Konservatoriai sugalvojo, kaip “atkeršyti“ Latvijai už sprendimą dėl Astravo AE

Buvęs ūkio ministras, konservatorius Dainius Kreivys mano, kad nereikia panikuoti dėl Latvijos sprendimo pirkti elektrą iš Astravo AE apeinant Lietuvą.

“Nes, kaip sakoma, “yra veiksmas bus ir atoveiksmis““, — parašė jis savo Facebook paskyroje.

Kreivys abejoja Latvijos valdžios institucijų ketinimu, primindamas, kad kaimyninėje respublikoje nepakanka elektros pralaidumo su Baltarusija linijų. Jis mano, kad vienintelis būdas importuoti elektrą iš Astravo AE — per elektros liniją Liksnoje.

“Nemanau, kad mes ramiai stebėsime tranzitu per Liksnos liniją keliaujančią Astravo elektrą, kurią mums “gudriai“ pardavinės broliukai latviai. Yra įvairių priemonių tokių kaip, pavyzdžiui, užtrukęs Ignalinos pastotės ir per ją einančių linijų remontas (besitęsiantis iki 2025 metų sinchronizacijos)“, — rašė konservatorius.

Politikas priminė, kad energetikos klausimai yra įtraukti į strateginę svarbą Lietuvos nacionaliniam saugumui, todėl Latvijos įmonės, kurios gaus leidimą prekiauti elektra Lietuvos teritorijoje, turi atitikti tam tikrus kriterijus. Kreivys teigia, kad bet koks importas yra lengvai atsekamas, todėl “paslėpti nepavyks“.

Konservatorius paragino Lietuvos užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių įteikti notą Latvijos ambasadoriui. Jis taip pat kalbėjo apie savo ketinimus kreiptis į Vyriausybę su prašymu įvertinti Latvijos įmonės “Spectrum Baltic“ leidimo importuoti elektrą iš Kaliningrado srities ir Baltarusijos išdavimą.

Anksčiau Latvijos ministrų kabinetas pritarė Ekonomikos ministerijos siūlymui perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Lietuvos nenoro pirkti elektrą iš Baltarusijos, atsižvelgiant į jos poziciją Astravo AE atžvilgiu.

Latvijos vyriausybė teigė, kad Vilniaus veiksmai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims, todėl pasiūlė atidaryti tarpvalstybinę prekybą tarp Latvijos ir Rusijos.

Šiuo metu Baltijos šalys trūkstamą elektrą iš trečiųjų šalių gali įsigyti tik per Lietuvą, tačiau techniškai ją įmanoma tiekti ir per kitas šalis.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda apgailestauja dėl Latvijos ketinimo pirkti elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės ir pavadino šį sprendimą politiniu, tačiau vargu ar gali ką nors padaryti.

Latvijos įmonė “Spectrum Baltic“ gavo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) leidimą importuoti elektrą iš Kaliningrado srities į Lietuvą. Bendrovė taip pat pateikė VERT preliminarią (neįpareigojančią) elektros pirkimo–pardavimo sutartį, pasirašytą tarp įmonės ir akcinės bendrovės “Baltijskaja AES“.

Anksčiau kai kurie ekspertai teigė, kad Lietuvai naudingiau pirkti energiją iš Rusijos, nes taip būtų galima išvengti kylančių kainų vartotojams. Bet dėl politinių priežasčių tai yra vargu ar įmanoma.

Lietuvos ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus.

Lietuva nuolat priešinosi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Vilnius kvietė kitas Baltijos šalis boikotuoti projektą, tačiau nesėkmingai. Tuomet Lietuvos valdžia įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė tiekti elektrą iš šalių, kuriose veikia “nesaugios“ atominės elektrinės.

Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere Angela Merkel Nausėda sakė, kad Astravo AE statoma pažeidžiant saugos reikalavimus. Jo nuomone, objekto statybos vieta buvo pasirinkta remiantis geopolitiniais, o ne ekonominiais sumetimais.

Baltarusija ne kartą pareikšdavo, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia pastoviai pabrėždavo, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad rizikos kaimyninių šalių gyventojams nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s