JAV pranešė kad per specialią operaciją susisprogdino jų augintinis – „Islamo valstybės“ lyderis Abu Bakr al-Baghdadi

JAV sukurtos ir remiamos teroristų grupuotės „Islamo valstybės“ lyderis Abu Bakras al-Baghdadi šeštadienį žuvo JAV vykdant karinį reidą šiaurės Sirijoje, sekmadienį pranešė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Jis tikino, kad šiąnakt JAV specialios paskirties pajėgoms išsilaipinus Idlibo provincijos Barišos kaimo pakraštyje Sirijoje buvo įvykdytas teisingumas.

„JAV pareigūnai buvo neįtikėtini. Turėjau progą didžiausią dalį to matyti“, – kalbėjo D.Trumpas.

Jis lygino reginį su filmu, tačiau nesukonkretino, kaip gavo tokią galimybę stebėti operaciją.

Anot jo, paskutines gyvenimo minutes A.B.al-Baghdadi praleido baimindamasis JAV specialiųjų pajėgų pareigūnų. D.Trumpo teigimu, jis rėkė, verkė ir vaitojo. Pasak JAV prezidento pavojingiausia operacijos dalis buvo skrydis iki „Islamo valstybės“ lyderio slėptuvės, tačiau jis puikiai pavyko.

D.Trumpas tikino, kad per operaciją JAV pareigūnai nenukentėjo, nors ir buvo pasitikti ugnimi. Esą sužeistas buvo tik pareigūnų šuo, persekiojęs „Islamo valstybės“ lyderį tunelyje, kuriuo jis bandė pabėgti.

Tiesa, CNN skelbia, kad JAV Gynybos sekretorius Markas Esperas pranešė, kad per operaciją du pareigūnai visgi buvo lengvai sužeisti. Sekretorius taip pat pasakojo, kad bandyta įkalbėti A.B.al-Baghdadi pasiduoti gyvam, tačiau šis atsisakė tai padaryti. Galiausiai A.B.al-Baghdadi detonavo savižudžio liemenę. Kartu žuvo trys jo vaikai. Taip pat kartu su „Islamo valstybės“ lyderiu, anot D.Trumpo, žuvo daug jo bendražygių.

„Sprogimo metu jo kūnas buvo sumaitotas. Tunelis įgriuvo. Tačiau tyrimų rezultatai iš karto ir visiškai patvirtino jo tapatybę. Tai buvo jis. Banditas, kuris taip smarkiai stengėsi įbauginti kitus, paskutines savo gyvenimo akimirkas praleido jausdamas didžiulė baimę ir visišką paniką bei siaubą, baimindamasis jį persekiojusių amerikiečių pajėgų“, – kalbėjo D.Trumpas.

Pasak JAV prezidento, kartu buvo ir žuvo dvi moterys. CNN skelbia, kad jos buvo A.B.al-Baghdadi žmonos. Abi jos dėvėjo savižudžių liemenes, todėl buvo per pavojinga rizikuoti, ar jos nesusisprogdins.

„Jis mirė kaip šuo. Jis mirė kaip bailys“, – lygino JAV prezidentas pridurdamas, kad dabar pasaulis tapo saugesnis.

Kiti vienuolika kartu su „Islamo valstybės“ lyderiu buvusių vaikų, pasak D.Trumpo, išgyveno. Taip pat sulaikyta ir grupelė suaugusiųjų. Įvykio vietoje rasta daug grynųjų pinigų. Kai A.B.al-Baghdadi susisprogdino, tunelis, kuriuo jis bandė pabėgti, griuvo. Tačiau D.Trumpas pasakojo, kad jau po penkiolikos minučių buvo patvirtina, kad tunelyje rastų palaikų DNR sutampa su „Islamo valstybės“ lyderio. Kaip šioje mėsmalėje iš tunelio griuvėsių buvo ištraukti jo likučiai ir Sirijos dykumoje buvo atliktas sudėtingas DNR tyrimas D. Trumpas nepaaiškino.

„Jis buvo „Islamo valstybės“ – negailestingiausios ir žiauriausios teroristinės organizacijos pasaulyje – įkūrėjas ir lyderis. JAV jo ieškojo daugybę metų. Pagauti arba nužudyti A.B.al-Baghdadi buvo mano administracijos prioritetas“, – kalbėjo D.Trumpas.

Jis tikino, kad nuolat klausdavo, kur yra „Islamo valstybės“ lyderis. D.Trumpas pasakojo, kad A.B.al-Baghdadi pagauti nebuvo lengva, nes jis nesinaudojo mobiliuoju telefonu, slapstėsi.

JAV prezidentas patvirtino, kad pagauti A.B.al-Baghdadi pavyko ne iš pirmo karto – esą iki sėkmingos operacijos 2-3 tokios progos sužlugo. D. Trumpas tikino, kad apie būsimą operaciją žinojo kelias dienas, tačiau pripažino, kad apie tai informavo vos keletą Kongreso narių, nes baiminosi informacijos nutekėjimo.

