Švedija nutraukė „WikiLeaks“ įkūrėjo J.Assange’o atžvilgiu vykdytą tyrimą dėl išžaginimo

Švedijos prokuratūra antradienį pranešė nutraukusi ikiteisminį tyrimą dėl išžaginimo vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o atžvilgiu. Šiuo metu J.Assange’as yra kalinamas Jungtinėje Karalystėje.

Apie išžaginimo bylos nutraukimą pranešė Švedijos valstybinės prokuratūros vadovo pavaduotoja Eva-Marie Persson.

„Mano vertinimu, buvo imtasi visų galimų tyrimo priemonių. Bet įrodymai nėra pakankamai tvirti kaltinimui pareikšti“, – žurnalistams sakė E.M.Persson.

Savo tyrimą prokuratūra pradėjo po to, kai viena švedė, 2010 metų rugpjūtį susipažinusi su J.Assange’u per „WikiLeaks“ konferenciją Stokholme, apkaltino jį, esą šis ją išžagino be prezervatyvo jai miegant, nors moteris tvirtino anksčiau ne kartą jam sakiusi, kad be apsaugos priemonių su juo nesimylės.

J.Assange’as šiuos kaltinimus visada neigė.

„Noriu pabrėžti, kad ieškovė įtikinamai ir patikimai išdėstė įvykių seką. Jos liudijimas yra aiškus, ilgas ir detalus“, – sakoma E.M.Persson pareiškime.

„Tačiau, apskritai, mano vertinimu, įrodymai pasidarė tokie silpni, kad nėra pagrindo tęsti tyrimą“, – nurodė ji.

Birželį Švedijos teismas nusprendė, kad „WikiLeaks“ įkūrėjas neturėtų būti sulaikytas, t. y., parengtinis tyrimas J.Assange’o atžvilgiu neturi būti nutrauktas, tačiau jis nebus išduotas Švedijai ir gali būti apklaustas Jungtinėse Karalystėje.

Dviem mėnesiais anksčiau „WikiLeaks“ įkūrėjas buvo išvarytas iš Ekvadoro ambasados Londone, kurioje glaudėsi nuo 2012 metų. Jis buvo iškart sulaikytas ir šiuo metu atlieka jam skirtą 50 savaičių įkalinimo bausmę, skirtą už tai, kad pažeidė Jungtinės Karalystės teismo nustatytas paleidimo už užstatą sąlygas.

Švedijos pareigūnai tyrimą dėl įtariamo išžaginimo nutraukė 2017 metais, nusprendę, kad toliau jį tęsti neįmanoma, nes prieglobstį Ekvadoro ambasadoje gavęs J.Assange’as buvo nepasiekiamas. Tačiau po J.Assange’o suėmimo tyrimas buvo atnaujintas. Rugsėjo mėnesį prokurorai pranešė, kad tęsdami tyrimą per vasarą apklausė septynis liudininkus.

J.Assange’o ekstradicijos prašymą yra pateikusios ir Jungtinės Valstijos, kurios jį kaltina slaptos informacijos – konfidencialių karinių ir diplomatinių dokumentų – išgavimu ir platinimu per „WikiLeaks“ tinklalapį. Jeigu J.Assange’as būtų pripažintas kaltu dėl visų kaltinimų, jam iškeltų pagal Kovos su šnipinėjimu įstatymą, jam galėtų būti skirta iki 175 metų laisvės atėmimo bausmė.

Štai tokia yra dabartinė dvigubų standartų realybė: jeigu tu platini informaciją apie „Kremliaus Kruviną Režimą“, tu esi „tiesos ieškotojas“ ir „nubudęs žmogus“, o jei tu demaskuoji Vašingtono purvinus reikalus ir sakai tiesą apie tikrus karo nusikaltimus – tu esi kovotojas prieš laisvę ir pats pavojingiausias nusikaltėlis, kurį reikia laikyti už grotų. Kaip nesusipainioti?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s