Kijeve tūkstančiai žmonių protestavo prieš naują taikos planą: kyla naujo valstybės perversmo gresmė

Kijevo centre tūkstančiai demonstrantų sekmadienį susirinko protestuoti prieš didesnės autonomijos suteikimą separatistiniams regionams pagal vyriausybės planą dėl karo su Rusijos palaikomais kovotojais nutraukimo.

Protestuotojai skandavo šūkius „Ne pasidavimui“, o kai kurie aktyvistai laikė plakatus su kritiškais prezidento Volodymyro Zelenskio atžvilgiu užrašais.

208.jpg

Policijos duomenimis, akcijoje dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių.

41 metų ukrainiečių lyderis ruošiasi savo pirmajam susitikimui su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tikėdamasis atnaujinti įstrigusį taikos procesą ir užbaigti penkerius metus besitęsiantį separatistinį konfliktą Rytų Ukrainoje.

Šią savaitę Ukrainos, Rusijos ir separatistų derybininkai susitarė dėl veiksmų plano, numatančio ypatingojo statuso suteikimą sukilėlių kontroliuojamoms teritorijoms, jei jose bus surengti laisvi ir sąžiningi rinkimai laikantis Ukrainos konstitucijos.

V.Zelenskio kritikai būgštauja, kad V.Putinas spaus politiku tapusį buvusį komiką padaryti savo šaliai nenaudingų nuolaidų, leisiančių Maskvai ir toliau iš esmės kontroliuoti separatistinius regionus Ukrainos rytuose.

Kijevo Nepriklausomybės aikštėje susirinkę protestuotojai teigė, kad didesnės savivaldos suteikimas nepripažintoms „Donecko liaudies respublikai“ ir „Luhansko liaudies respublikai“ reikštų Ukrainos interesų išdavimą.

„Esame prieš išdavystę“, – naujienų agentūrai AFP sakė 58 metų Serhijus Lezvinskis.

„Norime padaryti galą okupacijai, skubos tvarka priimamiems sprendimams“, – pridūrė vyras.

Preliminarus susitarimas dėl plano Donbasui buvo pagrindinė Maskvos iškelta sąlyga, kad toks susitikimas įvyktų. Tokias derybas organizuotų Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, kuris atliko svarbų vaidmenį taikinant Rusiją ir Ukrainą, jau kelerius metus nepalaikančias beveik jokio dialogo. Be to, derybose dalyvautų ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Planas buvo pramintas „Steinmeierio formule“, pavadintas jos sumanytojo Vokietijos buvusio diplomatijos vadovo ir dabartinio prezidento Franko-Walterio Steinmeierio vardu. Tačiau daugelis kritikų mano, kad šis siūlymas yra palankus Rusijai.

V.Zelenskio pirmtakas Petro Porošenko minimą planą yra pavadinęs „Putino formule“. Be to, jis tvirtino, kad ta formule pateisinama Rusijos įvykdyta Krymo aneksija ir faktas, kad Maskva faktiškai kontroliuoja Rytų Ukrainą.

„Steinmeierio formulė“ yra Putino projektas“, – teigė protestuotojas Mykola Čepiga.

Anot jo, rinkimus Rytų Ukrainoje galima būtų rengti tik tuo atveju, jei Kijevui pavyktų sugrąžinti šalies rytinės sienos kontrolę.

Anksčiau šią savaitę kreipdamasis į tautą V.Zelenskis pareiškė gerbiantis piliečių teisę reikšti protestą, bet paragino žmones „nepasiduoti provokacijoms“. Jis pažadėjo neišduoti šalies interesų.

40 mln. gyventojų turinčioje Ukrainoje per pastaruosius du dešimtmečius įvyko keli valstybės perversmai, o nuo 2014 metų šalyje rusena separatistinis konfliktas. Šis konfliktas, primintas rimčiausia krize tarp Rytų ir Vakarų nuo Šaltojo karo pabaigos, įsiplieskė 2014 metų kovą Ukrainoje įvykus Vakarų suprovokuotam valstybės perversmui. Šis karas jau pareikalavo apie 13 tūkst. žmonių gyvybių, didžioji dauguma kurių – paprasti ukrainiečiai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s