Paskutinis kinų įspėjimas: kokias pasekmes Kinijos nemalonė sukels Lietuvai

Kinijos ambasada pirmadienį griežtai pasmerkė Tibeto vyriausybės ministro pirmininko Lobsango Sangay vizitą Lietuvoje. Vieno iš Tibeto separatistų lyderių priėmimą Seime organizavo konservatoriai, vadovaujami savo “dvasinio lyderio“ Vytauto Landsbergio. Kaip toliau vystysis Lietuvos ir Kinijos santykiai? Nesudėtinga atspėti

Prieš savaitę buvo pranešama kad 80 Seimo narių pasirašė atvirą laišką Pasaulio sveikatos organizacijai reikalaudami, kad Taivano atstovai būtų įtraukti į tarptautinę konferenciją. Kinijos valdžia nepraleido šio nedraugiško Vilniaus žingsnio. Tačiau jie vis dar tikėjosi Lietuvos politinio elito blaivumo.

“Tikime, kad kai kurių Seimo narių pasirašytas laiškas neatspindi oficialios Lietuvos vyriausybės ir Seimo pozicijos dėl draugiško bendradarbiavimo su Kinija“, — tuo metu buvo sakoma Kinijos diplomatinės atstovybės rašte. Žinodami, kaip Lietuvos verslininkai siekia patekti į didžiulę kinų rinką, Kinijos diplomatai paliko praviras duris.

Politiniai provokatoriai

Tačiau paaiškėjo, kad Pekinas suklydo. Dar vienas kinų separatistų globėjų Lietuvoje išpuolis įvyko vos po kelių dienų. Lietuvos konservatoriai surengė naują provokaciją. Seimo rūmuose jie šiltai pasveikino Tibeto vyriausybės tremtyje ministrą pirmininką Lobsangą Sangay, JAV pilietį, kuris niekada net nebuvo apsilankęs Tibete. Šį priėmimą pašventino pats Vytautas Landsbergis. Argi galima kilti aukščiau?

Dvasinis Lietuvos dešiniųjų lyderis irgi dalyvavo spaudos konferencijoje, kurioje Amerikos pilietis Lobsangas Sangay ir priimančiosios delegacijos nariai sakė Pekinui nemalonius žodžius.

“Andriaus Navicko, Vyčio Vidūno ir Vytauto Landsbergio komentarai yra kupini nusistatymo ir priešiškumo Kinijos vyriausybei ir Kinijos žmonėms, įskaitant tibetiečius. Jų žodžiai apie Kiniją yra visiškai nepriimtini. Kinijos ambasada griežtai smerkia spaudos konferenciją <…> ir reiškia griežtą prieštaravimą dėl Dalai Lamos separatistinio bloko vadovo Lobsango Sangay apsilankymo Seime ir Lietuvoje“, — rašo Kinijos ambasada.

Antrajame per savaitę pranešime Kinijos diplomatai jau nesusilaikė. O Lietuvos ir Tibeto “kovos už laisvę“ paralelės, kurias skandalingoje konferencijos bandė nubrėžti pranešėjai, ypač papiktino Kinijos ambasadą.

“Kaip pripažįsta tarptautinė bendruomenė, Tibetas visuomet buvo neatskiriama Kinijos dalis. Tibeto istorija niekuo nepanaši į Lietuvos. Tibeto klausimas yra susijęs su Kinijos suverenitetu, teritoriniu vientisumu ir pagrindiniais Kinijos interesais“, — teigiama atstovybės pranešime.

Diplomatai pakartojo, kad griežtai prieštarauja “bet kokiam bandymui suskaldyti Kiniją ir esame prieš bet kokią instituciją ar organizaciją, suteikiančią platformą Tibeto separatistų veiklai, įskaitant Vilniaus politikos analizės institutą, kuris kviečia Lobsangą Sangay į konferenciją“.

Nespjauk į šulinį

Apibendrinkime Lietuvos ir Kinijos santykių raidą per pastaruosius metus. Lietuvos vyriausybė, kuriai atstovauja valdantieji “valstiečiai“, iš visų jėgų stengiasi visokeriopai pradėti dialogą su Pekinu. Siunčia delegacijas į Kinijos ekonomikos forumus, bando pritraukti Kinijos investuotojus į Lietuvą ir prisijungti prie “Naujojo šilko kelio“, kurį Pekinas tiesia į Europą. Su oficialiuoju vizitu Kinijoje ne taip senai apsilankė ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

O štai konservatoriai 2018 metų vasarą ketvirtą kartą iškilmingai priėmė dvasinį Tibeto lyderį Dalai Lamą XIV. Šių metų pavasarį Lietuvos žvalgybos institucijų pranešime Kinija kartu su Rusija pirmą kartą buvo pavadinta grėsme valstybės nacionaliniam saugumui. Prieš savaitę — laiškas Taivanui palaikyti. Ir dabar — Tibeto vyriausybės ministro pirmininko priėmimas Seime.

Net pagal griežtus Kinijos diplomatų standartus — to jau per daug. Taigi, per metus — keturi spjūviai į oficialaus Pekino veidą iš mažos, pagal tarptautinius standartus, valstybės.

Kiti Kinijos vadovybės veiksmai yra lengvai nuspėjami. Gal Lietuva turės ir kinų investicijas, ir “Naująjį šilko kelią“, ir atvirą lietuviškiems produktams Kinijos rinką. Bet tik tuomet, kai išsigydys nuo “Taivano-Tibeto separatizmo“ priklausomybės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s