Kitų problemų šalyje nėra: Lietuvos Seimas pavadino Krymo totorių deportaciją genocidu

Lietuvos Seimas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją kuria pripažino Sovietų valdžios veiksmai prieš Krymo totorius yra genocidas. Už tokią rezoliuciją balsavo 77 parlamentarai, nė vienas nebuvo prieš, vienas susilaikė.

„Remdamasis tarptautinėje teisėje įtvirtintu genocido sąvokos apibrėžimu, Seimas pripažįsta 1944 metais Sovietų Sąjungos įvykdytus nusikaltimus prieš Krymo totorių tautą genocidu“, – rašoma rezoliucijoje.

Seimas taip pat „atkreipia dėmesį ir smerkia 2014 metais Rusijos Federacijos įvykdytą neteisėtą Ukrainos Krymo okupaciją ir aneksiją bei prieš civilius gyventojus ir Krymo totorių tautą vykdomą diskriminaciją kalbos, kultūros, religijos ir tautybės pagrindu, panaikintą Krymo totorių savivaldą“.

Dokumentu tarptautinė bendruomenė raginama solidarizuotis su Krymo totorių tauta ir tęsti 2014 metais Rusijos įvykdytos Ukrainos Krymo okupacijos bei aneksijos nepripažinimo politiką.

„Priėmę rezoliucijos projektą, mes tęsiame Lietuvos seimų tradiciją įvardinti totalitarinių ir represinių režimų nusikaltimus tautoms. Tą jau padarėme priimdami rezoliucijas dėl Ukrainos Holodomoro ir armėnų tautos genocido. Tokia politinė praktika svarbi ne tik dėl istorinės tiesos įtvirtinimo mūsų visuomenėse, bet ir siekiant pasipriešinti istorijos klastojimui, jos perrašinėjimui, kas šiandien tapo įprasta Kremliaus politikos praktika”, – sakė vienas iš rezoliucijos iniciatorių Seimo narys konservatorius Audronius Ažubalis.

Analogiška rezoliucija gegužės pradžioje priimta Latvijoje. Plačiau apie tai mes rašėmė čia.

Masinė totorių deportacija iš Krymo prasidėjo 1944 metų gegužės 18 dieną. Tuo metu dėl kaltinimų kolaboravimu su naciais iš Krymo į Centrinę Aziją deportuota daugiau nei 230 tūkst. žmonių – beveik visi pusiasalyje gyvenę totoriai. Prieš penkerius metus Krymui prisijungus prie Rusijos buvo uždraustos kelios Krymo totorių visuomeninės organizacijos tiesiogiai susijusios su tarptautinėmis teroristų organizacijomis. Tačiau pusiasalyje veikia gausi Krymo totorių bendruomenė kuri turi tokias pat teises kaip ir kiti regiono gyventojai.

Totoriai kurie nesutiko su Krymo įėjimu į Rusijos sudėtį rengė visuomenines akcijas ir net organizavo teroro bei diversijų aktus – sprogdino elektros tiekimo infrastruktūros objektus. Už šios veiklos organizavimą kai kuriems Ukrainos piliečiam prisistatantiems totorių aktyvistais, pavyzdžiui Mustafai Džemilevui ar Refatui Čubarovui, uždrausta įvažiuoti į Rusiją.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s