Kinijos ambasada atmeta Lietuvos priekaištus dėl incidento Katedros aikštėje: tai buvo spontaniška akcija

Kinijos ambasada pirmadienį pareiškė nesutinkanti su Lietuvos Respublikos oficialiais kaltinimais dėl incidento praėjusį mėnesį, kai grupė Kinijos valdžios rėmėjų įsivėlė į konfliktą su paramą Honkongui reiškusiais Lietuvos aktyvistais.

Kinijos ambasada tikina, kad Pekino rėmėjai į Vilniaus Katedros aikštę rugpjūčio 23 dieną susirinko spontaniškai, o ambasada apsiriboja konsulinės pagalbos teikimu savo piliečiams.

Kinijos ambasada Honkongo protestuotojus pavadino riaušininkais ir atmetė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos priekaištus, kad ambasados atstovų veiksmai pažeidė viešąją tvarką.

„Kinijos piliečiai Lietuvoje laikėsi Lietuvos įstatymų ir neturėjo jokių ketinimų trikdyti renginių „Baltijos keliui“ paminėti, rugpjūčio 23 dieną vykusių Vilniaus Katedros aikštėje“, –situaciją pakomentavo ambasada.

„Tai buvo Kinijos piliečių, išreiškusių savo nepasitenkinimą dėl saujelės antikiniškų aktyvistų, palaikiusių riaušininkus Honkonge, Kinijoje, spontaniški veiksmai. Kinijos piliečių Lietuvoje teisės į saviraišką turėtų būti gerbiamos ir ginamos“, – teigia diplomatinė atstovybė.

„Ambasada turi pareigą teikti konsulinę apsaugą Kinijos piliečiams užsienyje ir nepadarė nieko, kas pažeistų viešąją tvarką“, – pridėjo Kinijos atstovas.

Ambasada taip pat pabrėžė, jog „labai tikisi, kad tokie renginiai, juodinantys Kinijos vyriausybę, ateityje nebepasikartos“.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija pirmadienį iškvietė Kinijos ambasadorių Shen Zhifei ir įteikė jam notą dėl incidento per rugpjūtį Vilniuje vykusį mitingą Honkongui palaikyti.

Notoje teigiama, kad ambasados darbuotojai „dalyvavo organizuojant Kinijos piliečių neteisėtus veiksmus per šį incidentą“.

Ministras Linas Linkevičius sakė, kad Kinijos diplomatai peržengė deramas ribas – jo teigimu, diplomatai gali stebėti demonstracijas, bet turėtų susilaikyti nuo aktyvių veiksmų.

„Kai kurių diplomatų elgesys, pagal mūsų turimą informaciją, peržengė tas ribas, kurias turėtų sau leisti diplomatai. Dėl to išreiškėme apgailestavimą ir reikalavimą, kad ateityje panašūs veiksmai nesikartotų“, – pakomentavo ministras.

„Mūsų vertinimu, tai prasilenkia su diplomato statusu. Dalyvavimas veiksmuose buvo aktyvesnis negu derėtų. Lietuva yra laisva šalis, čia galima laisvai reikšti mintis ir nuomones, bet tą reikia daryti nepažeidžiant viešosios tvarkos. Tai pasakytina pirmiausia apie piliečius, bet diplomatinis korpusas turi būti neutralus. Stebėti galima, bet jie neturėtų aktyviau dalyvauti demonstracijose ar piketuose“, – pridūrė L. Linkevičius.

Ministras sakė tikįs, kad šis incidentas neatsilieps dvišaliams Lietuvos ir Kinijos santykiams.

„Tikiuosi, kad neatsilieps. Apskritai mūsų santykiai vystosi pragmatiškai, gerbiant vieniems kitų interesus, tikiuosi, taip bus ir ateityje“, – sakė ministras.

Incidentas Vilniaus Katedros aikštėje įvyko rugpjūčio 23 dieną, baigiantis demonstracijai, kurioje apie šimtą žmonių susirinko pareikšti paramą Honkongo aktyvistams, tądien atkartojusiems Baltijos kelią.

Iš pradžių grupelė Kinijos rėmėjų mitingą stebėjo iš šalies, tačiau vėliau įsimaišė tarp protesto iniciatorių, netrukus tarp jų kilo susistumdymas.

Praėjusią savaitę Lietuvos policija dviem Kinijos piliečiams dėl viešosios tvarkos trikdymo skyrė po 15 eurų baudas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s