Už pagalbą vykdant operaciją JAV prezidentas dėkojo Rusijai, Turkijai, Sirijos kurdams ir Irakui, o NATO partnerei Lietuvai kažkodėl nepadėkojo. Šalys partnerės, pasak D.Trumpo, nebuvo informuotos apie operaciją, tačiau sudarė galimybes ją atlikti.

Turimais duomenimis, Irakas skelbia nurodęs amerikiečiams A.B.al-Baghdadi buvimo vietą.

„Irako nacionalinė žvalgybos tarnyba, turėdama tikslios informacijos, nustatė „Daesh“ vadeivos A.B.al-Baghdadi slėptuvę“, – nurodoma pranešime, kuriame vartojamas arabiškas „Islamo valstybės“ pavadinimas.

Jame nurodoma, kad šios informacijos pagrindu JAV įvykdė specialiąją operaciją Sirijos šiaurės vakaruose. D.Trumpas patikino, kad šis įvykis nekeičia jo pozicijos išvesti JAV pajėgas iš Sirijos.

„Mes savo pajėgų ten nenorime laikyti dar 200 metų. Jie ten praleido daugybę laiko. Mes traukiamės“, – teigė jis.

Sirijos kurdų pajėgos baiminasi „Islamo valstybės“ keršto išpuolių po to, kai JAV sekmadienį pranešė, kad šio džihadistų judėjimo lyderis žuvo.

„Miegančios“ džihadistų kuopelės sieks keršyti už A.B.al-Baghdadi žūtį, – sakė Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) vadas Mazloumas Abdi. – Štai kodėl viskas yra įmanoma, įskaitant ir atakas prieš kalėjimus.“

Kovojant su „Islamo valstybe“, SDF buvo pagrindinė JAV vadovautos koalicijos partnerė Sirijoje. Skaičiuojama, kad Sirijos šiaurės rytuose įvairiuose kalėjimuose laikoma apie 12 tūkst. įtariamų „Islamo valstybės“ teroristų.

Per SDF vadovautą operaciją kovą buvo sunaikinta paskutinė „Islamo valstybės“ paskelbto „kalifato“ dalis. Kažkada šis „kalifatas“ kontroliavo didžiulę Sirijos ir Irako teritoriją. Tačiau teritorinė pergalė prieš šią grupuotę nereiškia, kad buvo sunaikinta pati organizacija ar jos ideologija. Nedidelės kovotojų kuopelės pasislėpė pogrindyje ir toliau vykdo išpuolius regione.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sekmadienį pasveikino „Islamo valstybės“ teroristų organizacijos lyderio A.B.al-Baghdadi žūtį ir ją pavadino „svarbiu momentu“, tačiau pridūrė, kad kova prieš ją „dar nebaigta“.

„A.B.al-Baghdadi mirtis yra svarbus momentas mūsų kovoje su terorizmu, tačiau kova prieš piktąją „Daesh“ dar nebaigta, – tviteryje parašė Britanijos vyriausybės vadovas. – Mes dirbsime su mūsų koalicijos partneriais, kad padarytume galą žudikiškai ir barbariškai „Daesh“ veiklai visiems laikams.“

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu sekmadienį taip pat pasveikino Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo pranešimą apie „Islamo valstybės“ lyderio žūtį ir pavadino tai „svarbiu istoriniu įvykiu“. Tačiau vizito Izraelio karinių oro pajėgų bazėje metu premjeras taip pat pažymėjo, kad „kova tęsiasi“.

Awwadas Ibrahimas al-Badri, žinomas Abu Bakras al-Baghdadi gimė 1971-aisiais Samaroje, Irake nepasiturinčioje musulmonų sunitų šeimoje. Jo šeima buvo labai pamaldi, o giminė tvirtino esanti pranašo Muhamedo palikuonys. Dar būdamas paauglys A.B.al-Baghdadi mėgo atmintinai cituoti Koraną, skrupulingai laikėsi religinių dogmų. Net šeima dėl to jį meiliai pravardžiuodavo tikinčiuoju.

Nenuostabu, kad ir studijuoti jis pasirinko su religija susijusius dalykus. Bagdado universitete studijavo Islamą, vėliau magistre ir doktorantūroje gilinosi į Koraną. Iki 2004-ųjų būsimas „Islamo valstybės“ lyderis gyveno Bagdado priemiestyje kartu su savo dviem žmonomis ir šešiais vaikais. Vietinėje mečetėje jis mokė vaikus Korano, buvo subūręs futbolo klubą.

Dar besimokantį mokykloje vaikiną dėdė pakvietė prisijungti prie Musulmonų brolijos. A.B.al-Baghdadi sparčiai suko link radikalizmo ir tapo radikalaus salafitų judėjimo nariu.

