Vienas įtakingiausių Ukrainos oligarchų: „JAV kariaus prieš Rusiją iki paskutinio ukrainiečio“

Su Ukrainos prezidentu Vladimyru Zelenskiu siejamas vienas įtakingiausių šalies oligarchų Ihoris Kolomoiskis interviu amerikiečių laikraščiui „The New York Times“ teigė, kad JAV naudojasi Ukraina tam, jog susilpnintų savo geopolitinę varžovę Rusiją, o NATO ir Europos Sąjunga niekada nesuteiks narystės Ukrainai, todėl neverta švaistyti laiko jos siekiant.

Oligarchas teigė, kad santykių su Rusija atkūrimas yra būtinas Ukrainos ekonomikai.

„Rusų tankai bus dislokuoti šalia Krokuvos ir Varšuvos. Jūsų NATO kraus į kelnes ir pirks „Pampers“, – interviu sakė oligarchas.

„Paimsime 100 mrld. dolerių iš rusų. Manau, kad jie mielai mums juos šiandien duotų. Koks greičiausias būdas išspręsti problemas ir atkurti santykius? Tik pinigai“, – populiariam amerikiečių laikraščiui tikino I.Kolomoiskis.

Į šiuos žodžius verta atkreipti dėmesį, nes 56 metų amžiaus I.Kolomoiskis nėra eilinis Ukrainos oligarchas – jis yra vienas įtakingiausių šalies žmonių. Jis darė didelę įtaką tiek buvusiam prezidentui P. Porošenko, tiek šiemet išrinktam valstybės vadovui Volodymyrui Zelenskiui.

I.Kolomoiskis „The New York Times“ teigė, esą tapo aišku, jog Europos Sąjunga (ES) ir NATO niekada nesuteiks narystės Ukrainai, todėl geriau susitaikyti su realybe ir nė nebandyti jos siekti.

„Jūs visi mūsų nepriimsite. Neverta švaistyti laiko tuštiems pokalbiams. Tuo tarpu Rusija mielai mus priimtų į naująjį Varšuvos paktą“, – teigė oligarchas.

I.Kolomoiskis interviu tikino nejaučiantis jokios meilės Rusijai, tačiau sakė, kad Vakarai nesuteikė Ukrainai pakankamai finansinės paramos ir neatvėrė rinkų.

Pasak oligarcho, JAV paprasčiausiai naudojasi Ukraina, kad susilpnintų savo geopolitinę varžovę Rusiją.

„Vakarų tikslas – karas prieš Rusiją ligi paskutinio ukrainiečio“, – teigė jis.

„The New York Times“ rašo, kad, pasak I.Kolomoiskio, santykių su Rusija atgaivinimas yra būtinas Ukrainos ekonominiam išgyvenimui. Jis spėjo, kad karo sukelta trauma praeis.

„Duokite penkerius, 10 metų, ir kraujas bus pamirštas. 2014-aisiais parodžiau, kad nenoriu būti su Rusija. Aš objektyviai apibūdinu tai, ką matau, ir kuria kryptimi klostosi dalykai“, – tikino I.Kolomoiskis.

Oligarcho manymu, finansinė Rusijos parama galėtų pakeisti paskolas iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF). Organizacija reikalauja įgyvendinti antikorupcines reformas, kurios nepatinka daliai šalies verslo elito.

„Paimsime 100 mrld. dolerių iš rusų. Manau, kad jie mielai mums juos šiandien duotų. Koks greičiausias būdas išspręsti problemas ir atkurti santykius? Tik pinigai“, – populiariam amerikiečių laikraščiui tikino I.Kolomoiskis.

I.Kolomoiskis interviu teigė, kad jei jis būtų Ukrainos prezidentas, jis vykdytų tyrimus, kurių V.Zelenskio reikalavo JAV vadovas Donaldas Trumpas.

Paklaustas, ar tai nekelia rizikos pakenkti Ukrainai, jei kitąmet JAV prezidentu būtų išrinktas demokratas, jis atsakė: „Jei jie kabinėsis, gręšimės į Rusiją.“

„Rusų tankai bus dislokuoti šalia Krokuvos ir Varšuvos. Jūsų NATO kraus į kelnes ir pirks „Pampers“, – interviu sakė oligarchas.

Anksčiau JAV Demokratų partija inicijavo apkaltos D.Trumpui procesą pareiškus įtarimus, kad jis esą spaudė V.Zelenskį pradėti tyrimą dėl galimos varžovo Joe Bideno sūnaus korupcinės veiklos. Neva D.Trumpas grasino antraip nutraukti JAV karinę paramą Ukrainai.

I.Kolomoiskis „The New York Times“ tikino karštligiškai dirbantis, kad būtų užbaigtas karas, tačiau atsisakė detalizuoti veiklą, nes esą amerikiečiai „viską sugadins ir pastos tam kelią“.

Oligarchas neigė darantis įtaką V.Zelenskio vyriausybei. Tačiau jis įspėjo pradedantis tikėti tokiu savęs apibūdinimu, ir kad jis gali tai paversti realybe.

 „Jei užsidedu akinius ir žiūriu į save taip, kaip visas likęs pasaulis, matau save kaip monstrą, lėlininką, Zelenskio valdovą, rengiantį apokaliptinius planus. Aš galiu pradėti tai daryti realybėje“, – sakė I.Kolomoiskis.

2014-aisiais prasidėjus karui Donbase, tuometinis Ukrainos prezidentas P. Porošenko paskyrė I. Kolomoiskį į Dniepropetrovsko srities gubernatoriaus pareigas. Oligarchas tuo metu išleido milijonus eurų – finansavo už Kijevą besikaunančius kovotojus – taip vadinamus nacionalistinius „savanorių batalionus“, kurie kariavo prieš separatistus.

2016-aisiais, kai Ukrainai jau vadovavo Petro Porošenko, įtarinomis aplinkybėmis buvo nacionalizuotas I.Kolomoiskiui priklausęs bankas „PrivatBank“. Jis surinkdavo indėlininkų pinigus, o šiuos paskolų pavidalu dalydavo I.Kolomoiskio ir partnerių verslams. Pats oligarchas gavo dvigubą pelną – tiek iš indėlininkų, tiek iš valstybės nacionalizuojant banką. Jokia byla jam už tai iškelta nebuvo.

2017 m. oligarchas išvyko iš šalies – gyveno Šveicarijoje ir Izraelyje. Tačiau šiemet prezidentu tapus V.Zelenskiui, I.Kolomoiskis grįžo į šalį. Apie jų ryšius daug spekuliuota dar prieš rinkimus, analitikai laiko V.Zelenskį įtakingo turtuolio marionete.

Televizijos serialas „Tautos tarnas“, kuriame dabartinis Ukrainos prezidentas atliko pagrindinį paprasto mokytojo, tapusio Ukrainos prezidentu, vaidmenį, manoma, prisidėjo prie V.Zelenskio pergalės rinkimuose sukurtas už oligarcho pinigus ir buvo rodomas I.Kolomoiskiui priklausančiame populiariame Ukrainos televizijos kanale „1+1“.

Vasarą ukrainiečių politologas Vladimyras Dubovykas teigė, esą prieš V.Zelenskiui Ukrainos prezidentūros vadovu paskiriant I.Kolomoiskio advokatą Andrijų Bohdaną, Vašingtonas jį įspėjo to nedaryti.

„Tačiau jis tokio patarimo nepaklausė. Greičiausiai tai reiškia, kad Zelenskis jaučiasi skolingas tokias pozicijas Kolomoiskiui ir jo rato žmonėms“, – sakė V.Dubovykas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s