JAV palieka kurdus „ant ledo“ – atitraukia pajėgas iš Sirijos

JAV pirmadienį pradėjo savo pajėgų atitraukimą nuo Sirijos šiaurės rytų sienos. Tokiu sprendimu JAV suteikia galimybę Turkijos kariniams veiksmams prieš kurdų kovotojus. Nors amerikiečiai teigė prie operacijos patys neprisidėsiantys, tačiau ir netrukdysiantis Ankarai įgyvendinti karinę operaciją.

Kurdų pajėgos ilgą laiką buvo Vašingtono sąjungininkės kovoje su teroristine organizacija „Islamo valstybė“. JAV prezidentas Donaldas Trumpas tokį amerikiečių žingsnį įvardijo kaip „bandymą užbaigti niekaip nesibaigiantį karą“.

Kurdų vadovaujamos pajėgos po D. Trumpo sprendimo tokį didžiulį JAV politikos regione pokytį pavadino „dūriu į nugarą“.

JAV remtos Sirijos demokratinės pajėgos (“SDF“) apkaltino Vašingtoną nesilaikant susitarimo su sąjungininku ir pridūrė, kad tai turės „neigiamų pasekmių“ karo eigai.

Tačiau pats D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė, kad ir toliau remti kurdų vadovaujamas pajėgas kovoje su „Islamo valstybe“ JAV yra pernelyg brangu, ir pridūrė, kad „mums jau pats metas pasitraukti iš šių absurdiškų nesibaigiančių karų“.

„Turkija, Europa, Sirija, Iranas, Irakas, Rusija ir kurdai dabar patys turės išspręsti situaciją“, – nurodė JAV lyderis.

Jungtinių Tautų pareigūnai teigė, kad žingsnis turės ir neigiamų humanitarinių padarinių, ir pridūrė, kad per Turkijos operaciją Sirijos šiaurės rytuose civiliai privalo būti apsaugoti.

„Tikimės geriausio, tačiau ruošiamės blogiausiam“, – „Reuters“ nurodė Panos Moumtzis, Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos Sirijos regionui koordinatorius.

JAV pajėgos kitose Sirijos vietose kol kas išlieka savo pozicijose. Kol kas nenurodoma, ar JAV pajėgos iš šiaurės rytų Sirijos teritorijos bus perdislokuotos į kitas Sirijos vietas, ar sugrįš namo.

„Reuters“ kalbintas JAV pareigūnas nurodė, kad vienašališkas Turkijos žingsnis prieš kurdus Sirijoje „yra labai bloga mintis“. Anot pareigūno, JAV niekaip neprisidės prie Turkijos operacijos, tačiau tam ir nesipriešins.

Turkijos prezidentūra taip pat paskelbė, kad kitą mėnesį planuoja Vašingtone susitikimą su D. Trumpu ir tikisi aptarti taip vadinamos saugios zonos sukūrimą Sirijos šiaurinėje dalyje.

Turkija Sirijos kurdus, kurie padėjo JAV kovoje su „Islamo valstybe“, laiko teroristine organizacija.

Dar praėjusių metų pabaigoje prieš šventinį laikotarpį D. Trumpas paskelbė netikėtą žinią, kad JAV traukiasi iš Sirijos. Toks jo sprendimas buvo sukritikuotas namuose, o jo buvęs gynybos sekretorius Jimas Mattisas net pasitraukė iš pareigų, nes nesutiko su D. Trumpo nuostatomis šiuo ir kitais klausimais.

Sprendimo kritikai tiek JAV, tiek užsienyje teigė, kad taip D. Trumpas Sirijos likimą atiduoda spręsti Rusijai, Iranui, dviem pagrindiniams Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado sąjungininkams.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s