Turkijos karinės agresijos Sirijoje pasekmės: NATO sąjungininkės viena po kitos stabdo ginklų eksportą

Ankarai pradėjus karinę operaciją prieš kurdų pajėgas šiaurės Sirijoje, Turkijos sąjungininkės NATO viena po kitos atsisako tiekti jai ginklus bei kitas karines priemones.

Norvegija ketvirtadienį pranešė, kad stabdo visą naujų ginklų eksportą į šią valstybę.

„Atsižvelgus į tai, kad situacija yra sudėtinga ir greitai kintanti, Užsienio reikalų ministerija atsargumo sumetimais nebetenkins jokių naujų Turkijos prašymų dėl gynybos produkcijos ar medžiagos pakartotiniam naudojimui“, – sakoma užsienio reikalų ministrės Ine Eriksen Soreide laiške naujienų agentūrai AFP.

Ministrė pridūrė, kad URM taip pat spręs, ar panaikinti jau išduotas ginklų eksporto licencijas.

Tokių pat priemonių imasi ir Nyderlandai, kurie nusprendė įšaldyti visą ginklų eksportą į Turkiją.

„Nyderlandai dabar nusprendė sustabdyti visus karinių prekių eksporto į Turkiją licencijų prašymus, kol [paaiškės] situacijos kursas“, – sakoma Nyderlandų užsienio reikalų ministerijos pranešime

Toks sprendimas priimtas užsienio prekybos ministrei Sigrid Kaag Nyderlandų parlamente ketvirtadienį pareiškus, kad visi Turkijos karinių licencijų prašymai turėtų būti atmesti, „nebent būtų aiškių įrodymų, kad tos prekės nenaudojamos šiaurės rytų Sirijoje“.

Nyderlandai, kurie priklauso tarptautinei koalicijai, kovojančiai prieš teroristų organizaciją „Islamo valstybė“ (IS), ir yra Turkijos sąjungininkai NATO, taip pat paragino Europos Sąjungos valstybes „elgtis santūriai ir atidžiai laikytis ginklų eksportavimo [į Turkiją] kriterijų“.

Nyderlandų tiekiami ginklai sudaro 8 proc. viso Europos ginklų eksporto į Turkiją, rodo Amsterdame įsikūrusios tyrimų ir kampanijų organizacijos „Stop Wapenhandel“ duomenys. Daugiausia tai – tankų ir šarvuočių dalys, naikintuvų ir atakos sraigtasparnių technologijos ir dalys, sakoma „Stop Wapenhandel“ ataskaitoje, paskelbtoje 2017 metais.

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas trečiadienį iškvietė Turkjijos ambasadorių, kad pareikštų protestą dėl Ankaros anksčiau šią savaitę pradėto puolimo, kuriam sąlygas sudarė JAV prezidento Donaldo Trumpo įsakymas išvesti amerikiečių pajėgas iš šiaurės Sirijos.

Su savo sąjungininkais solidarizavosi ir ES lyderė Vokietija. Šalies vyriausybė nusprendė sustabdyti ginklų, kurie galėtų būti panaudoti turkų karinėje operacijoje prieš kurdų kovotojus Sirijos šiaurės rytuose, pardavimą Turkijai. Apie tai žiniasklaidai pranešė šalies užsienio reikalų ministras Heiko Maasas.

Vokietija kartu su daugeliu sąjungininkių pasmerkė operaciją, kuri, pasak Ankaros, yra nukreipta prieš Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG), kurios atliko svarbų vaidmenį kovoje su teroristų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje.

„Vykstant Turkijos kariniam puolimui Šiaurės Rytų Sirijoje, vyriausybė neišduos jokių naujų leidimų bet kokiai karinei įrangai, kuri galėtų būti Turkijos panaudota Sirijoje,“ – sakė H.Maasas dienraščio „Bild“ sekmadieniniam leidiniui.

Pernai Vokietija eksportavo į taip pat NATO priklausančią Turkiją ginkluotės beveik už 243 mln. eurų. Tai sudarė beveik trečdalį visų šalies ginklų pardavimų, kurių vertė siekė 771 mln. eurų. Per pirmuosius keturis šių metų mėnesius ginklų pardavimai Turkijai – didžiausiai Vokietijos užsakovei Aljanse – sudarė 184 mln. eurų.

Vokietija yra viena didžiausių ginklų eksportuotojų pasaulyje kartu su JAV, Rusija, Kinija, Didžiąja Britanija ir Prancūzija. Šalyje gyvena apie 2,5 mln. turkų kilmės žmonių.

Po žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo Rijado konsulate Stambule Berlynas pernai įvedė ginklų pardavimo embargą Saudo Arabijai. Dabar panašių priemonių imamasi ir Turkijos atžvilgiu.

Tokių pat priemonių imasi ir Prancūzija. Šalis sustabdo visą planuojamą „karinės produkcijos“, kurią Ankara gali panaudoti per savo operaciją Sirijoje, eksportą į Turkiją, šeštadienį paskelbė Užsienio reikalų ir Gynybos ministerijos.

Pirmadienį per Europos Sąjungos užsienio reikalų komiteto posėdį bus priimtas sprendimas dėl koordinuotos Bendrijos pozicijos šiuo klausimu, sakoma Prancūzijos ministerijų pranešime.

Be to, NATO nepriklausanti Suomija trečiadienį taip pat paskelbė, kad neišdavinės jokių naujų leidimų eksportuoti ginklus į Turkiją ir kitas šalis, prisidedančias prie kautynių.

Sirijos kurdai, palaikydavę Vakarus kovojant su teroristų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS), ketvirtadienį mėgino atremti turkų pajėgų įsiveržimą, o tūkstančiams civilių teko bėgti nuo antskrydžių ir artilerijos smūgių, išprovokavusių tarptautinės bendruomenės nerimą, kad Sirijoje gali prasidėti nauja humanitarinė krizė.

Turkija karinį puolimą pradėjo JAV atitraukus savo karius.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s