D.Trumpas Iranui paskelbė ne karą, o naujas sankcijas ir pažadėjo neleisti gauti branduolinį ginklą

Po atsakomųjų Irano smūgių pirmą kartą į amerikiečius kreipęsis prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad jo vadovavimo metais Iranui nebus leista turėti branduolinių ginklų. Baltųjų rūmų šeimininkas paskelbė, kad Iranui skiriamos papildomos ekonominės sankcijos, o administracija vis dar svarsto ir kitus būdus atsakyti į smūgius amerikiečių bazėms Irake.

„Kol esu JAV prezidentas, Iranui nebus leista turėti branduolinių ginklų“, – savo kalbą pradėjo D.Trumpas.

Pasak jo, amerikiečiai „turėtų būti labai dėkingi ir laimingi“, nes nė vienas amerikietis nenukentėjo per Irano ataką, o bazės nukentėjo minimaliai. Prezidento teigimu, JAV pajėgos yra „pasiruošusios bet kam“, tačiau panašu, kad Iranas atsitraukia. D.Trumpas paskelbė, kad JAV Iranui skiria papildomas ekonomines sankcijas. Sankcijų jis plačiau nepakomentavo.

2018 metais D.Trumpas paskelbė, kad JAV pasitraukia iš Irano branduolinio susitarimo ir grąžina sankcijas, susijusias su branduolinės programos vystymu. Sutartis, oficialiai vadinama Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Action Plan, JCPOA), ant plauko pakibusi nuo 2018 gegužės, kai Jungtinės Valstijos paskelbė apie savo pasitraukimą ir sugrąžino sankcijas Iranui. Tuo metu trys sutarties signatarės Europoje – Britanija, Prancūzija ir Vokietija – siekia išsaugoti šį susitarimą. Teheranas sekmadienį paskelbė nebesilaikysianti įsipareigojimų pagal JCPOA dėl savo naudojamų urano sodrinimo centrifugų skaičiaus.

„Atėjo laikas Jungtinei Karalystei, Vokietijai, Prancūzijai, Rusijai ir Kinijai pripažinti šią tikrovę. Dabar jos privalo atitrūkti nuo Irano sutarties, JCPOA, liekanų“, – kalbėjo D.Trumpas.

„Turime dirbti drauge ir su Iranu sudaryti susitarimą, dėl kurio pasaulis taps saugesnė ir taikesnė vieta“, – kalbėjo amerikiečių prezidentas.

Baltųjų rūmų vadovas pažymėjo, kad jo administracija ir toliau svarsto kitus būdus atsakyti į Irano balistinių raketų smūgius amerikiečių bazėms Irake.

„Šios galingos sankcijos išliks tol, kol Iranas pakeis elgesį. Vien pastaraisiais mėnesiais Iranas užgrobė laivus tarptautiniuose vandenyse, vykdė neišprovokuotą smūgį Saudo Arabijoje ir numušė du amerikiečių dronus“, – kalbėjo D.Trumpas.

Praeitą savaitę įvykdytą svarbaus Irano generolo Qasemo Soleimani nužudymą jis pavadino „ryžtingu žingsniu sustabdyti negailestingą teroristą“. Amerikiečių prezidentas sakė, kad JAV nereikia Vidurio Rytų naftos, o nuo jo prezidentavimo pradžios „Amerika pasiekė energetinę nepriklausomybę“.

„Dabar esame naftos ir gamtinių dujų gamintojas numeris 1 visame pasaulyje. Esame nepriklausomi ir mums nereikia Vidurio Rytų naftos“, – tikino jis.

„Galiausiai, Irano žmonės ir lyderiai, mes norime, kad jūs turėtumėte ateitį, puikią ateitį, kokios nusipelnėte. Kad namuose klestėtumėte ir gyventumėte harmonijoje su pasaulio tautomis“, – sakė D.Trumpas ir pridūrė, kad JAV yra pasiryžusios taikiai sugyventi su visais, kurie siekia taikos.

Jis paragino NATO labiau įsitraukti Vidurio Rytuose. Prezidentas Baltųjų rūmų salę paliko nesuteikęs progos žurnalistams užduoti jam klausimų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s