Ledai pajudėjo: G.Nausėda su politologais aptarė galimus pokyčius santykiuose su Baltarusija

Prezidentas Gitanas Nausėda viešai neskelbtame susitikime su politologais aptarė galimus pokyčius dvišaliuose santykiuose su Baltarusija. Susitikimas Prezidentūroje vyko antradienį.

Prezidento iniciatyva surengtame susitikime dalyvavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir aštuoni politologai – Giedrius Česnakas, Kęstutis Girnius, Juljanas Jachovičius, Tomas Janeliūnas, Laurynas Jonavičius, Vytis Jurkonis, Linas Kojala ir Andžejus Pukšto.

Turimais duomenimis susitikime buvo apsikeista nuomonėmis dėl kvietimo Baltarusijai atvykti į 1863–1864 metų sukilėlių palaikų perlaidojimą Vilniuje lapkričio mėnesį, kalbėta apie situaciją dėl Astravo atominės elektrinės, Baltarusijos identiteto klausimus, Minsko santykius su Rusija.

Apie šį susitikimą prezidento darbotvarkėje skelbta nebuvo, tačiau prezidentūra oficialiai patvirtino, kad toks susitikimas įvyko.

Anot G.Nausėdos atstovo spaudai, prezidentas reguliariai kviečiasi įvairių sričių ekspertus, norėdamas išgirsti jų nuomonę.

„Susitikime dalyvavo prezidentas, keli jo patarėjai bei į susitikimą pakviesti politologai. Pagrindinis susitikimo tikslas buvo aptarti užsienio politikos aktualijas per pusantro mėnesio prezidentavimo laikotarpį, buvo skirta dėmesio diskusijai apie Lietuvos santykius su Baltarusija“, – sakė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Ledai pajudėjo?

G.Nausėda praeitą mėnesį užsiminė, kad yra pasirengęs siekti pagerinti santykius su Baltarusija, bet kartu pabrėžė, jog laikysis griežtos pozicijos blokuoti elektros importą iš Astravo atominės elektrinės.

„Aš esu įsitikinęs, kad mes neturime pirkti elektros iš nesaugiai pastatytos elektrinės, nes tai yra grėsmė mūsų žmonėms, tai yra grėsmė mūsų saugumui“, – žurnalistams Varšuvoje liepos 16 dieną sakė G.Nausėda, atsakydamas į žurnalistų klausimą.

„Bet jeigu įmanoma pagerinti santykius esant štai šitai dedamajai, šitam veiksniui, aš esu pasirengęs tai daryti“, – pridūrė prezidentas.

Jis tuomet sakė dar nepriėmęs sprendimo, ar dialogas su Baltarusija gali vykti aukščiausiu lygiu. Prezidentas tuomet sakė dar svarstantis, ką iš Baltarusijos valdžios kviesti į lapkritį numatomą 1863–1864 metų sukilėlių perlaidojimo ceremoniją Vilniuje.

„Ar tai turi būti aukščiausio lygio vadovo vizitas, leiskite mums dar apie tai pagalvoti, ir aš manau, kad netrukus mes galėsime atsakyti jums į šitą klausimą“, – tada kalbėjo G.Nausėda.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo pirmąją kadenciją kelis kartus buvo susitikusi su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka.

Vėliau ji pakeitė savo poziciją ir sustabdė aukšto lygio dialogą su Baltarusija, sakydama, kad jis negalimas dėl Minsko glaudžių ryšių su Rusija ir Astravo atominės elektrinės – jos sprendimu nesusitikdavo ne tik šalių vadovai, bet ir užsienio reikalų ministrai. Pastaraisiais metais Lietuva blokavo Baltarusijos ir Europos Sąjungos santykių pagrindų susitarimą.

O gal dėl amerikiečių?

Anksčiau paaiškėjo kad į Baltarusiją netrukus turėtų atvykti JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s