kad Simono Wiesenthalio centro teigimu, jis dalyvavo Holokauste ir tai esą galima išskaityti paties partizano atsiminimuose. Efraimas Zuroffas BBC taip pat pripažino, kad neturi įrodymų, kad Ramanauskas – Vanagas būtų nužudęs bent vieną civilį, bet tvirtino, kad partizano „kaltę“ įrodo tai, kad savo memuaruose Vanagas rašo apie tai, kad 1941 metais vadovavo sukilėlių būriui. „Tai buvo kritinis laikas, kai ginkluotos gaujos siautėjo gatvėse daugelyje vietovių ir dar prieš pasirodant naciams surengė daugiau nei 40 išpuolių prieš žydus“, – pareiškė Efraimas Zuroffas, taip pat nepraleidęs progos priminti ir tai, kad su naciais neva kolaboravo ir kitas pasipriešinimo dalyvis Jonas Noreika – Generolas Vėtra.

Lietuvos URM išreiškė nusivylimą Simono Wiesenthalio centro teiginiais.

Praėjusiais metais nepavyko įgyvendinti pradinį paminklo Adolfui Ramanauskui – Vanagui JAV sumanymą – pastatyti jį jo gimtajame mieste Niu Britene, Konektikuto valstijoje dėl to kad šio JAV miesto taryba atsisakė statyti paminklą dėl jo prieštaringai vertinamos reputacijos bei Amerikos žydų kongreso pozicijos.

36

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s