Lietuva nenori siųsti karių į Siriją bet nežino kaip atsisakyti JAV

JAV pasiūlė Lietuvai prisidėti prie bendros karinės operacijos Sirijoje savo kariais. Akivaizdu kad Turkijai puolant Siriją bei aktyviai veikiant Rusijai mūsų šalies vadovai supranta kad siųsti mūsų karius ten yra pernelyg didelė rizika. Ir nelabai suprantama kokia gali būti tokio sprendimo nauda. Kita vertus tiesioginis atsisakymas galėtų būti priimtas JAV kaip Lietuvos nepaklusnumas.

Kaip ten bebūtų trečiadienį Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis Seimo valdybai pristatė galimą karių siuntimą į Siriją. Ministras su Seimo vadovybe parlamente susitiko šįryt. Apie šį susitikimą iš anksto skelbta nebuvo, jis surengtas specialiame saugumo reikalavimus atitinkančiame kabinete.

Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius žiniasklaidai pasakė, kad ministras „Seimo valdybai pateikė informaciją apie karines misijas, kurioms reikalingas Seimo mandatas“.

Tiek ministras, tiek Seimo nariai atsisakė komentuoti, kokios misijos aptartos, bet trys informuoti apie susitikimą šaltiniai patvirtino, kad kalbėta ir apie galimą Lietuvos karių siuntimą į Siriją.

Lietuvos valdžios ir kariuomenės atstovai šiuo metu svarsto Jungtinių Valstijų prašymą atsiųsti karių į Siriją dalyvauti operacijoje „Įgimtas ryžtas“ prieš „Islamo valstybės“ grupuotę. Lietuva yra prisidėjusi prie misijos „Įgimtas ryžtas“ Irake, kur šeši Lietuvos kariniai instruktoriai apmoko Irako kariuomenę.

Daugiausia diskusijų kelia tai, kad karių siuntimas į Siriją neatitinka tarptautinės teisės, nesant vietos valdžios sutikimo.

Prezidentas Gitanas Nausėda rugsėjo mėnesį sakė, kad priimant sprendimą turi būti įvertinti ir teisiniai aspektai.

„Tai pernelyg ankstyvas klausimas, turime įvertinti visus aspektus, įvertinti tarptautinės teisės situaciją ir tik tada priimti pasvertą sprendimą“, – rugsėjo 6 dieną sakė prezidentas.

Misijos šalininkai sako, kad Lietuva turi parodyti solidarumą su Jungtinėmis Valstijomis, nes nuo santykių su JAV priklauso Lietuvos nacionalinis saugumas.

Seimas kasmet tvirtina mandatą Lietuvos karių dalyvavimui tarptautinėse operacijose. Šiuo metu galiojančiame mandate numatyta, kad Lietuva gali siųsti iki 40 karių į JAV vadovaujamos koalicijos operaciją „Įgimtas ryžtas“. Seimo nutarime konkrečios valstybės – nei Irakas, nei Sirija – nėra minimos.

Tuo tarpu Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį sušaukė Valstybės gynimo tarybos posėdį, jo klausimai nėra komentuojami.

„Klausimai yra įslaptinti, todėl darbotvarkė neskelbiama“, – žiniasklaidai pasakė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Pagal Konstituciją, Valstybės gynimo taryba svarsto ir koordinuoja svarbiausius valstybės gynybos klausimus. Į ją įeina prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas, kartais prezidentas pakviečia ir kitus pareigūnus.

Akivaizdu kad šis posėdis yra susijęs su karu Sirijoje problematika.

Turkija trečiadienį pradėjo karinus veiksmus prieš Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius, JAV atitraukus savo pajėgas Sirijoje nuo Turkijos sienos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s