Įvyko: Vilniuje vėl išmontuota Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lenta

Vilniuje nuo Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sienos liepos 27 d. rytą ir vėl, visuomenės iš anksto neinformavus, išmontuota nelegaliai kabėjusi, daug diskusijų sukėlusi Lietuvos didvyrio-nacių kolaboranto Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta.

Tai žiniasklaidai patvirtino mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas. Anot jo, lenta nuvežta į ir bus saugoma savivaldybės įmonėje „Grinda“.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, jog lentą nuimti apsisprendė siekdamas, kad būtų taikomas „vienodas principas“ visiems atminimo ženklams, kurie susiję su totalitariniais režimais – tiek kalbant apie Žaliojo tilto skulptūras, nukeltas prieš ketverius metus, tiek apie ženklą J. Noreikai.

„Būtent todėl priėmiau sprendimą nukelti atminimo lentą Jonui Noreikai, kuris, nors savo gyvenime daug pastangų įdėjo kovodamas prieš Lietuvos priešus, tačiau elgėsi nepateisinamai, prisiimdamas okupacinės valdžios jam suteiktą atsakomybę izoliuoti žydus ir konfiskuoti jų turtą, ir taip padėjo kurti sąlygas okupacinei valdžiai vėliau juos nužudyti“, – oficialiame komentare pasakė R. Šimašius.

Po pirmojo lentos „išmontavimo“ balandžio mėnesį R. Šimašius laikėsi šiek tiek kitokios nuomonės ir buvo kategoriškas.

„Man atrodo, kad labai svarbu, jog mūsų tauta nebūtų įveliama į tokius knaisiojimus ir „blusinėjimus“. Esminis dalykas – neduoti preteksto manyti, kad tas veikėjas pasiekė tikslą. Reikia kuo greičiau atstatyti tą lentą, jau vykdomi technologiniai sprendimai, galvojama, kaip ją atstatyti. Jeigu kažkam kils noras diskutuoti, galime tai padaryti, kai nebebus to įvykio streso, reikia nepasiduoti tuo pretekstu. Kai Breivikas išsitraukė šautuvą, visi žinojo, kokių dainų jis nemėgsta ir išėjo į gatves jas dainuodami. Naujojoje Zelandijoje irgi buvo susitarta, kad išpuolio kaltininko vardas nebus vartojamas“, – nepriklausomam Žmonių partijos portalui tąkart kalbėjo Vilniaus meras.

Šių metų balandžio pradžioje nelegaliai kabojusi lenta nuo bibliotekos buvo išmontuota teisininko, profesoriaus Stanislovo Tomo. Tačiau labai greitai Vilniaus vadovas R. Šimašius pasirūpino, kad ši lenta būtų restauruota ir pakabinta vėl ten pat, kur nelegaliai kabėjo nuo 1997 metų.

Šiuo metu Vilniuje laukiamas prieš lentos išmontavimą protestuojančių patriotinių Lietuvos jėgų sambrūzdis ir masinis žvakučių deginimas.

Šešėlinis Lietuvos vadovas, profesorius Vytautas Lansbergis taip pat yra pasisakęs dėl šios lentos. Anot jo – J. Noreika tiesiog dirbo administracinį darbą, todėl kabinėtis prie jo dabar neverta.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s