JAV vėl paragino Vokietiją pasitraukti iš branduolinės sutarties su Iranu, o ši vėl atsisakė

Nepaisant JAV spaudimo, Vokietija penktadienį pareiškė, kad vis dar nori „išgelbėti“ 2015 metais su Iranu sudarytą tarptautinį susitarimą dėl jo branduolinės programos, atmesdama JAV prezidento Donaldo Trumpo raginimą Europos šalims pasitraukti iš šios sutarties.

„Mūsų tikslas vis dar yra šio susitarimo išsaugojimas, nes vis dar esame tikri, kad tai yra teisingas instrumentas, siekiant užkirsti kelią Iranui pasigaminti branduolinių ginklų“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Raineris Breulis.

Kiek anksčiau panašią poziciją išsakė ir Jungtinė Karalystė, Kinija, Prancūzija bei Rusija, taip pat pabrėžusios, jog tebepalaiko branduolinį susitarimą.

D.Trumpas trečiadienį atsitraukė nuo karo su Iranu slenksčio, tačiau sakė, kad „atėjo laikas“ kitoms 2015-ųjų branduolinio susitarimo signatarėms pasekti JAV pavyzdžiu ir pasitraukti iš šio susitarimo.

„Norime išnaudoti visas sutarties siūlomas galimybes diplomatiniam sprendiniui rasti“, – sakė R.Breulas žurnalistams Berlyne.

Jis vėl paragino Teheraną laikytis įsipareigojimų, prisiimtų pagal sutartį, kurią šalis 2015-aisiais pasirašė su Didžiąja Britanija, JAV, Kinija, Prancūzija, Rusija ir Vokietija. Sutartis, oficialiai vadinama Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Action Plan, JCPOA), ant plauko pakibusi nuo 2018 gegužės, kai Jungtinės Valstijos paskelbė apie savo pasitraukimą. Jungtinėms Valstijoms sugrąžinus sankcijas Iranui, Teheranas nustojo vykdyti dalį pagal susitarimą prisiimtų įsipareigojimų, o sekmadienį paskelbė, kad nebepaisyti sutartimi nustatytų urano sodrinimo centrifugų skaičiaus apribojimų.

Branduolinį susitarimą pasirašiusios Europos šalys artimiausiomis dienomis turi apsispręsti, ar imtis veiksmų prieš Iraną už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą. Islamo Respublikai vėl gali būti įvestos Jungtinių Tautų sankcijos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s