Irako premjeras pareikalavo nuo JAV suformuoti mechanizmą dėl karių išvedimo

Irako ministras pirmininkas Adelis Abdel Mahdi pareikalavo nuo JAV valstybės sekretoriaus sukurti savo karių išvedimo mechanizmą.

Irakiečių lyderis pasiūlė amerikiečiams atsiųsti savo delegaciją, kuri suformuotų šį mechanizmą, penktadienį pranešė Irako vyriausybės biuras. Šį prašymą A.Abdel Mahdi perdavė ketvirtadienio vakarą kalbėdamas telefonu su JAV valstybės sekretoriumi Mike’u Pompeo. Kaip pranešama, Irako premjerui paskambino pats M.Pompeo.

A.Abdel Mahdi sako, kad Irakas atmeta visus jo suverenumo pažeidimus, įskaitant amerikiečių įvykdytą oro erdvės pažeidimą per antskrydį prie Bagdado, per kurį buvo nužudytas įtakingas iraniečių generolas ir keli Irako bei Irano aukščiausio rango karininkai. Irako ministras pirmininkas paprašė M.Pompeo „atsiųsti delegatų į Iraką, kad būtų paruoštas mechanizmas įgyvendinti parlamento rezoliuciją dėl užsienio karių pasitraukimo iš Irako“, sakoma premjero biuro pranešime.

„Ministras pirmininkas sakė, kad į Iraką įžengė amerikiečių pajėgos, o jo oro erdvėje be Irako pareigūnų leidimo skraido dronai, ir tai yra dvišalių susitarimų pažeidimas“, – priduriama jame.

Aukšto rango amerikiečių kariuomenės pareigūnai, įskaitant JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininką Marką Milley ir gynybos sekretorių Marką Esperį, sako, kad kol kas nėra jokių planų išvesti Amerikos karius iš Irako.

Irako parlamentas sekmadienį priėmė rezoliuciją, atšaukiančią šalies prašymą JAV įvesti savo kariuomenę ir įpareigojančią šalies vyriausybę priimti atitinkamą sprendimą. Toks sprendimas buvo priimtas reaguojant į praėjusios savaitės amerikiečių bepilotės skraidyklės smūgį, per kurį buvo nukautas įtakingas iraniečių generolas Qasemas Soleimani ir irakiečių sukarintų pajėgų tinklo „Hashed al Shaabi“ vado pavaduotojas Abu Mahdi al Muhandisas bei keli Irano bei Irako kariai (iš viso – net dešimt žmonių).

Pastarieji įvykiai susiklostė po gruodžio gale įvykdytos, amerikiečio kontraktininko gyvybės pareikalavusios raketų atakos Kirkuko provincijoje, dėl kurios kaltinama „Hashed al Shaabi“ radikali proiranietiška atšaka „Kata’ib Hizbollah“. Prieš tai JAV apšaudė Irako šiitiškų grupuočių karines bazes; per šiuos antskrydžius buvo nužudyti mažiausiai 25 žmonės, tame tarpe ir trys Irano karinių pajėgų instruktoriai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s