Lenkų žurnalistą nustebino Lietuvos ambasadoriaus Azerbaidžane E.Naviko grubumas

Į Azerbaidžaną šią savaitę nuvykusi Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio vadovaujama Lietuvos Respublikos delegacija bent jau viešai apie šioje šalyje areštuojamus opozicijos politikus, kalinamus žurnalistus ir mindomas žmogaus teises nekalbėjo.

Kai vienas lenkų žurnalistas nusprendė tiesiai paklausti, ar šios jautrios temos vis dėlto buvo aptartos, jis sulaukė netikėtos Lietuvos ambasadoriaus Baku Egidijaus Naviko reakcijos. Užsienio reikalų ministerija diplomato klaidą pripažino.

Ketvirtį amžiaus diplomatinį darbą dirbantis E.Navikas Lietuvos ambasadoriumi Azerbaidžanui ir Turkmėnistanui paskirtas nuo šių metų rugsėjo.

Apie Baltijos šalis rašančio Lenkijos leidinio „Przeglad Baltycki“ žurnalistą Dominiką Wilczewskį sudomino E.Naviko žinutė tinkle „Twitter“, kurioje diplomatas išreiškė viltį, kad dvišaliai Lietuvos ir Azerbaidžano santykiai gerės. E.Navikas toje pačioje žinutėje pasidalino Lietuvos ambasados Baku paskelbta nuotrauka iš V.Pranckiečio ir jo vadovaujamą delegaciją priėmusių Azerbaidžano pareigūnų susitikimo. Vizitas vyko lapkričio 6–7 dienomis. Anglišku prierašu prie nuotraukos džiaugiamasi „vaisingomis diskusijomis“ ir teigiama, kad „išskirtinis dėmesys skiriamas ekonominiam bendradarbiavimui“.

D.Wilczewskis teigia nutaręs E.Naviko paklausti, ar per susitikimą nebuvo aptartos žmogaus teisės, kurios, daugelio tarptautinių organizacijų vertinimu, autoritariniame Azerbaidžane paminamos. Čia nevyksta laisvi rinkimai, opozicija smaugiama, o nepriklausomi žurnalistai, kurių ir taip beveik nėra, persekiojami. Žurnalistas D.Wilczewskis paminėjo konkretų nepriklausomo žurnalisto Afgano Muchtarlio atvejį. A.Muchtarlis nuo 2013 metų gyveno Gruzijoje, bet 2017-aisiais dingo Tbilisyje.

Paaiškėjo, kad jis buvo pagrobtas ir po kelių valandų atsidūrė Baku.

„Amnesty International“ laiko A.Muchtarlį „sąžinės kaliniu“. Energijos išteklių turtingo Azerbaidžano pareigūnai sulaukia tarptautinės bendruomenės priekaištų dėl prezidento I.Alijevo kritikų persekiojimo ir kalinimo, bet jis šiuos kaltinimus neigia

„Ponas ambasadorius galėjo patvirtinti, paneigti, visiškai mano klausimą ignoruoti arba net diplomatiškai pasiųsti mane“, – per “Facebook” parašė D.Wilczewskis.

Jis atskleidė, kad E.Navikas visgi sureagavo – socialiniame tinkle „Twitter“ žurnalistui parašė privačią žinutę.

„Gal turėčiau atsiųsti jums susitikimų ataskaitas???!!!“ – angliškai į žurnalistą kreipėsi ambasadorius.

„Manau, kad užtektų paprasto „taip“, „ne“ arba „tai ne jūsų reikalas“, bet jei norite atsiųsti ataskaitą, prašom!“ – E.Navikui atsakė D.Wilczewskis.

Diplomatas dar kartą angliškai prašė: „Gerbkite bent jau save, jei negerbiate kitų.“

O kai D.Wilczewskis parašė, kad visada kreipiasi į Lietuvos diplomatus su pagarba, ir palinkėjo E.Navikui sėkmės naujose pareigose bei „daug vaisingų susitikimų“ su Azerbaidžano valdžios atstovais, ambasadorius jau lietuviškai atsakė: „Jeigu Jums tai atrodo „su pagarba“, tai siūlau pakartoti pradinę mokyklą.“

D.Wilczewskis per „Facebook“  teigė suprantantis, kad kiekviena valstybė turi savo interesus. Pavyzdžiui, V.Pranckiečio vizitą Seimo atstovai pristatė kaip būtiną siekiant „išlaikyti subalansuotą požiūrį į Kaukazo regioną“ – juk spalį Seimo pirmininkas lankėsi su Azerbaidžanu nesutariančioje Armėnijoje.

„Ko negaliu suprasti, yra ne tik Lietuvos ar Lenkijos, bet visų valstybių tarnautojų grubumas. Man atrodo, kad ponas ambasadorius pamiršo, kad nėra naudotų automobilių pardavėjas Gariūnuose, bet savo valstybės oficialus atstovas“, – tvirtino D.Wilczewskis.

Žurnalistas teigia būtent dėl to nusprendęs paviešinti kelias privataus savo susirašinėjimo su E.Naviku žinutes: „Manau, kad Lietuvos piliečiai turi žinoti, kaip elgiasi jų valstybės atstovas užsienyje.“

9526.jpg

D.Wilczweskis teigė, kad paviešino visas žinutes, kuriomis apsikeitė su ambasadoriumi – daugiau jų nebuvo. Užsienio reikalų ministerijos nuomone, ambasadorius su žiniasklaida taip bendrauti neturėtų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s