G.Nausėda į Holokausto minėjimą Izraelyje nevyks: geri santykiai su lenkais yra brangesni

Gitanas Nausėda nevyks į Holokausto minėjimą Izraelyje, į kurį susirinks pasaulio lyderiai, antradienį pranešė Prezidentūra. Šalies vadovas nusprendė kas žydų aukas jis pagerbs kitą pirmadienį Aušvice Lenkijoje. Vietoje jo Lietuvos delegacijai vadovaus Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Lietuvos lyderis sprendimą pakeitė paskutinę akimirką – dar pirmadienio rytą buvo skelbiama, kad jis dalyvaus ceremonijoje Jeruzalėje.

Šiuo sprendimu G.Nausėda seka kaimyninės Lenkijos pavyzdžiu – jos prezidentas Andrzejus Duda atsisakė kvietimo į Jeruzalę, supykęs dėl to kad jam, priešingai nei Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, nebuvo numatyta teisė pasakyti kalbą.

Anksčiau Rusijos lyderis viešai pasakė, kad Lenkija irgi yra atsakinga už Antrojo pasaulinio karo pradžią.

Prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis pirmadienį atsisakė viešai komentuoti, ar G.Nausėdos sprendimas susijęs su V.Putino dalyvavimu renginyje ir ginču dėl Rusijos pareiškimų – jis tik nurodė, kad prezidentas nusprendė daugiau laiko praleisti Pasaulio ekonomikos forume Davose.

„Prezidentas vietoje anksčiau planuoto dviejų dienų vizito Davose Pasaulio ekonomikos forume lankysis tris dienas. Per papildomą dieną ketvirtadienį suplanuoti prezidento susitikimai su kitų šalių bei tarptautinių verslo įmonių lyderiais. Iš Davoso prezidentas sugrįš ketvirtadienį vakare“, – teigė A.Bubnelis.

Į Jeruzalę prezidento prašymu vyks Seimo pirmininkas, teigė jis.

Aušvico-Birkenau valstybinio muziejaus renginį globoja Lenkijos prezidentas A.Duda.

„Vykstu į simbolinę vietą – Aušvico-Birkenau mirties stovyklą – išreikšti pagarbos milijonams žydų, kurių gyvybes Antrojo pasaulinio karo metais nusinešė Holokaustas. Lenkiuosi ir tiems dviem šimtams tūkstančių žydų, kurie buvo mūsų tautiečiai. Privalome pagerbti Holokausto aukų atminimą, siekti istorinio teisingumo ir kartu visomis išgalėmis priešintis bet kokioms neapykantos formoms“, – pranešime spaudai teigė G. Nausėda.

Tuo tarpu Izraelio laikraštis “The Times of Israel“ su nuoroda į su situacija susijusį šaltinį pranešė kad prezidentas G.Nausėda apsigalvojo dėl vizito į Pasaulinį Holokausto forumą Izraelyje todėl, kad jo kolegai iš Lenkijos Andžejui Dudai neduota pasisakyti renginyje, tuo tarpu kalbą sakys Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Lietuvos žydų bendruomenė per Antrąjį pasaulinį nukentėjo bene labiausiai iš visų žydų bendruomenių Europoje. Remiantis JAV Holokausto memorialinio muziejaus duomenimis, per Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje buvo nužudyta apie 220 000 žydų. Prieškariu žydų bendruomenės skaičius buvo 250 tūkst.

Ketvirtadienį Izraelyje organizuojami atminimo renginiai, skirti 75-osioms nacių koncentracijos stovyklos Aušvice. Lietuvos vadovas sausio 27 dieną dalyvaus Aušvico-Birkenau mirties stovyklos išvadavimo 75-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje Lenkijoje.

Nacių Vokietijos okupuotoje Lenkijos teritorijoje įkurta Aušvico mirties stovykla buvo didžiausia koncentracijos ir naikinimo stovykla. 1940–1945 m. čia buvo nužudyta apie 1,5 mln. įvairių tautybių žmonių. Likę gyvi Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai buvo išlaisvinti 1945 metų sausio 27 dieną. Juos išvadavo Tarybų Sąjungos Raudonosios Armijos kariai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s