Jungtinės Tautos: prognozės Lietuvai labai liūdnos

Žmonija sensta ir gausėja lėčiau negu anksčiau, tačiau per artimiausius trisdešimt metų pasaulio populiacija vis tiek ženkliai ūgtelės – nuo maždaug 7,7 mlrd. šiuo metu iki 9,7 mlrd. 2050 m. Vis dėlto, Lietuvoje gyventojų nuosekliai mažėja ir toliau mažės.

Tokias prognozes skelbia Populiacijos tyrimą pristačiusios Jungtinės Tautos (JT). Organizacijos Ekonomikos ir socialinių reikalų departamento Populiacijos skyrius prognozuoja, kad iki amžiaus pabaigos pasaulyje turėtų gyventi daugiau žmonių, negu per visą Žemės istoriją – beveik 11 mlrd. B

Per artimiausius dešimt metų Kinija didžiausios pasaulio šalies pagal gyventojų skaičių poziciją užleis Indijai. Kaip skelbia JT, Indijoje daugiau gyventojų bus jau 2027 m.

Šiuo metu pasaulyje gyvena apytiksliai 7,7 mlrd. žmonių, iš jų maždaug 37% gyvena Kinijoje (1,4 mlrd. žmonių) ir Indijoje (1,3 mlrd. žmonių).

Laikotarpiu nuo 2019 iki 2050 m. 55 šalyse ir vietovėse numatomas populiacijos sumažėjimas bent 1%, iš jų 26 šalyse žmonių sumažės daugiau kaip 10%. Pagrindinės šio mažėjimo priežastys –  žemas gimstamumas ir emigracija. Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad Kinijos populiacija per šį laikotarpį sumenks 2,2% arba 31,4 mln. žmonių. Prognozuojama, kad tuo metu Indijos populiacija ūgtels iki 1,5 mlrd. žmonių.

Lietuvos populiacija mažės ir toliau

Lietuva, kurioje šiuo metu priskaičiuojama apie 2,8 mln. gyventojų, patenka tarp šalių, kuriose dėl migracijos ir menkstančio gimstamumo gyventojų skaičius tik mažės. Lietuvą ir Bulgariją JT įvardija kaip šalis, kurios laikotarpyje nuo 2019 m. iki 2050 m. praras didžiausią procentą (23%) gyventojų, nedaug atsilieka Latvija (22%) bei Ukraina (20%).

Jeigu JT prognozės pasitvirtins, XXI a. pabaigoje Lietuvoje turėtų likti vos 1,5 mln. gyventojų arba 45% mažiau negu dabar. Numatoma, kad apskritai daugiausia į kitas šalis emigruos Rytų Europos ir Karibų regionų gyventojai.

Iki 2050 m. populiacijos augimą daugiausia lems devynios šalys: Indija, Nigerija, Pakistanas, Kongas, Etiopija, Tanzanija, Indonezija, Egiptas ir JAV. Skaičiuojama, kad Užsachario Afrikos regione per šį laikotarpį žmonių skaičius turėtų padvigubėti. Nigerijos populiacija turėtų ūgtelėti iki 733 mln. žmonių, šalis trečios pagal populiaciją valstybės vardą perims iš JAV, kuri nukirs į ketvirtąją vietą (434 mln. žmonių). Pakistanas liks penkta pagal populiaciją pasaulio valstybe.

Ataskaita patvirtino, kad žmonija sensta – gyvenimo trukmė ilgėja, o gimstamumas visame pasaulyje mažėja. Pavyzdžiui, statistika rodo, kad 1990 m. vienai moteriai tekdavo 3,2 vaiko, šiemet – 2,5 vaiko, o 2050 m. šis skaičius tebus 2,2 vaiko. Pasak JT, norint, kad populiacija atsinaujintų ir nemažėtų, statistiškai viena moteris turėtų susilaukti daugiau kaip 2 vaikų (2,1).

Anot J. Wilmotho, mažėjantis gimstamumas susijęs su didėjančiomis galimybėmis moterims mokytis, taip pat faktu, kad miestuose yra kur kas platesnė darbo pasiūla negu kaimuose.

„Mieste, kur viskas kainuoja brangiau, šeimos renkasi turėti mažiau atžalų“, – komentuoja specialistas.

Viena iš pagrindinių populiacijos slinktis lemiančių priežasčių yra migracija. Šiuo metu ją daugiausia lemia noras rasti geriau apmokamo darbo (pvz., emigracija iš Bangladešo, Filipinų, Lietuvos, Nepalo), taip pat noras pabėgti iš konfliktų ir karo draskomų šalių (Irakas, Sirija, Somalis).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s