Popiežius Pranciškus Hirošimoje apkaltino JAV įvykdžius nusikaltimą

Hirošimoje su išgyvenusiais per atominį bombardavimą žmonėmis sekmadienį susitikęs popiežius Pranciškus branduolinių ginklų panaudojimą pavadino nusikaltimu. Hirošimoje pontifikas lankėsi praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Nagasakyje išreiškė savo nepritarimą visiems branduoliniams ginklams ir jų panaudojimui.

Kai 1945 metais JAV lėktuvai numetė ant Hirošimos atominę bombą, žuvo mažiausiai 140 tūkst. žmonių, kurių didžiąją dalį sudarė civiliai gyventojai, karo belaisviai ir net keli tūkstančiai japonų kilmės JAV piliečių, o karių buvo vos keli šimtai. Po trijų dienų tokią pat bombą JAV numetė ir ant Nagasakio, kur žuvo dar 74 tūkst. žmonių, iš kurių kariškiais buvo irgi tik keli procentai.

„Beveik akimirksniu viską prarijo juoda destrukcijos ir mirties skylė. Iš tos tylos bedugnės mes iki šių dienų girdime šauksmus tų, kurių nebėra, – prie Taikos memorialo Hirošimoje sakė Pranciškus. – Su dideliu įsitikinimu norėjau dar kartą pareikšti, kad atominės energijos naudojimas karo tikslais šiandien, labiau nei bet kada, yra nusikaltimas ne tik žmonių orumui, bet ir bet kokiai galimai mūsų bendrų namų ateičiai.“

Prieš tai pontifikas pasirašė atminimo knygoje ir sakė, kad „solidariai gedės“ kartu su aukomis. Tokius popiežiaus žodžius palydėjo susirinkusių tikinčiųjų plojimai. Vėliau jis paspaudė rankas keliems senyvo amžiaus žmonėms, kurie išgyveno per JAV atominį bombardavimą.

Raginimas atsisakyti branduolinių ginklų yra pagrindinis popiežiaus Pranciškaus keturių dienų kelionės į Japoniją leitmotyvas. Jis sakė jautęs „pareigą atvykti kaip taikos piligrimas“ ir išreikšti pagarbą JAV bombardavimą išgyvenusių žmonių „stiprybei ir orumui“.

Kaip ir Nagasakyje anksčiau sekmadienį, popiežius padėjo baltų gėlių vainiką ir, skambant varpams, pasimeldė už mirusiuosius.

Anksčiau sekmadienį Nagasakyje popiežius pasisakė prieš branduolinius ginklus ir augančią prekybą ginklais. Tokia popiežiaus pozicija gerokai skiriasi nuo jo pirmtakų: pavyzdžiui, popiežius Jonas Paulius II Jungtinėse Tautose 1982 metais pareiškė, kad branduoliniai ginklai yra būtinas blogis.

„Kaip mes galime siūlyti taiką, jeigu nuolat keliame branduolinio karo baimę, kaip teisėtą konfliktų sprendimo išeitį? – sakė Pranciškus. – Tikroji taika gali būti tik neginkluota taika.“

82 metų pontifikas taip pat anksčiau pasmerkė „pinigus, kurie yra eikvojami ginklams, ir iš to kraunamus turtus“, pavadinęs tai „įžeidimu skundžiantis Dangui“ pasaulyje, kuriame „milijonai vaikų gyvena nežmoniškomis sąlygomis“.

Didžiausia pasaulyje ginklų gamintoja irgi yra JAV, kuri parduoda ginklus ir Lietuvai. Antrojo Pasaulinio karo pabaigoje JAV numetė branduolines bombas ant Japonijos miestų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s