Šiaulių Prisikėlimo aikštės rekonstrukcija: memorialas Raudonosios armijos kariams liks savo vietoje

Šiauliuose rekonstruojamos Prisikėlimo aikštės prieigose bus pertvarkoma ir Raudonosios armijos karių palaidojimo vieta šalia Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus kated­ros. Žuvusiųjų palaikai nejudinami, bet sovietmečiu įrengto monumento vaizdas šiek tiek pasikeis – artimiausiu metu čia nebeliks juodojo obelisko.

Šalia Katedros yra palaidota pusšimtis Antrojo pasaulinio karo Raudonosios armijos karių, iš kurių du yra nežinomi.

Sovietmečiu įrengtas monumentas, prie kurio kiekvienais metais gegužės 9-tą dieną susirenką žmonės švenčiantys Pergalės dieną, seniai buvo kai kurių prieštaringai vertinamų veikėjų taikinyje. Rengiantis aikštės rekonstrukcijai jie bandė kelti diskusijas bendruomenėje dėl visiško monumento demontavimo. Jie ragino iškelti karių palaikus ir obelis­ką iš miesto centro į Ginkūnų karių kapines. Bet tam priešinosi karo veteranai ir miesto bendruomenės dalis. Prieš šį žingsnį pasisakė ir Rusijos ambasada, anot kurios monumento negalima judinti nes tai yra kultūros paveldo vertybė. Galų gale savivaldybės taryba nutarė, kad viskas liks savo vietose, tiktai šiek tiek pasikeis memorialo kompozicija.

Šios vietos tvarkybos projektą rengė Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos autorius architektas Vytenis Rudokas.

“Nekalbėkim apie kapines, čia – palaidojimo vieta, vertybė yra tik žuvusiųjų palaikai, bet ne monumentas, – pakomentavo situaciją V. Rudokas. – Kaip pilietis ir kaip architektas sakau, ir kol gyvas būsiu sakysiu, kad palaikus reikia iškelti į deramą jiems vietą, į Antrojo pasaulinio karo karių kapines Ginkūnuose. Bet tam nėra politinės valios.“

Jis yra įsitikinęs, kad “anksčiau ar vėliau reikės tai padaryti.“ Bet, kadangi iškelti palaikų neleido valdžia, tad einama “kompromiso keliu“.

“Privertė mane rekonstruoti esamą monumentą, kurį sudaro kelios dalys, ir kuo mažesnėm sąnaudom, – sakė V. Ru­dokas. – Tai, kas bus, – ne mano variantas.“

Pabrėžė, jog Savivaldybės valdžia atmetė jo siūlymą viską naujai daryti – monumentą panaikinti, žolyte užsėti ir ant išgrįstų akmeninių juostų sudėti esamus akmenukus su žuvusiųjų pavardėmis.

“Man liepė rasti kompromisinį variantą, kuris nuramintų emociją, kad tas monumentas taip stipriai mūsų neveiktų, – komentavo situaciją architektas. – Tad padariau maksimum, ką galėjau.“

Architektas vardijo, jog obeliskas, kuris yra “padėtas“ ant raudono didžiulio postamento, bus demontuotas.

Postamentas ant kurio stovi obeliskas yra byrantis, supleišėjęs, todėl jis bus pažemintas iki 10–15 cm aukščio. Akmeninė plokštė su užrašu, ant kurios dedamos žvakutės, išliks.

Atraminė sienutė su paminkliniais vardiniais įrašais lieka ir bus suremontuota.

Keturios stelos – akmeninės juodos plokštės su didvyrių vardais – taip pat lieka. Tik bus paguldytos toje pačioje vieto­je ant pasvirusios atraminės sienutės.

Visa teritorija bus apželdinta žemaūgiais ilgamečiais augalais. Darbai bus pradėti artimiausiu metu ir baigti dar šiemet kartu su Prisikėlimo aikštės rekonstrukcija.

Šis tvarkybos projektas, skirtingai nei aikštės rekonstrukcijos, kuriai skirti europinės paramos pinigai, įgyvendinimas tik iš Savivaldybės biudžeto lėšų. Jis kainuos Šiauliams 152 tūkstančius eurų.

Ir kitais metais, kai bus švenčiamos 75-tos Pergalės Antrajame Pasauliniame kare metinės, kaip ir vėliau, skirtingų tautybių Šiaulių gyventojai turės vietą kur jie galės ateiti ir atiduoti savo pagarbos duoklę Europos išvaduotojams.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s