Naujos Rusijos ir Turkijos bendradarbiavimo perspektyvos: apart raketų, prakalbo apie lėktuvus

Maskvos ir Ankaros derybos dėl karinių lėktuvų tiekimo yra įmanomos interviu naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos vicepremjeras Jurijus Borisovas.

„Kodėl gi ne? Precedentas jau yra“, – sakė kuruojantis gynybos pramonės klausimus Vyriausybės vice-pirmininkas, paklaustas, ar įmanomos naujos derybos ir sutartys su Turkija dėl karo aviacijos tiekimo pradėjus įgyvendinti sutartį dėl oro erdvės gynybos sistemų tiekimo.

Turkija įsigijo keturias rusų gamybos ilgojo nuotolio zenitinių raketų sistemų „S-400 Triumf“ baterijas. Sutarties suma – 2,5 mlrd. dolerių (2,2 mlrd. eurų). Dalis sandorio buvo apiforminta paskolon.

Turkija ketina aiškintis galimybes pirkti iš Rusijos karo lėktuvų tuo atveju, jei negaus amerikietiškų naikintuvų F-35, liepos 1 dieną pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi šaltiniais Turkijoje.

„Jeigu Turkija pašalinama iš F-35 programos, ji ieškos alternatyvų, įskaitant rusiškus naikintuvus, kol kurs savo karo lėktuvus ir balistines raketas“, – sakė vienas šaltinių.

Vašingtonas per pastaruosius dvejus metus nekart yra perspėjęs Turkiją, kad ji sulauks sankcijų, jei įsigis rusiškų oro erdvės gynybos sistemų „S-400“. Tarp galimų sankcijų nurodomas Turkijos pašalinimas iš naikintuvų „F-35“ kūrimo programos.

Jungtinės Valstijos būgštauja, kad jei NATO narė Turkija integruos „S-400“ savo gynybos sistemoje, esama rizikos, kad slapti duomenys apie radarų neaptinkamus naujos kartos naikintuvus „F-35“ gali patekti į Rusijos rankas.

Visgi Donaldas Trumpas antradienį pareiškė suprantąs Turkijos sprendimą įsigyti raketų sistemą. Pasak JAV prezidento, jo santykiai su prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu yra „labai geri“, tačiau situacija labai sudėtinga.

Turkija esą buvo „priversta“ įsigyti rusišką sistemą, nes pirmtakė Demokratų vyriausybė nepardavė jai amerikietiškos „Patriot“ sistemos, sakė D. Trumpas antradienį žurnalistams, taip pakartodamas Turkijos Vyriausybės argumentą.

Vadina šantažu

Savo ruožtu J. Borisovas pridūrė, kad Rusija iki šių metų pabaigos perduos Turkijai visus jos įsigytus „S-400“ komponentus, o turkų kariškiai bus galutinai apmokyti naudoti šias sistemas.

„Labai tiksliai vykdome kontrakto grafiką, nesužlugdydami nė vienos priemonės. Kontrakto įgyvendinimas, įskaitant turkų specialistų parengimą, žinoma, bus baigtas šiais metais“, – sakė Rusijos vicepremjeras.

Jis pažymėjo, kad spaudimas Turkijai dėl šio kontrakto neturi precedento.

„JAV grasina Turkijai atsisakyti tiekti „F-35“, kitomis priemonėmis. Šantažuoja, sako, kad „S-400“ pirkimas pakenks NATO koviniam pasirengimui, nes šios sistemos galės gauti papildomą informaciją apie NATO šalių orlaivių charakteristikas, – kalbėjo J. Borisovas. – Tačiau reikia pasakyti, kad Turkija yra labai nuosekli dėl savo sprendimų.“

Rusija nuo liepos 12-osios pradėjo siųsti Turkijai „S-400“ komponentus lėktuvais, o vėliau jūra planuojama atplukdyti šaliai skirtas šios sistemos raketas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s