JAV okupantas trauktis neketina: karių išvedimo klausimo net neaptars

Jungtinės Valstijos penktadienį pareiškė neaptarinėsiančios klausimo dėl savo karių išvedimo iš Irako, šios šalies ministrui pirmininkui paprašius Vašingtono atsiųsti delegaciją, kad būtų aptartas tokio pasitraukimo mechanizmas.

„Šiuo metu bet kokia į Iraką pasiųsta delegacija būtų įpareigota aptarti, kaip geriausiai iš naujo įsipareigoti mūsų strateginei partnerystei – ne diskutuoti dėl pajėgų išvedimo, o dėl mūsų teisingos, tinkamos pajėgų pozicijos Vidurio Rytuose“, – pareiškė JAV Valstybės departamento atstovė Morgan Ortagus.

Anksčiau penktadienį Irako vyriausybės vadovo Adelio Abdel Mahdi biuras pranešė, kad Irakas kreipėsi į JAV valstybės departamentą Mike’o Pompeo su prašymu atsiųsti savo delegaciją, kuri suformuotų mechanizmą dėl amerikiečių karių išvedimo iš šalies. Tokie Irako premjero pareiškimai rodo, kad jis laikosi savo ankstesnės pozicijos, kad JAV kariai turėtų palikti šalį, nepaisant naujausių signalų apie deeskalaciją tarp Teherano ir Vašingtono, abiem pusėms apsikeitus atakomis, dėl kurių Irakas atsidūrė ant netiesioginio karo slenksčio. Įtampa sumažėjo trečiadienį, JAV prezidentui Donaldui Trumpui užsiminus, kad Jungtinės Valstijos atsitraukia nuo eskalacijos.

A.Abdel Mahdi sako, kad Irakas atmeta visus jo suverenumo pažeidimus, įskaitant amerikiečių įvykdytą oro erdvės pažeidimą per antskrydį prie Bagdado, per kurį buvo nužudytas įtakingas iraniečių generolas bei keli Irako aukščiausio rango karininkai. Irako ministras pirmininkas paprašė M.Pompeo „atsiųsti delegatų į Iraką, kad būtų paruoštas mechanizmas įgyvendinti parlamento rezoliuciją dėl užsienio karių pasitraukimo iš Irako“, sakoma premjero biuro pranešime.

„Ministras pirmininkas sakė, kad į Iraką įžengė amerikiečių pajėgos, o jo oro erdvėje be Irako pareigūnų leidimo skraido dronai, ir tai yra dvišalių susitarimų pažeidimas“, – priduriama jame.

Aukšto rango amerikiečių kariuomenės pareigūnai, įskaitant JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininką Marką Milley ir gynybos sekretorių Marką Esperį, sako, kad kol kas nėra jokių planų išvesti Amerikos karius iš Irako.

Irako parlamentas sekmadienį priėmė rezoliuciją, atšaukiančią šalies prašymą JAV įvesti savo kariuomenę ir įpareigojančią šalies vyriausybę priimti atitinkamą sprendimą. Toks sprendimas buvo priimtas reaguojant į praėjusios savaitės amerikiečių bepilotės skraidyklės smūgį, per kurį buvo nukautas įtakingas iraniečių generolas Qasemas Soleimani ir irakiečių sukarintų pajėgų tinklo „Hashed al Shaabi“ vado pavaduotojas Abu Mahdi al Muhandisas bei keli Irano bei Irako kariai (iš viso – net dešimt žmonių).

Pastarieji įvykiai susiklostė po gruodžio gale įvykdytos, amerikiečio kontraktininko gyvybės pareikalavusios raketų atakos Kirkuko provincijoje, dėl kurios kaltinama „Hashed al Shaabi“ radikali proiranietiška atšaka „Kata’ib Hizbollah“. Prieš tai JAV apšaudė Irako šiitiškų grupuočių karines bazes; per šiuos antskrydžius buvo nužudyti mažiausiai 25 Irako žmonės, tame tarpe ir trys Irano karinių pajėgų instruktoriai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s