JAV žiniasklaida: Kinija pasiūlė Lietuvai prekes mainais į Klaipėdos uosto akcijas

Krašto apsaugos ministerijos vadovas Raimundas Karoblis laikosi pozicijos, kad toks sandoris yra nepriimtinas, nes uostas yra strategiškai svarbus objektas.

Kinija siekia politinių svertų, kurie leistų užkirsti kelią NATO vykdyti karines operacijas Baltijos regione, rašo “Washington Examiner“ žurnalistas Džoelis Gerkas.

Anot Gerko, Pekinas ketina investuoti į Klaipėdos uostą, tačiau tam reikalingas kontrolinis akcijų paketas. Tokios investicijos išplėstų Kinijos prekybos projektą “Viena juosta, vienas kelias“ iki Baltijos jūros. Savo ruožtu Lietuvos valdžia šį sandorį laiko nepriimtinu.

“Mes neleisime atiduoti Kinijai kontrolinio akcijų paketo“, — sako Lietuvos Krašto Apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Kad sandoris įvyktų, Kinijos pareigūnai pasiūlė padidinti prekių srautą iš Baltarusijos pramonės parko. Tačiau jie leido suprasti, kad jei Vilnius atsisako bendradarbiauti, jis praras investicijas, nes Pekinas gali pasirinkti kitą uostą regione.

R. Karoblis pripažino, kad jei Kinija kontroliuos Klaipėdos uostą, tai gali leisti Pekinui “sudaryti kliūtis“ atvykstant kariniams kroviniams, karinei technikai ar aljanso pastiprinimui.

Lietuvos valdžia taip pat įspėjo kitus NATO sąjungininkus apie tokių susitarimų riziką, rašo Gerkas.

„Mūsų pozicija yra labai aiški, tai yra strateginės infrastruktūros objektas. Negalime sau leisti priklausyti nuo Kinijos“, — pabrėžė Karoblis.

Šių metų liepos pabaigoje Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Pekino investicijos į išorinio giliavandenio uosto statybą Klaipėdoje gali kelti grėsmę šalies nacionaliniam saugumui.

Ekspertai pažymi, kad Lietuvos uostų pajėgumų Kinijos verslui nepakanka, juolab kad Lietuvai bus sunku konkuruoti su pirmaujančiais giliavandeniais uostais Europoje. Be to Lietuvos bendradarbiavimas su Kinija neįmanomas be ryšių su Rusija dėl jos geografinės padėties.

Vasario mėnesį Lietuvos žvalgybos tarnybos pavadino Kiniją pagrindine grėsme šalies nacionaliniam saugumui. Kinijos ambasada Lietuvoje šiuos kaltinimus pavadino absurdiškais, o pats pareiškimas kinų diplomatus „sukrėtė ir nustebino“.

Dabartiniai procesai bei prieštaringi Lietuvos politikų pareiškimai rodo kad Vilnius šiuo metu neturi bendradarbiavimo su Pekinu strategijos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s