JAV išteisina karo nusikaltimais apkaltintus savo karius

JAV prezidentas panaikino nuosprendį dėl antrojo laipsnio nužudymo vyresniajam leitenantui Clintui Lorance’ui. Jam buvo skirta 19 metų nelaisvės už tai, kad 2012-aisiais įsakė kariams šaudyti į tris neginkluotus afganus, du iš kurių mirė. C.Lorance’as kalėjo šeštus metus.

Amerikos lyderis taip pat suteikė malonę Vest Pointo karo akademijos absolventui Mattui Golsteynui, buvusiam elitinių „žaliųjų berečių“ nariui, kaltinamam tyčine žmogžudyste už tai, kad 2010 metais nušovė įtariamą bombų gamintoją talibą.

Be to, D.Trumpas panaikino sprendimą atimti karinį laipsnį iš Edwardo Gallagherio – JAV karinio jūrų laivyno „ruonio“, kaltinamo kelių civilių nužudymu ir tuo, kad Irake nudūrė sužeistą belaisvį paauglį, galimai priklausiusį „Islamo valstybei“. Liepą M.Gallagheris buvo išteisintas dėl sunkiausių nusikaltimų, tačiau pripažintas kaltu dėl to, kad drauge su kitais „ruoniais“ pozavo nuotraukai šalia nužudyto „Islamo valstybės“ kovotojo lavono.

Jungtinės Tautos antradienį pažėrė JAV griežtos kritikos dėl šalies prezidento sprendimo suteikti malonę trims karo nusikaltimais kaltinamiems amerikiečių kariškiams.

Anot organizacijos, šis žingsnis yra „nerimą keliantis signalas“ ginkluotosioms pajėgoms visame pasaulyje.

„Šie trys atvejai susiję su rimtais tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimais – tiek įrodytais, tiek įtariamais, įskaitant civilių žmonių grupės apšaudymą ir sučiupto ginkluotos grupės nario egzekuciją“, – žurnalistams sakė JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro atstovas spaudai Rupertas Colville’is.

Pasak R.Colvilleio, malonės suteikimas asmenims, įtariamiems karo nusikaltimais, „kelia didžiulį susirūpinimą“.

„Manau, kad Jungtinėse Valstijose tokios malonės nebuvo suteikiamos nuo Vietnamo karo“, – pridūrė JTO pareigūnas.

Jis atkreipė dėmesį, kad tarptautinė humanitarinė teisė numato „pareigą ištirti pažeidimus ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus“. R.Colville’io teigimu, minėti malonės suteikimo atvejai „prieštarauja tarptautinės teisės, kuri reikalauja atskaitomybės, raidei ir dvasiai“.

„Nors tarptautinė teisė numato malonės galimybę, galinčią tinkamai išspręsti neteisybės ar nesąžiningumo klausimus, šiais atvejais nebuvo nustatyta jokių aplinkybių, leidžiančių manyti ką nors kita, kaip tik paprasčiausią tinkamo bylų nagrinėjimo apėjimą“, – nurodė jis.

„Šios malonės siunčia nerimą keliantį signalą viso pasaulio karinėms pajėgoms“, – perspėjo R.Colville’is.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s