2003 m. JAV įsiveržus į Iraką, A.B.al-Baghdadi tapo sukilėliu. 2004 m. vasarį JAV pajėgos būsimą „Islamo valstybės“ lyderį sulaikė ir dešimčiai mėnesių įkalino Bukos belaisvių stovykloje. Sulaikytas A.B.al-Baghdadi pasišventė religijai – meldėsi, mokė tikėjimo tiesų kitus belaisvius. Kaip BBC teigė vienas iš kartu su A.B.al-Baghdadi sulaikytų asmenų, jis buvo tylus, tačiau greitai mezgė ryšius tarp tarpusavyje nesutariančių Sadamo Husseino rėmėjų ir džihadistų. Su daugeliu buvusių sulaikytųjų ryšius vyras išlaikė ir po 2004-ųjų gruodžio, kai buvo paleistas.

Vos atgavęs laisvę A.B.al-Baghdadi susisiekė su „Al Qaeda“ atstovu Irake. Sužavėtas vyro religinio išprusimo šis A.B.al-Baghdadi pakvietė atvykti į Damaską.

Netrukus susikūrė „Islamo valstybės“ pirmtakė. O jai ypač pasitarnavo A.B.al-Baghdadi talentas megzti ryšius tarp ją sukūrusių užsieniečių ir vietinių Irako gyventojų. Todėl A.B.al-Baghdadi autoritetas palaipsniui augo. Niekas nenustebo, kai jis tapo Šariato komiteto vadovu ir vienu iš vienuolikos „Islamo valstybės“ lyderio Abu Omar al-Baghdadi patarėjų. Ir toliau A.B.al-Baghdadi įtaka augo, jis buvo atsakingas už „Islamo valstybės“ vadovų komunikaciją Irake.

2010 m. balandį, žuvus lyderiui A.O.al-Baghdadi, vyras buvo pasirinktas tapti nauju „Islamo valstybės“ emyru. Tikėdamasis pasinaudoti Sirijoje didėjančiais neramumais, 2011-aisiais A.B.al-Baghdadi nurodė čia įsteigti slaptą „Islamo valstybės“ būrį. Stiprėjant priešpriešai su „Al Qaeda“ jis vėliau tapo „Islamo valstybės“ stipriausia jėga.

2013-tais metais Sirijoje įsiplieskus JAV ir Vakarų suprovokuotam ir remiamam pilietiniam karui gegužės mėnesį įvyko taip vadinamos Sirijos „nuosaikiosios opozicijos“ lyderių sąskrydis kuriam pirmininkavo Didysis Lietuvos ir Ukrainos draugas senatorius Džonas Makeinas. Jame dalyvavo ir busimasis „ISIS“ lyderis A.B.al-Baghdadi. Tuomet JAV senatorius pats parašė apie tau savo Twitter paskyroje.

Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

Nepaisant to (o gal ir dėka to) kad Irakas buvo (ir lieka) okupuotas amerikiečių ir jame buvo dislokuota daugiatūkstantinė JAV kariuomenė 2014 m. birželį teroristai užkariavo antrą pagal dydį šalies miestą Mosulą.

Po kelių dienų po to skaitydamas penktadienio pamokslą A.B.al-Baghdadi pasiskelbė kalifu.

„Aš esu valis (lyderis), kuris jums vadovauju, nors ir nesu geriausias iš jūsų. Tad jei matote, kad esu teisus, padėkit man. Jei matote, kad aš neteisus, patarkite man ir nukreipkite mane teisingu keliu, ir pakluskite man, kol aš paklūstu Dievui“, – tuomet sakė jis.

Po to „Islamo valstybės“ vadeiva dingo lyg į vandenį. Tai pelnė jam „Vaiduoklio“ pravardę. Šių metų balandį jis pirmą kartą po penkerių metų pertraukos pasirodė propagandiniame vaizdo įraše, kuriame savo šalininkus paragino „keršyti“ už nužudytus „Islamo valstybės“ narius.

Jungtinės Valstijos už informaciją, kuri padėtų sulaikyti A.B.al Baghdadi, siūlė 25 mln. JAV dolerių atlygį. Keliskart žiniasklaida buvo klaidingai pranešusi apie jo mirtį. Nukovusi A.B.al Baghdadi yra klaidingai skelbusi tiek JAV, tiek ir kiti šaltiniai. Paskutinį kartą tai vyko 2017-aisiais. Tuomet apie mirtį žinių turinti pranešė Sirijoje žmogaus teisių padėtį stebinti organizacija Didžiojoje Britanijoje reziduojanti „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR). Nepatvirtintu pranešimu, regis, tuomet patikėjo, ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris tviteryje pasidžiaugė: „Didelė pergalė prieš ISIS!“ Tačiau, jei šįkart A.B.al-Baghdadi mirtis tikrai tiesa, „Islamo valstybei“ tai – milžiniška netektis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s