Vilniaus sinagoga atnaujina savo veiklą

Prieš kelias dienas paskelbta, kad dėl galimos grėsmės Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) uždaro savo būstinę, taip pat uždaroma ir sinagoga. Ketvirtadienį skelbiama, kad maldos namai vėl atviri. Taip pat veiklą atnaujino ir Lietuvos žydų bendruomenė.

„Nesutarimai dėl Škirpos ir Noreikos „įamžinimo“ vakar (trečiadienį, rugpjūčio 7 d.) pasiekė aukščiausią Lietuvos visuomeninio gyvenimo susipriešinimo tašką. Džiugu, kad didžioji dalis žurnalistų, istorikų objektyviai nušvietė šią temą. Dėkojame jiems už pilietiškumą. Jūs gynėte Lietuvos istoriją ir sąžinę. Sunkią misiją vykdė LŽB pirmininkė Faina Kukliansky. Ji priėmė sprendimą, kurį jai diktavo pačios skaudi šeimos ir LŽB narių istorija. Tai drąsus ir nelengvas sprendimas“, – rašoma Shmuelio (Simo) Levino, Vilniaus religinės bendruomenės pirmininko, pranešime, kurį skelbia Lietuvos žydų bendruomenė savo puslapyje.

Jo teigimu, gaila, kad ši neeilinė situacija nebuvo išnaudota susivienyti žydų bendruomenėms, bent verbališkai.

„Mums svarbus Lietuvos Respublikos prezidento ir premjero įvykių įvertinimas ir saugumo užtikrinimas. Šiandien, kartu su Faina Kukliansky, priimtas sprendimas atnaujinti bendruomenės ir sinagogos veiklą. Noriu nuraminti judaizmo žinovus, Vilniaus religinės bendruomenės religinė veikla (maldos) nebuvo sustabdytos. Vilniuje pakanka vietų, kur galima melstis. Šiandien ryte sinagogoje jau meldėmės, skaitėme Torą, perskaitytos ir atmino maldos – Jorcait 2 judėjams. Prasidėjo pasiruošimas Tisha B‘Av tragedijos maldoms“, – teigia Shmuelis (Simas) Levinas.

Skandalas, palietęs ir Lietuvos žydų bendruomenę, kilo po to, kai oficialiu Vilniaus mero R. Šimašiaus sprendimu liepos 27-osios ankstyvą rytą nuo Vrublevskių bibliotekos sienos buvo nuimta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai skirta atminimo lenta. Tai sukėlė didelį dalies visuomenės pasipiktinimą, esą nėra įrodyta, kad J.Noreika prisidėjo prie Holokausto, nors kaip tik tuo jis ir kaltinamas.

Keliomis dienomis anksčiau Vilniaus taryba nusprendė pakeisti ir Kazio Škirpos alėjos pavadinimą į Trispalvės.

Nesutinkantys su šiais sprendimais trečiadienio vakarą rinkosi į mitingą šalia karaliaus Mindaugo paminklo. Jame skambėjo raginimai atkurti atminimo lentą J.Noreikai, grąžinti alėjos pavadinimą K.Škirpai ir atstatydinti R.Šimašių.

Apie tai, kad uždaromos bendruomenės patalpos ir sinagoga, pranešta rugpjūčio 6 d.

„Pastaruoju metu Lietuvos žydų bendruomenė gauna grasinimo laiškus ir skambučius. Tvyrančios ir skatinamos įtampos kontekste nei bendruomenė, nei Vilniaus Sinagoga neturi galimybių užtikrinti čia besilankančiųjų žmonių, kurių tarpe yra ir nuo nacių nukentėjusiųjų, jų šeimų saugumo“, – buvo rašoma pranešime.

Bendruomenės pareiškime neslėpta požiūrio ir „į vieną politinę partiją“.

„Nuolatinis vienos politinės partijos eskaluojamas ir nežabojamas, viešai reiškiamas noras pripažinti Lietuvos žydų naikinime dalyvavusius asmenis Lietuvos didvyriais, reikalavimas tuos asmenis pagerbti atminimo lentomis bei kitais būdais, ir atsižvelgiant į viešą raginimą rinktis į gėdingą poziciją remiančius mitingus rugpjūčio 7-ą dieną, – ne tik kiršina, bet ir supriešina Lietuvos visuomenę.“

Mitinge buvo žinomų politikų, tačiau nedaug – čia lankėsi ir kalbėjo Seimo narys Mindaugas Puidokas, buvęs kandidatas į prezidentus Arvydas Juozaitis. Trečiadienį Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius ir jo bendražygiai iš Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Ukmergės paskelbė, kad F.Kukliansky pareiškimai gali nuteikti prieš žydus ir kitą Lietuvos visuomenės dalį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s