Venesuelos lietuviai „namo“ neskuba: persikelti svarsto tik keliolika žmonių

Lietuvai įsipareigojus priimti mūsų šalies piliečius ar lietuvių kilmės asmenis, gyvenančius gilios ekonominės ir politinės krizės apimtoje Venesueloje, tokia galimybe susidomėjo tik keliolika žmonių. Skaičiuojama, kad jų perkėlimui šiemet gali prireikti skirti 85 tūkst. eurų. Nuolat Venesueloje gyvenantys Lietuvos piliečiai, lietuviškų šaknų turintys asmenys bei jų šeimos nariai, pageidaujantys pasinaudoti perkėlimo į Lietuvą galimybe, iki 2020 metų spalio 1 dienos gali pateikti prašymą mūsų šalies ambasadai Ispanijoje.

Užsienio reikalų ministerijos (URM) Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyriaus atstovai nurodė, kad paskelbus informaciją apie Vyriausybės rugsėjo mėnesį priimtą nutarimą į mūsų šalies ambasadą Ispanijos Karalystėje kreipėsi tik 11 Venesueloje gyvenančių asmenų.

Asmenys teiravosi apie galimybę jiems ir jų šeimų nariams gauti perkeliamojo asmens statusą.

„Visiems šiems piliečiams buvo suteikta papildoma juos dominanti informacija“, – teigė URM atstovai.

Įsitraukusiųjų institucijų (Socialinės apsaugos ir darbo, Vidaus reikalų, Užsienio reikalų, Sveikatos apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų) preliminariais duomenimis, bendras lėšų poreikis asmenų perkėlimui iki šių metų pabaigos sudarys apie 85 tūkst. eurų. Reikalingos lėšos Vyriausybės nutarimu turėtų būti skiriamos iš Vyriausybės rezervo.

URM duomenimis, Venesuelos lietuviai 2017 metais kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją, prašydami padėti persikelti į Lietuvą iš humanitarinės krizės apimtos šalies. 2018 metų lapkričio mėnesį URM organizavo konsulinę misiją į Venesuelą. Jos metu, be įprastai teikiamų konsulinių paslaugų, taip pat buvo aiškinamasis perkėlimo į Lietuvą poreikis.

„Konsulinės misijos metu atliktos apklausos duomenimis, maždaug 50 asmenų nurodė, kad ketintų persikelti į Lietuvą, jei būtų priimtas reikalingas teisinis reguliavimas“, – aiškino URM atstovai.

Ministerijai yra žinoma apie vienos šeimos narius, savarankiškai persikėlusius iš Venesuelos į Lietuvą prieš keletą metų. Lietuvos gyventojų registro duomenimis, Venesueloje gyvena 187 Lietuvos piliečiai (164 iš jų yra pilnamečiai ir turi rinkimų teisę). Iš viso Lietuvos bendruomenė Venesueloje vienija apie 400 lietuvių kilmės asmenų.

Žmonių perkėlimo iš Venesuelos į Lietuvą koordinatore paskirta Lietuvos ambasada Ispanijoje. Įgijusiems perkeliamojo asmens statusą bus suteikta galimybė gauti atvykimo į Lietuvą išlaidų apmokėjimą arba kompensavimą. Atvykus į Lietuvą, perkeliamiesiems asmenims bus suteikiama parama integracijai.

Skelbta, kad, atsižvelgiant į perkeliamojo asmens poreikius, konkretus paramos integracijai teikimo laikotarpis bus nustatomas su perkeliamuoju asmeniu sudaromoje sutartyje dėl paramos integracijai teikimo. Parama integracijai bus teikiama ne ilgiau kaip 24 mėnesius nuo asmens įrašymo į perkeliamųjų asmenų sąrašą dienos.

Venesuelą yra apėmusi ekonominė ir politinė krizė. Teisėtas valstybės vadovas yra per rinkimus išrinktas socialistas Nicolas Maduro. Tuo tarpu laikinuoju šalies prezidentu pasiskelbė JAV bei taip vadinamų „Vakarų“ šalių remiamas apsišaukėlis Juanas Guaido. Remiančios neteisėtą Venesuelos valdžią Vakarų šalis  nepripažino pernai vykusių rinkimų, po kurių N.Maduro paskelbė apie perrinkimą.

JAV ir dar daugiau kaip 50 valstybių Venesuelos, kuriai smogė žemos naftos kainos, prastas valdymas ir įvestos sankcijos, lyderiu pripažįsta J.Guaido. Tuo tarpu Kinija, Rusija, Turkia, kai kurios Lotynų Amerikos valstybės šalies lyderiu pripažįsta Nikolą Maduro.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s