“Gąsdinimai neveikia“: lietuviai vyksta į Kaliningradą nepaisydami valdžios nuomonės

Lietuvos gyventojai pradėjo aktyviai kreiptis dėl nemokamų elektroninių vizų į Kaliningrado sritį, tačiau ši situacija kelia nerimą Lietuvos valdžios institucijoms, kurios jau daugelį metų gąsdina žmones istorijomis apie “Rusijos grėsmę“.

Elektroninės vizos į Kaliningrado sritį pradėjo veikti nuo liepos 1 dienos. Jas gali nemokamai įsigyti 53 šalių, įskaitant Baltijos šalis ir Lenkiją, piliečiai.

Kaimyninių šalių gyventojai pradėjo aktyviai naudotis šia galimybe.

Kaip pabrėžė Kaliningrado srities kultūros ir turizmo ministras Andrejus Jermakas, didžiausias paraiškų skaičius buvo gautas iš Lietuvos. Nuo mūsų neženkliai atsilieka Vokietija ir Norvegija. Pasak jo, regiono valdžios institucijos tokio aktyvumo nesitikėjo.

Tačiau kaimyninėje Lietuvoje dėl to entuziazmu netrykštama. Prieš įvedant supaprastintą vizų režimą Baltijos Respublikos valdžios institucijos įspėjo gyventojus, kad “elektroninė viza yra nesaugus dalykas, o lietuviai turėtų tris kartus pagalvoti prieš prisijungdami prie “militarizuoto Kaliningrado“.

Konservatorius ir garsus rusofobas Laurynas Kasčiūnas sakė, kad “Rusijos specialiosios tarnybos atidžiai išstudijuoja tuos žmones, kurie aplanko jų šalį“.

Jo arsenale buvo “gąsdinimų“ neva Rusijos Federalinio saugumo biuras (FSB) “išgaus lietuvių asmeninę informaciją, kai prijungs savo prietaisus prie interneto viešbučiuose“, “seks užsieniečių judėjimą“, “stebės jų kontaktus“, “siųs savo agentus pas juos“.

Panašūs pareiškimai buvo pateikti dėl Baltarusijos, kuri pirmą kartą įvedė penkių dienų bevizį režimą, ir po to pratęsė jį iki 30 dienų. Tada Lietuvos piliečiai buvo bauginami, kad juos “įdarbins” Kremliaus specialiosios tarnybos. Tačiau oficialiam Vilniui to nepavyko pasiekti, turistų srautas iš Lietuvos į Baltarusiją įvedus bevizį režimą išaugo beveik trečdaliu.

Sprendžiant iš pirmųjų ženklų, e.vizos į Kaliningrado sritį lems panašų rezultatą. Jos artimos beviziam režimui. Jos yra nemokamos, nereikalauja rinkti dokumentus ir susisiekti su konsulatu, nereikalauja pakvietimų ir patvirtinimų.

Dėl šio Rusijos žingsnio Lietuvos valdžios institucijos susidurs su sudėtinga dilema. Jie arba turės pripažinti, kad lietuviai masiškai nori aplankyti Kaliningradą, kad užsiverbuotų ir išduotų Tėvynę, arba piliečiams nerūpi savo šalies užsienio politika, valdantysis elitas bei jo rusofobija. Abu variantai yra labai nemalonūs valdžiai.

Lenkijoje į elektronines vizas piliečiai reagavo daug ramiau. Kaliningrado generalinė konsulė Ana Novakovska, pažymėjo, kad tai naudinga lenkams, nes jie domisi Rusijos regionu, kuris ribojasi su šalimi, kuri daugelį metų buvo uždaryta užsieniečiams, ir sunku gauti paprastą Rusijos vizą.

Pagrindinis liberalus Lenkijos leidinys “Gazeta Wyborcza“ rašo apie elektronines vizas, kad “praktiškai Rusija vienašališkai atnaujina eismą pasienyje, tik daug platesniu mastu“, ir skundžiasi, kad Maskvoje ir Kaliningrade daroma tai, ką turėtų padaryti lenkų valdžios institucijos Varšuvoje.

Nepaisant to kad Lietuvos piliečiai ir toliau emigruoja į Jungtinę Karalystę, Airiją ir Norvegiją, mūsų politikams atrodo, kad būtent kelionės į Kaliningradą peržengia visas ribas.

Tačiau akivaizdu kad šie gąsdinimai neturi jokio poveikio Lietuvos piliečiams. Lietuviai tiesiog nekreipia dėmesio į oficialią propagandą ir priima Kaliningrado sritį kaip normalūs žmonės. Tai yra, kaip kaimynai, kurie supranta, kad būtina bendrauti ir palaikyti gerus santykius su kaimynais.

Anksčiau paaiškėjo, kad pirmoji turistė, atvykusi į Kaliningrado sritį su elektronine viza liepos 3 dieną, buvo Lenkijos pilietė. Ji kirto sieną per Mamonovo kelio kontrolės punktą.

Kaliningrado srities tarptautinių ir tarpregioninių santykių agentūra pranešė, kad per tris dienas buvo gauta daugiau kaip du tūkstančiai prašymų išduoti elektroninę vizą. Dauguma jų yra iš Rusijos kaimyninių šalių — Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos.

Naudojant e. vizą įvažiuoti į Rusiją per kitus regionus draudžiama. Turintys tokią vizą turistai galės keliauti tik Kaliningrado srityje, jiems negalima išvažiuoti į kitus RF subjektus naudojantis vidaus Rusijos transporto priemonėmis (pavyzdžiui, lėktuvu ar keltuvu).

945.png

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s