JAV agresyvaus elgesio kaina: Iranas prisipažino numušęs Ukrainos lėktuvą raketa per klaidą

Iranas šeštadienį prisipažino šią savaitę netyčia numušęs Ukrainos oro bendrovės lėktuvą, kuriuo skridę visi 176 žmonės žuvo, ir pareiškė, kad tai yra „neatleistina klaida“.

Ukrainos tarptautinių oro linijų (MAU) lėktuvas sudužo trečiadienį ryte tuojau po to, kai Iranas paleido virtinę balistinių raketų į JAV bei NATO sąjungininkų karines bazes Irake, kuriose buvo laikomi užsienio kariai, atsakydamas į savo įtakingo generolo Qasemo Soleimani nužudymą per praeitą savaitę Bagdade surengtą JAV bepiločio orlaivio smūgį.

„Irano Islamo Respublika giliai gailisi dėl šios pragaištingos klaidos“, – per „Twitter“ parašė Irano prezidentas Hassan Rouhani.

„Per ginkluotųjų pajėgų vidaus tyrimą buvo padaryta išvada, kad, deja, dėl žmogaus klaidos paleistos raketos įvyko Ukrainos lėktuvo siaubingą katastrofą per kurią žuvo 176 nekalti žmonės“, – pridūrė jis.

„Tyrimai bus tęsiami, siekiant nustatyti ir nuteisti (atsakingus – red.) už šią didžią tragediją ir neatleistiną klaidą“, – pažymėjo prezidentas.

Anksčiau Irano valstybinė naujienų agentūra IRNA paskelbė kariškių pranešimą, kad MAU laineris „Boeing 737“ buvo palaikytas „priešišku lėktuvu“, kai priešų keliama grėsmė buvo pasiekusi aukščiausią lygį. Tačiau dar penktadienį Irano civilinės aviacijos vadovas neigė pareiškimus, kad lėktuvas buvo numuštas, didėjant tarptautiniam spaudimui Teheranui atlikti patikimą tyrimą, kai kelios Vakarų vyriausybės apkaltino Islamo Respubliką raketų smūgiu.

Irano kariškiai savo ataskaitoje, kurios ištraukas paskelbė iraniečių žiniasklaida, nurodė, kad kariuomenės ekspertų grupė, dirbusi atskirai nuo civilinės aviacijos tarnybų, nustatė, jog klaida buvo padaryta šalies oro erdvės sistemoms laikantis aukščiausio lygio parengties, atsižvelgiant į galimų JAV aviacijos smūgių grėsmę.

Esant šioms „sudėtingoms ir įtemptoms sąlygoms“ ukrainiečių lėktuvas tuojau po pakilimo iš Teherano oro uosto pakeitė kursą.

„Tuomet jis (Irano radarų ekranuose – red.) tapo visiškai panašus į priešo orlaivį, priartėjusį prie Revoliucinės gvardijos svarbaus objekto. Esant šioms aplinkybėms dėl žmogaus klaidos ir be išankstinio nusistatymo šis taikinys buvo numuštas. Tai lėmė mūsų brangių tėvynainių, taip pat užsienio piliečių kankinišką žūtį“, – sakoma ataskaitoje.

Irano kariškiai pažadėjo „iki nulio sumažinti tokių katastrofų pasikartojimo tikimybę. Tam reikia radikaliai pakeisti operacijų vykdymo metodus.“

„Kaltieji stos prieš karo teismą“, – pabrėžė ataskaitos autoriai.

Nelaimė įvyko regione tvyrant didelei įtampai po Q.Soleimani nužudymo, didėjant nuogąstavimams dėl galinčio kilti JAV ir Irano karo. Vašingtonas sakė, kad Q.Soleimani buvo likviduotas, siekiant užkirsti kelią „artimiausiu laiku“ turėjusiai įvykti atakai prieš JAV ambasadas.

Prieš paleisdamas raketas į bazes Irake Iranas pažadėjo „žiaurų kerštą“ už generolo nužudymą.

„Prie šios katastrofos atvedė žmogaus klaida per krizę, sukeltą JAV avantiūrizmo“, – savo tviterio žinutėje rašo Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.

„Reiškiame gilų apgailestavimą, atsiprašymą ir užuojautą mūsų žmonėms, visų aukų šeimoms ir kitoms paveiktoms valstybėms“, – pridūrė jis.

Iranas pakvietė JAV, Ukrainą, Kanadą ir kitas šalis prisidėti prie katastrofos tyrimo. Daugumą MAU reiso PS752 keleivių buvo Irano ir Kanados pilietybę turintys asmenys. Lėktuve taip pat buvo ukrainiečių, afganų, britų ir švedų. Iš civilinės aviacijos katastrofa yra didžiausia Irane nuo 1988 metų liepą įvykusio panašaus incidento, kai JAV kariuomenė virš Persijos įlankos per klaidą numušė oro bendrovės „Iran Air“ lainerį. Tąsyk žuvo visi 290 juo skridusių žmonių.

Momentas, kai ukrainiečių „Boeingui“ smogė raketa, regis, yra matomas vaizdo įraše, kurio autentiškumą patvirtino dienraštis „The Guardian“.

Padangėje matyti greitai judantis kylantis objektas, tuomet blyksteli ryškus žybsnis. Po kelių sekundžių pasigirsta sprogimas ir dangus nušvinta. Po šios katastrofos daugelis pasaulio oro bendrovių atšaukė skrydžius į Iraną ir iš jo arba nukreipė savo maršrutus, kad aplenktų Islamo Respublikos oro erdvę. Tačiau dar iki katastrofos tą patį padarė JAV.

Daugelis šalių ragina mažinti įtampą ir elgtis santūriai, bet nuogąstavimai dėl galinčio kilti didelio konflikto šiek tiek sumažėjo, JAV prezidentui Donaldui Trumpui trečiadienį pareiškus, jog Iranas atrodo atsitraukiantis po smūgių amerikiečių bazėms Irake.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s