Tarptautinis valiutos fondas: Ukraina negali pasidžiaugti kovos su korupcija rezultatais

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misija, dirbusi Kijeve rugsėjo 12-26 dienomis, akcentavo, jog TVF kol kas neįžvelgia kovos su Ukrainoje išsikerojusia korupcija rezultatų, tačiau neatmeta naujo bendradarbiavimo memorandumo pasirašymo galimybės, dėl kurio toliau bus deramasi artimiausiomis savaitėmis.

„Misija pradėjo diskusijas dėl naujos trejų metų paramos, kuri galėtų būti teikiama kaip TVF išplėstinės finansavimo programos dalis. Šios diskusijos bus tęsiamos artimiausiomis savaitėmis“, – pareiškė misijos vadovas Ronas van Rodenas.

Jis pabrėžė, jog naujoji Ukrainos valdžia ėmėsi būtinų reformų bei išsikėlė ambicingą tikslą – pertvarkyti ekonomiką, kad būtų pasiektas spartesnis augimas ir pagerintas ukrainiečių gyvenimo lygis, užtikrinant makroekonominį stabilumą. Jis po krizės 2014-2015 metais buvo atkurtas, tačiau ekonomikos augimo tempai kol kas neleidžia pasivyti kaimyninių šalių.

„Augimą riboja silpna verslo aplinka – teisinės sistemos trūkumai, išplitusi korupcija ir didelė ekonomikos dalis, kurioje dominuoja neefektyvios valstybinės įmonės arba oligarchai, o tai kenkia konkurencijai ir investicijoms. Nepaisant pažangos, padarytos kuriant naujas kovos su korupcija institucijas, apčiuopiamų rezultatų nepasiekta“, – rašoma TVF pranešime.

Fondas pažymi, kad Ukrainos ekonomika auga vidutiniškai 2,5-3,5 proc. per metus, tačiau BVP dalis vienam gyventojui sudaro tik 20 proc. Europos vidurkio. Pagal šį rodiklį Ukraina užima antrą vietą nuo pabaigos tarp visų Vidurio ir Rytų Europos šalių.

Tiesioginių investicijų Ukrainoje apimtys yra daug mažesnės nei kitose regiono šalyse. Tai riboja darbo našumo augimą, kuris Ukrainoje sudaro 10 proc. Europos vidurkio, darbo vietų kūrimą ir gyvenimo kokybės gerinimą.

Spartėjančiam ekonomikos augimui būtinos struktūrinės reformos, įskaitant tas, kuriomis siekiama kovoti su korupcija ir didinti konkurenciją, taip pat būtina mažinti valstybės ir oligarchų vaidmenį ekonomikoje, pažymi TVF.

Ukraina tikisi naujo TVF 5-10 mlrd. JAV dolerių vertės paskolų paketo pagal išplėstinę fondo priemonę (Extended Fund Facility, EFF), o ne pagal rezervinio susitarimo (Stand-by Arrangements, SBA) programą, kuri vis dar galioja.

Kijevas puoselėja viltis pirmąją iki 2 mlrd. dolerių dydžio išmoką gauti dar iki šių metų pabaigos. Naujas susitarimas su TVF palengvintų Ukrainos skolinimąsi iš kitų tarptautinių donorų bei rinkoje, padengtų kai kurias šalies skolas.

TVF teikia finansinę paramą krizės ištiktoms šalims mainais į daugelio reikalavimų vykdymą. Fondo lėšos pagal EFF skiriamos valstybėms, kurios vidutinės trukmės laikotarpiu susiduria su rimtomis mokėjimų balanso problemomis dėl struktūrinių ekonomikos trūkumų. Palyginus su SBA programa, EFF sutartis būna ilgesnio laikotarpio, todėl šaliai būna lengviau vykdyti finansavimo sąlygas, o finansinės paramos grąžinimo sąlygos būna palankesnės.

Dabartinė Ukrainos ir TVF bendradarbiavimo SBA programa 14-os mėnesių laikotarpiui buvo patvirtinta pernai gruodį. Ji numato 3,9 mlrd. JAV dolerių vertės finansavimą, tačiau išmoka buvo tik viena – 1 mlrd. dolerių dydžio, iškart po programos įsigaliojimo. Antrąją išmoką Ukraina tikėjosi gauti iki šių metų vidurio, tačiau gegužę Kijeve dirbusi TVF misija išvyko nepateikusi jokių rekomendacijų.

Ankstesnė TVF 17,5 mlrd. JAV dolerių vertės EFF pobūdžio finansinės paramos Ukrainai programa ketveriems metams buvo patvirtinta 2015 metų pradžioje. Tačiau Ukraina gavo tik bemaž pusę pagal ją numatytų išmokų – iš viso 8,7 mlrd. JAV dolerių prilygstančią sumą. Finansavimas buvo sustabdytas 2017-ųjų pirmojo pusmečio pabaigoje, nes buvo konstatuota, kad Kijevas nevykdė daug programos sąlygų.

Reikia pažymėti kad beveik visas nauja TVF skolas Ukraina leidžia turimų skolų padengimui todėl faktiškai šalis negali laisvai disponuoti šiomis lėšomis ir tiktai augina skolas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s