Nepaisydama JT rezoliucijos, Jungtinė Karalystė atsisako perleisti Mauricijui Čagoso salyną

Jungtinė Karalystė, nepaisydama Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos rezoliucijos, atsisakė perleisti Mauricijui strategiškai svarbų Indijos vandenyne esantį Čagoso salyną, penktadienį pranešė britų transliuotojas „Sky News“.

Pranešama, kad šių metų gegužę JT Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, kurioje numatyta, kad Jungtinė Karalystė iki lapkričio 22 dienos privalo „išvesti savo kolonijinę administraciją“ iš salų. Vis dėlto Londonas to nepadarė.

JK užsienio reikalų ministerija pareiškė nepripažįstanti Mauricijaus pretenzijų į šį salyną, kuriame yra įsikūrusi JAV karinė bazė, ir neketinanti perleisti jam šios teritorijos.

Pasibaigus terminui, per kurį Londonas turėjo perleisti salyną, Mauricijaus premjeras Pravindas Jugnauthas pareiškė, kad dabar JK yra „neteisėta kolonijinė okupantė“.

Vasarį Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) paskelbė, kad JK turėtų greitai perleisti Čagoso salų, dėl kurių Londonas dešimtmečius ginčijasi su Mauricijumi, kontrolę. Hagoje įsikūrusio TTT teisėjai savo išvadose nurodė, kad JK neteisėtai atplėšė salas nuo Mauricijaus šiam 7-ajame dešimtmetyje siekiant nepriklausomybės. Po šių įvykių tūkstančiai Čagoso salų gyventojų buvo deportuoti.

Nepaisant to Didžioji Britanija sakė nesutinkanti su šiuo sprendimu, o Mauricijus kreipėsi į JTO Generalinę Asamblėją, kuri gegužę balsų dauguma priėmė rezoliuciją, pagal kurią Londonas buvo raginamas per šešis mėnesius perduoti salyno kontrolę Mauricijui. TTT paskelbus savo nuomonę, Jungtinė Karalystė pareiškė, kad JAV oro pajėgų bazė Čagoso salyne padeda „apsaugoti žmones Britanijoje ir visame pasaulyje“. Tuomet kolonijinė valdytoja Britanija salas nuo Mauricijaus, esančio už 2 tūkst. km, atplėšė treji metai prieš tai, kai Mauricijus 1968-aisiais pasiekė nepriklausomybę. Londonas taip pat sumokėjo Port Luisui 3 mln. svarų.

Nuo 1968 iki 1973 metų maždaug 2 tūkst. Čagoso salų gyventojų buvo išvaryti į Britaniją, Mauricijų ar Seišelius, kad didžiausioje salyno Diego Garsijos saloje būtų galima įkurti didžiulę karinę bazę.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s