Žinių portalas „15min.lt“ sprendžia, ką jūs galite matyti Facebook, o ko – ne

Vieša paslaptis – ne vienas žinomas nepriklausomas Lietuvos portalas bendradarbiauja su specialiosiomis tarnybomis. Vienas ryškesnių tokių bendradarbiavimo pavyzdžių – žinių portalo 15min.lt veikla.

Nieko čia blogo nebūtų. Tačiau, kaip gerai žinoma, kai kurios specialiosios tarnybos tėra tik užsienio valstybių neoficialūs filialai Lietuvoje, veikiantys ne Lietuvos interesams. O tai nėra gerai.

Jūsų dėmesiui tinklalapio abi.lt publikacija šia tema.

Socialinis tinklas „Facebook“ tam tikrose šalyse samdo trečiųjų šalių kompanijas redaguoti ir tikrinti turinį „Facebook“ platformoje. Kompanija nusprendė taip kovoti su „fake news“ („fake news“ terminą visai neseniai patikslino JAV prezidentas Donaldas Trampas, pavadinęs tai konkrečiau – korumpuotos žiniasklaidos sąmoningai skleidžiamu melu – redaktoriaus pastaba) ir dezinformacija. Lietuvoje šio turinio redaguotoju tapo portalas 15min.lt ir jo darbuotojai.

Portalas 15min.lt turi beveik neribotą laisvę nuspręsti kas yra tinkamas turinys o kas ne.

250.png

Kad taptų „Facebook“ turinio vertintojais 15min.lt turėjo tapti kompanijos „IFCN“ partneriais. Kompanija teigia patikrinanti naujienų portalų tikslumą ir nešališkumą. Tačiau atrodo, kad „IFCN“ kelia gana žemus reikalavimus norint tapti programos partneriais.

Vieninteliai reikalavimai norint būti patvirtintu kaip „kokybiškos informacijos šaltiniu“ yra naujienų bendrovės steigimo dokumentų pateikimas, viešai paskelbta „nepartiškumo“ politika, vieša informacija apie portalo savininkus, ir puslapis skirtas „faktų patikrinimui“.

15min.lt „faktų patikrinimo“ skiltis pavadinta „Patikrinta 15min“. O dėl „IFCN“ patvirtinimo į kompaniją kreipėsi 15min.lt žurnalistė Liepa Želnienė.

„IFCN“ taip pat nurodo, kad naujienų portalo prašymas turi būti patvirtintas nepriklausomo eksperto. 15min.lt prašymą patvirtino profesorius iš Latvijos Marins Kaprans, tačiau atrodo, kad jo darbas buvo tik nustatyti ar 15min.lt pateikė anksčiau išvardytus dokumentus.

15min.lt turi galimybę „Facebook“ platformoje nuspręsti ar vartotojų pasidalinti, straipsniai ar jų parašytos nuomonės neskleidžia „dezinformacijos“. 15min.lt turi galimybę įvesti „šešėlinį bloką“ kas sumažins paskelbtos informacijos skaitytojų skaičių iki 80%. 15min.lt taip pat turi galimybę užblokuoti „Facebook“ vartotojus ar puslapis tam tikram laikui.

Žinių portalo 15min.lt darbuotoja L. Želnienė socialiniuose tinkluose paprašė straipsnio autorių patikslinti informaciją ir nurodyti kad portalas 15min.lt neturi galimybės užblokuoti tam tikrą informaciją.

Labai gerai, kad visa tai, kas išdėstyta straipsnyje, pati 15min.lt atstovė patvirtino, kad tai yra tiesa.

12.jpg

O detalė, ar techniškai blokavimą atlieką patys 15min.lt darbutojai, ar tai padaro Facebook, kai gauna iš 15min.lt informaciją ką reikia blokuoti, jokios reikšmės neturi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s