Izraeliui tas pats: B.Netanyahu žada aneksuoti Jordano slėnį

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pažadėjo aneksuoti Jordano slėnį Vakarų Krante, jei bus perrinktas per kitą savaitę vyksiančius parlamento rinkimus.

Pasak politologo, tai nebūtų netikėtas žingsnis, nes Izraelis šias teritorijas kontroliuoja nuo 1967-ųjų, o palestiniečiai nebeturi galimybės kurti savarankiškos funkcionuojančios valstybės.

„Yra viena vietovė, kur iš karto po rinkimų galime pradėti taikyti Izraelio suverenitetą“, – antradienį kalbėdamas per televiziją paskelbė B.Netanyahu.

„Jei iš jūsų, Izraelio piliečių, gausiu tam aiškų mandatą… šiandien skelbiu savo ketinimą suformavus kitą Izraelio vyriausybę pradėti taikyti Izraelio suverenitetą Jordano slėnyje ir Negyvosios jūros šiaurėje“, – pridūrė jis.

Vyriausiasis palestiniečių derybininkas antradienį pareiškė, kad jei B.Netanyahu pavyks įgyvendinti šį planą, jis „palaidos menkiausią taikos tarp palestiniečių ir izraeliečių šansą“.

Jordano slėnis plyti Vakarų Krante – teritorijoje, kurią per 1967-ųjų Šešių dienų karą per jėgą aneksavo  bei nuo tol kontroliuoja Izraelis. Vakarų Krantas savo pavadinimą gavo todėl, kad jis yra įsikūręs vakarinėje Jordanijos upės pakrantėje. Slėnio ilgis – 105 km, vietomis plotis siekia 10 km.

„Times of Israel“ rašo, kad visas Vakarų Krantas daugiau ar mažiau yra kontroliuojamas Izraelio. Dalį jo teritorijos valdo Palestinos institucijos. Be to joje yra tam tikras skaičius Izraelio karių. Likusias teritorijas visiškai kontroliuoja Izraelis.

Jordano slėnis patenka į visiškai Izraelio kontroliuojamą dalį, išskyrus jame esantį palestiniečių miestą Jerichą. Slėnyje yra daugiau nei šimtas Izraelio nausėdijų.

Kaip ir likusį Vakarų Krantą, Jordano slėnį Izraelis kontroliuoja daugiau nei 50 metų, tačiau oficialiai jos neprijungė jos prie pagrindinės žydų valstybės teritorijos. Čia gyvena ir Izraelio piliečiai, ir palestiniečiai, kurie beje neturi teisės balsuoti Izraelio rinkimuose. Tiesa, jie gali rinkti Palestinos savivaldą. Palestiniečiai, tarptautinė bendruomenė ir Izraelio kairieji, taip pat Izraelio Aukščiausiojo Teismo nutartis, sako, kad Izraelis okupavo Vakarų Krantą. Izraelio dešinieji ir jų rėmėjai tikina, kad Izraelis teisėtai iškovojo šią teritoriją „gindamasis kare“.

Kai kurie izraeliečiai, ypač religingi žydai, laiko Vakarų Krantą Izraelio širdimi – vietove, kurioje vyko daug Biblijoje aprašytų įvykių. Aneksijos atveju B.Netanyahu paverstų Jordano slėnį Izraelio dalimi – jis Izraelio akyse turėtų tokį pat statusą kaip Tel Avivas ar Jeruzalė.

Didelė tarptautinės bendruomenės dalis nepripažino ankstesnių Izraelio įvykdytų aneksijų. „Times of Israel“ prognozuoja, kad nepripažintų ir šios. Tiesa, tokios palestiniečių teritorijos kaip Jerichas ar Dumos kaimas nebūtų aneksuotos – šios gyvenvietės išlaikytų dabartinį statusą.

Izraelyje jau dešimtmečius diskutuojama dėl Vakarų Kranto statuso. Ir ankstesnės Izraelio vyriausybės Jordano slėnį laikė strategiškai svarbiu: aneksija leistų užbaigti rytinę sieną su Jordanija, Izraelio pajėgoms apsupti Vakarų Krante gyvenančią palestiniečių populiaciją. Pasak „Times of Israel“, aneksavus Jordano slėnį toliau į Rytus būtų sukurta buferinė zona tarp Izraelio ir Arabų valstybių, įskaitant Jordaniją, Iraką ir Saudo Arabiją.

Kaip ten bebūtų toks Izraelio žingsnis – akivaizdus agresijos aktas bei šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas. Palestiniečiai, Saudo Arabija, Jordanija ir Turkija pasmerkė B.Netanyahu pažadą aneksuoti Jordano slėnį. Europos Sąjunga trečiadienį pareiškė, kad nepripažins jokių Izraelio sienos pasikeitimų, dėl kurių nebus sutarusios abi šalys.

Tačiau matyt žydų valstybės valdovams į tai nusispjauti nes juos remia pasaulio žandaras, t.y. JAV.

Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas oficialiai pripažino Izraelio suverenitetą aneksuotose Golano Aukštumose. Pernai JAV perkėlė savo ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę ir tuo pripažino šį žydams bei musulmonams šventą miestą Izraelio sostine.

Labai tikėtina, kad nepaisant to kad tarptautinė bendruomenė aneksiją laikytų nelegalia, Izraelis vargu ar sulauktų kokių nors sankcijų. Bet šis žingsnis gali suprovokuoti eilinę smurto protrūkį, nes palestiniečiai turi pagrįstą priežastį pradėti pulti Izraelį, o tai reiškia, kad vėl kils karas…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s