Priešprieša NATO viduje: Turkija planuoja gauti pirmas rusiškas raketas jau liepą ir ruošiasi sankcijų karui su JAV

JAV tenka priprasti prie naujos realybės: jų diktatūros laikai baigėsi.

Nepaisant atviro šantažo ir grasinimų rusiškų zenitinių sistemų „S-400“ pristatymas Turkijai gali būti pradėtas jau pirmoje liepos pusėje, pareiškė šalies prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kurį cituoja turkų televizijos kanalas NTV.

„Manau, kad pristatymas bus pradėtas pirmoje liepos pusėje“, – pareiškė Turkijos valstybės vadovas žurnalistams orlaivyje, kuriuo skrido iš Tadžikistano.

„Aptarėme S-400 klausimą su Rusija. S-400 klausimas išspręstas“, – pridūrė jis.

Turkija perka keturias S-400 sistemas „Triumf“, o sutarties vertė siekia 2,5 mlrd. JAV dolerių.

Šalies gynybos ministras Hulusi Akaras kovą pareiškė, kad „S-400“ įrengimas Turkijoje prasidės šių metų spalį. Balandį Rusijos ginklų eksporto agentūros „Rosoboroneksport“ vadovas Aleksandras Michejevas informavo, kad pirmąsias raketų sistemas Turkijai numatyta perduoti liepą.

Turkija taps pirmąja NATO nare, įsigysiančia pažangiausių rusiškų priešlėktuvinės ir priešraketinės gynybos sistemų.

Toks turkų sprendimas užtraukė Vašingtono įtūžį ir paskatino amerikiečių pareigūnus nutraukti Turkijos dalyvavimą JAV naikintuvų „F-35“ programoje. Jie taip pat pagrasino paskelbti savo NATO sąjungininkei daugiau ekonominių sankcijų.

Vašingtonas teigia, kad Turkijos ketinimas naudoti Rusijos raketų technologijas kartu su JAV naikintuvais būtų nesuderinamas su NATO gynybos principais ir keltų pavojų sąjungininkų saugumui. Tuo tarpu Turkijos bei Rusijos ekspertai sako kad jokių problemų su šios ginkluotės suderinamumu nekils.

Penktadienį turkų užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu pareiškė kad Turkija yra pasiruošusi imtis atsakomųjų priemonių, jei JAV paskelbtų jai sankcijas.

„Turkija atsakys į amerikiečių sankcijas, jei JAV imsis neigiamų žingsnių Ankaros atžvilgiu“, – ministrą, kalbėjusį apie galimą JAV reakciją į Turkijos sandorį su Rusija, cituoja Anatolijos naujienų agentūra.

M.Cavusoglu taip pat pakartojo, kad jo šalis neketina atsisakyti šio sandorio. Turkija neatsisakys nepriklausomos politikos ir įgyvendins savo sprendimus, pabrėžė jis.

„Niekas negali kelti Turkijai ultimatumo“, – rėžė turkų URM vadovas.

Ketvirtadienį Turkijos gynybos ministras „netinkamu“ pavadino JAV iškeltą ultimatumą Ankarai atsisakyti prieštaringai vertinamo rusiškų oro erdvės gynybos sistemų „S-400“ pirkimo.

Praėjusią savaitę JAV gynybos sekretoriaus pareigas einantis Patrickas Shanahanas išsiuntė laišką Turkijai, kuriame sakoma, kad jeigu Ankara iki liepos 31-osios neatsisakys sistemų S-400, turkų pilotai, besimokantys Jungtinėse Valstijose valdyti naikintuvus F-35, bus išsiųsti iš šalies, o sutartys su Turkijos įmonėmis dėl šių lėktuvų dalių gamybos bus atšauktos.

Gynybos ministras Hulusi Akaras telefonu susisiekė su P. Shanahanu ir pareiškė, kad laiško tekstas yra „netinkamas ir neatitinka (NATO) dvasios“, sakoma ministerijos pranešime.

Tačiau Turkija ne kartą yra pareiškusi, kad „sandoris yra baigtas“. Praėjusį mėnesį H. Akaras pranešė, kad Turkija jau išsiuntė savo personalą į Rusiją mokytis valdyti S-400. Trečiadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad tikisi įtikinti JAV neišbraukti Turkijos iš “F-35“ programos.

2018 metų liepą JAV „perdavė“ Turkijai keturis naikintuvus “F-35“, tačiau jie liko Amerikoje, pagal oficialią versiją – kad būtų galima apmokyti turkų pilotus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s