Lietuva nespėja įvykdyti savo įsipareigojimų ir prisiimti pabėgėlių: daugiau kaip pusė priimtųjų jau pabėgo

Iš 1077 prieglobsčio prašytojų, kurie turėjo būti perkelti į Lietuvą iš Europos Sąjungos (ES) bei trečiųjų šalių, per ketverius metus jų perkelta mažiau nei pusė. Be to, dauguma atvykusiųjų mūsų šalį jau paliko. Vidaus reikalų ministerija (VRM) antrą kartą siūlo pavėlinti galutinį pabėgėlių priėmimo terminą – šįsyk iki 2022 metų pabaigos. Dėl karo, pilietinių konfliktų ar ekonomikos suirutės tokiose valstybėse kaip Sirija, Irakas, Eritrėja, Afganistanas, 2015 metais į Europą plūstelėjus didžiuliams pabėgėlių srautams, sutarta dėl prieglobsčio prašytojų paskirstymo tarp ES valstybių narių mechanizmo.

2015 metais Lietuva įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius. Vėliau ši kvota buvo sumažinta iki 1077 prieglobsčio prašytojų. Tiek jų į mūsų šalį turėjo būti perkelta iki šių metų spalio mėnesio pabaigos.

Tačiau, kaip nurodo VRM, iki dabar perkelta mažiau už pusę – tik 490 žmonių – Sirijos, Irako, Eritrėjos, Senegalo, Nigerijos, Gvinėjos Bisau piliečių ir asmenų be pilietybės.

Vyriausybės migracijos komisijai nusprendus, kad Lietuva solidarumo pagrindu tęsia dalyvavimo užsieniečių, kuriems reikia prieglobsčio, perkėlimo programose, norima nustatyti naują minėtos kvotos įvykdymo terminą – iki 2022 metų gruodžio 31 dienos. VRM Komunikacijos skyriaus atstovai patikslino, kad Vyriausybės nutarimo projektas yra derinimo su suinteresuotomis institucijomis stadijoje. Taip pat su Sveikatos apsaugos ir darbo ministerija aiškinamasi dėl konkretaus termino, kuris turėtų būti numatytas nutarime.

Paklaustas, ar dėl to negali padidėti pabėgėlių srautas į Europą, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius atsakė, kad ši grėsmė yra aktuali.

„Mes tikimės, kad tas neatsitiks. Bet todėl čia tokie spėjimai kaip tik ir vyksta iš įvairių Europos ir ne tik Europos sostinių, tarptautinėse organizacijose bei raginimai Turkijai susilaikyti, nenaudoti perteklinės jėgos, ypač saugoti, kad nebūtų civilių žūčių, nes iš tikrųjų tie srautai gali ir padidėti“, – komentavo jis.

Pasak L.Linkevičiaus, Turkijos teigimu, oficialus operacijos tikslas – sudaryti saugų koridorių, kad Sirijos pabėgėliai galėtų grįžti į savo šalį. Jis priminė, kad Turkijoje šiuo metu yra apie 3,5 mln. pabėgėlių iš Sirijos.

„Kai mes matome, kaip čia viskas klostysis sunku pasakyti, tai, žinoma, yra toks pavojus ir grėsmė, dėl ko įspėja daugelis valstybių ir ragina Turkiją elgtis atsakingai“, – apie tai, kad dėl dabar vykdomos operacijos gali padidėti pabėgėlių srautai į Europą, sakė L. Linkevičius.

Lėtą prieglobsčio prašytojų perkėlimo proceso įgyvendinimą, pasak VRM atstovų, lėmė daug objektyvių priežasčių.

„Viena svarbiausių – pradiniame etape saugumo patikrų srityje buvo bendradarbiavimo stoka. Vėlesniame etape Graikijos ir Italijos valdžios institucijos nebeteikė pasiūlymų dėl užsieniečių perkėlimų, nes šiose šalyse liko mažai užsieniečių, atitinkančių perkėlimui nustatytus kriterijus”, – paaiškino jie.

Daugiau kaip pusė – tai yra 250 iš 490 perkeltų užsieniečių – iš Lietuvos jau išvyko.

„Pažymėtina, kad dauguma išvykusiųjų yra gavę prieglobstį Lietuvoje, todėl turi teisę tam tikram laikotarpiui vykti į kitas ES valstybes“, – teigė besiteisinantys VRM atstovai.

Priežastys, kodėl pabėgėliai palieka šalį, esą įvairios: ekonominės, socialinės, vykstama pas artimuosius ar į valstybes, kuriose yra didesnės jų tautiečių bendruomenės, ar kalbama kalba, kurią jie moka. Kai kurie iš sprukusių iš Lietuvos „pabėgėlių“ prašydami prieglobsčio nuo pat pradžių neplanavo likti mūsų šalyje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s