Eilinis viešojo antisemitizmo atvejis: prie Lietuvos žydų bendruomenės būstinės iš žemių supilta svastika

Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje asistentė Ana Maizel socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo nuotrauka, kurioje matoma sostinės senamiesčio Pylimo gatvėje iš žemių supilta svastika. Nuotraukoje matomas Pylimo g. antru numeriu pažymėtas namas – greta Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pastato. Nuotrauka pasidalinta su įrašu anglų kalba, siūlančiu pasisakyti apie nuotrauką.

Socialinio tinklo vartotojai piktinosi nacizmo simboliu. Nuotrauka pasidalinęs poetas ir eseistas Sergejus Kanovičius ironiškai klausė, kas po to – dūžtantis langas, degtukas?

„Prie Lietuvos žydų bendruomenės šiandien. Juk nieko baisaus, ar ne? Juk ir getai buvo gėris…ir juos kūrę yra didvyriai. Kas po to – dūžtantis langas, degtukas? Kol autoritetai tyli, blogis nemiega“, – socialiniame tinkle dalinosi S.Kanovičius.

Seimo narys Mantas Adomėnas dalinosi nuotrauka teigdamas, kad toks įvykis – skandalas.

„Tai – skandalas! Lietuvos policija, Ramūnas Matonis – tikiuosi, jau aiškinatės kaltininkus ir pradėtas ikiteisminis tyrimas?“, – rašė Seimo konservatorių frakcijos narys.

Pylimo gatvės antru numeriu pažymėtas pastatas – administracinės paskirties, jame registruota ne viena įmonė, notaro biuras. Tačiau visai greta, už kelių metrų – LŽB pastatas, kuriame įsikūrusi „Beigelių krautuvėlė“.

Rugpjūčio pradžioje LŽB pirmininkė Faina Kukliansky skelbė, kad neribotam laikui uždaroma Vilniaus sinagoga. Tuomet LŽB vadovė teigė, kad bendruomenė sulaukė grasinimų. Skandalas, palietęs ir LŽB, kilo po to, kai liepos 27-osios ankstyvą rytą nuo Vrublevskių bibliotekos sienos buvo nuimta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai skirta atminimo lenta.

Tai sukėlė didžiulį dalies visuomenės pasipiktinimą, esą nėra įrodyta, kad J.Noreika prisidėjo prie Holokausto, nors kaip tik tuo jis ir kaltinamas. Lenta buvo nuimta oficialiu Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus sprendimu.

Rugsėjo pradžioje nauja atminimo lenta J.Noreikai savavališkai buvo vėl pakabinta ant Vrublevskių bibliotekos sienos. Tuo metu šį žingsnį sukritikavo tiek F. Kuklianski, tiek R. Šimašius.

LŽB pirmininkė žiniasklaidai patvirtino savo akimis mačiusi greta būstinės esančią svastiką. F.Kukliansnky teigė, kad kreipėsi į policiją ir tikisi, kad įvykis bus ištirtas. Pašnekovės teigimu, sekmadienį bendruomenės LŽB patalpose apstu žmonių, o iš žemių supiltą svastiką matė į tautų mugės renginius iš LŽB patalpų patraukę vaikai.

„Iš mūsų bendruomenės kaip tik išėjo krūva mažų vaikų. Apima nesaugumo jausmas ir aš jį jaučiu. Ne dėl savęs, o dėl vaikų“, – pasakė F.Kukliansky.

Anot LŽB vadovės bendruomenės patalpose šiandien nemažai vyresnio amžiaus žmonių, vyksta įvairūs užsiėmimai.

„Nežinau, kaip suprasti tokį gestą. Ar tai – pasityčiojimas, ar tai yra grasinimas? Tai jau aiškinsis teisėsauga. Labai nemalonu, kad į svastiką prikaišiotą gėlių. Toks cinizmas. Juk su tokia svastika apsirėdę žmonės sunaikino Lietuvos žydų bendruomenę“, – sakė F.Kukliansky.

LŽB pirmininkė viliasi, kad policija išsiaiškins, kas sulipdė nacizmo simbolį greta žydų bendruomenės būstinės. F.Kukliansky teigė besitikinti, kad į tokius įvykius atkreips dėmesį ir Lietuvos valdžios institucijos, kurios iki šiol esą nepasirūpina žydų bendruomenės apsauga. Jos teigimu, Lietuvos žydų apsauga iki šiol daugiausia rūpinasi užsienio žydų organizacijos.

„Jūs pabandykite per bet kokias šventes užeiti į bet kurios Vakarų valstybės sinagogą. Jūsų paprasčiausiai neįleis, jeigu nepažįsta. Visur stovi valstybinė apsauga. Viskas prasideda nuo smulkmenų, bet paskui jos perauga į didelius dalykus ir nekreipti dėmesio yra aplaidu“, – apgailestavo LŽB pirmininkė.

F.Kukliansky  pabrėžė, kad toks incidentas nedaro garbės Lietuvai ir turi būti ištirtas kuo greičiau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s