Konservatoriai sunerimę dėl grėsmingų žinių: kyla pavojus išduoti Lietuvos interesus

Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD) pasiekė informacija, esą yra ketinimų atsisakyti dabartinės Lietuvos pozicijos vetuoti Europos Sąjungos (ES) ir Baltarusijos partnerystės susitarimą, blokuojamą dėl jų nuomone nesaugios Astravo atominės elektrinės statybų. Surinkti parašai surengti neeilinį Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) posėdį, į kurį pasiaiškinti norima iškviesti diplomatijos vadovą Liną Linkevičių.

Po trečiadienį vykusio TS-LKD prezidiumo posėdžio konservatoriai pranešė, kad juos pasiekia grėsminga informacija, esą yra ketinimų spalio viduryje planuojamoje ES Užsienio reikalų Taryboje galimai išduoti Lietuvos nacionalinius interesus ir atsisakyti dabartinės mūsų šalies pozicijos vetuoti ES ir Baltarusijos partnerystės susitarimą dėl jos vykdomų Astravo atominės jėgainės, jų nuomone keliančios grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, statybų.

„Su dideliu nerimu“ įvertinęs trečiadienį Niujorke įvykusį L.Linkevičiaus susitikimą su Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi, TS-LKD prezidiumas nutarė kreiptis į prezidentą Gitaną Nausėdą ir Vyriausybę, paraginti Seimo konservatorius sušaukti neeilinį Seimo URK posėdį, pasiūlyti svarstyti L.Linkevičiaus politinę atsakomybę.

TS-LKD taryba inicijuos kreipimąsi į G.Nausėdą, ministrų kabinetą, raginantį neišduoti Lietuvos nacionalinio saugumo interesų ir užtikrinti, kad mūsų šalis vienašališkai neatsitrauks nuo ES ir Baltarusijos bet kokių partnerystės susitarimų vetavimo, kaip instrumento Lietuvos nacionaliniam saugumui užtikrinti.

Neeilinį Seimo URK posėdį, pasak konservatoriaus Audroniaus Ažubalio, tikimasi surengti pirmadienį. Jame L.Linkevičiaus bus prašoma atsakyti į klausimus dėl galimų Lietuvos pozicijos pokyčių ir pateikti jo susitikimo su V.Makėjumi pokalbio išklotinę.

Ketvirtadienį išplatintame Užsienio reikalų ministerijos pranešime teigiama, kad Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų ministrai Niujorke aptarė branduolinio saugumo klausimus regione, taip pat – dvišalius ekonominius ir kultūrinius klausimus.

TS-LKD prezidiumas taip pat siūlo savo frakcijai Seime svarstyti L.Linkevičiaus politinę atsakomybę, jeigu būtų atsitraukta nuo Lietuvos pamatinių nuostatų dėl Astravo jėgainės keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui bei nebūtų imtasi aktyvių diplomatinių veiksmų ES ir JAV, įtvirtinant nuostatas dėl nesaugioje elektrinėje pagamintos elektros nepirkimo iš Astravo atominės elektrinės pavertimu visos Bendrijos pozicija, kaip vienos svarbiausių sąlygų ES-Baltarusijos partnerystės prioritetų patvirtinimui.

TS-LKD prezidiumas pabrėžė, kad Seime priimtas įstatymas dėl nesaugios elektros nepirkimo ir neįleidimo į Lietuvos teritoriją. Galioja Nacionalinio saugumo strategija ir kiti teisės aktai, kuriuose įtvirtinta nuostata dėl nesaugios Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės keliamos grėsmės. Tačiau, konservatorių nuomone, nepaisant to, Vyriausybė ir ypač L.Linkevičius nesiima jokių aktyvių politinių ir diplomatinių priemonių siekiant vieningos Baltijos šalių ir visos ES pozicijos dėl elektros energijos, pagamintos nesaugiose atominėse elektrinėse, neįsileidimo į ES šalių rinkas.

Ketvirtadienį popiet L.Linkevičius sakė, kad siūlydami vengti dialogo su Baltarusija opoziciniai konservatoriai atstovauja Rusijai. Taip jis reagavo į konservatorių pareikštą nerimą, kad Lietuva gali keisti poziciją ir nebeblokuoti Europos Sąjungos (ES) sutarties su Baltarusija dėl bendradarbiavimo.

„Vietoje to, kad kas savaitę klaustų apie pozicijos pasikeitimą, jie galėtų susirūpinti, kad nėra normalaus dialogo su Baltarusija. Kokie gali būti pokyčiai tos šalies veiksmuose, jeigu mes iš viso nesikalbame?“, –ketvirtadienį telefonu iš Niujorko sakė L.Linkevičius.

„Dar labiau stebina tai, kad jie nenori dialogo tarp ES ir Baltarusijos. Tai čia tikrai atitinka vienos šalies (Rusijos) interesus, bet aš nežinau, ar jie sąmoningai, ar nesąmoningai tos šalies interesus gina“, – teigė jis.

Astravo atominę elektrinę mūsų šalis įstatymu yra pripažinusi nesaugia, keliančia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Tai, kad statydama atominę elektrinę Baltarusija pažeidė tam tikrus Espo (Jungtinių Tautų Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste) straipsnius, pritarė ir šios sutarties šalys. Tačiau nuolat kyla klausimų dėl dvišalių santykių, kurių mūsų šalis turėtų laikytis su Baltarusija.

Prezidentu tapęs G.Nausėda į darbotvarkėje neskelbtą susitikimą pakvietė politologus, su kuriais aptarė su kaimynine šalimi susijusius klausimus.

Plačiau apie situaciją dėl Astravo AE galima perskaityti čia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s