Lenkija užkariauja lenkiškai kalbančių Lietuvos piliečių protus be šūvių: atidarytas TV-kanalas „TVP Wilno“

Atlikus reikalingus paruošiamuosius darbus Vilniuje paleistas naujas televizijos kanalas lenkų kalba, kuriame Lietuvos žiūrovai matys naujienas tiek iš Lietuvos lenkų, tiek iš pačios Lenkijos gyvenimo.

Kanalo „TVP Wilno“ pristatymas įvyko pompastiškai su išskirtiniais svečiais – jame apsilankė net pats Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, specialiai dėl to atvykęs į Lietuvą.

Atidaryme taip pat dalyvavo Lenkijos televizijos TVP vadovas Jacekas Kurskis, jo pavaduotojai. Tarp svečių buvo ir daugiau Lenkijos politikų, taip pat – naujasis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Kai Lietuva šventė Nepriklausomybės šimtmetį, buvo atvykęs M.Morawieckis. Jo pokalbių su premjeru Sauliumi Skverneliu metu ir gimė šis projektas. Todėl ir atvyksta Lenkijos premjeras į tą simbolišką atidarymą“, – papasakojo Lenkijos televizijos TVP padalinio Vilniuje vadovė Edyta Maksymovič.

Sveikindamas naujojo televizijos kanalo gimimą, M.Morawieckis irgi priminė rugsėjo 17-osios svarbą ir pasidžiaugė, kad praėjus 30-čiai Nepriklausomos Lenkijos ir beveik tiek pat Nepriklausomos Lietuvos metų tarp šalių taip gerai klostosi santykiai.

„Kaip žinome, mūsų kaimynai, ypač vienas kaimynas, kartais griebiasi dezinformavimo politikos. O šio kanalo – „TVP Wilno“ – vienas iš tikslų yra paprastai rodyti tiesą su jos įvairiais atspalviais – lenkiškais, lietuviškais, bet tiesą“, – apie naujojo kanalo misiją kalbėjo Lenkijos premjeras.

Dabar prieigą prie Lietuvos žiūrovo turės ne tik mūsų bet ir Lenkijos televizija.

Besidžiaugdamas tiek naująja televizija, tiek abiejų šalių tarpusavio gerėjančiais santykiais, M.Morawieckis pabrėžė ir tarptautinę kaimynystės svarbą:

„Bendra kova dėl Lenkijos ir Lietuvos interesų ir Briuselyje, ir Vašingtone, ir visur kitur pasaulyje stiprės dėl gero lenkų ir lietuvių santykio.“

Nuo pat pradžių, kai gimė idėja kurti tokį kanalą, kalbėta, kad juo bus siekiama atitraukti Vilniaus krašto žiūrovus nuo rusiškų kanalų. Ne paslaptis, kad lenkakalbių Lietuvos piliečių namuose labai dažnai būtent Rusijos televizijos kanalai yra pagrindinis informacijos šaltinis. Todėl tikimasi, kad naujoji programa taps atsvara šioms televizijoms ir kurs kitokį informacinį lauką.

„TVP Wilno“ nuo rugsėjo 17-osios startuoja Vilniaus krašte ir bus matoma sostinėje bei Vilniaus rajone, taip pat Šalčininkų bei Švenčionių savivaldybių teritorijose. Kasdien dvi valandas žiūrovai galės stebėti originalaus turinio laidas, iš kurių 15 minučių užims kasdienės Žinios.

Kaip sakė šio kanalo vadovė, tai bus dviejų valandų laida skirta ne tik Lietuvos lenkams, bet ir žmonėms, kurie domisi Lenkija, Lietuvos ir Lenkijos santykiais bei jų gerinimu, kurie supranta lenkų kalbą.

„Tai bus dviejų valandų programų ciklas, kurio pagrindinis akcentas – Vilniuje kuriama informacinė laida „Info Wilno“, 15 minučių. Ji bus kasdien nuo pirmadienio ir penktadienio. O labai greitai ruošiamės paleisti dar dvi publicistines laidas, kurios bus rodomos šeštadienį ir sekmadienį“, – kalbėjo E.Maksymovič.

Be žinių, per tas dvi valandas žiūrovams ketinama siūlyti ir dokumentikos, reportažų iš Lenkijos, laidų apie istoriją, kultūrą ir t.t. Įdomu kokia informacija bus pateikiama per šį kanalą apie pavyzdžiui Vilniaus kraštą ar Želigovskio sukilimą…

„Buvo daroma apklausa, kokie mėgstami Lenkijos serialai Vilniuje, juos rodysime, kaip ir filmus, dokumentiką“, – apie programą pasakojo Lenkijos visuomeninio transliuotojo TVP padalinio Vilniuje vadovė.

Visą dieną žiūrovai galės matyti tą patį, ką mato „TV Polonia“ kanalu, tačiau dvi valandos nuo 18.30 val. skirsis.

Šio kanalo nereikės ieškoti kabelinių televizijų atskiruose paketuose ar tik su palydovine antena. Atvirkščiai – naująsias vilnietiškas programas matys žiūrovai, televiziją žiūrintys besinaudodami skaitmeninės antžeminės televizijos tinklais.

Nuo 2018 m. gegužės per Lietuvos skaitmeninės antžeminės televizijos tinklus Pietryčių Lietuvoje oficialiai retransliuojami 5 nekoduoti Lenkijos TV kanalai: TVP Polonia, TVP Info, TVP Historia, NUTA.TV ir Power.

Šiuo metu TVP padalinio Vilniuje komandoje yra apie 20 žmonių. Dalis jų yra patyrę žurnalistai, operatoriai ir kitų sričių specialistai, kiti buvo apmokyti nuo pernai lapkričio, tai darė kolegos iš Lenkijos televizijos. Pasak E.Maksymovič, darbuotojų bus ir daugiau, tačiau pasipildyti ketinama palaipsniui.

„Nuolat turime komandą, kuri veda mums mokymus. Ir ne tik žurnalistus, bet ir operatorius, montuotojus, visą techninę grupę. Todėl ir sugebėjome apmokyti žmones, kurie iš pradžių gal nelabai išmanė šį darbą“, – sakė vadovė, pripažindama, kad dalis redakcijos yra jauni žmonės, tik baigę studijas, kuriems tai pirmas darbas.

Lenkijos žiniasklaida skelbė, kad šiemet Užsienio reikalų ministerija šios programos kūrimui skyrė 8 mln. zlotų (1,85 mln. eurų). Koks bus kitų metų kanalo biudžetas, E.Maksymovič pasakyti negalėjo. Jos teigimu, finansinius reikalus tvarko Lenkijos televizijos vadovybė. Būtent Lenkijos televizijos TVP vadovas Jacekas Kurskis šių metų kovą pasirašė susitarimą su Lenkijos užsienio reikalų viceministru Szymonu Szynkowskiu vel Sęku dėl šio kanalo kūrimo. Todėl logiška teigti kad šis kanalas yra Lenkijos užsienio politikos įrankis Lietuvoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s