Vadovybės Apsaugos Departamento reformą stabdo pareigūnų laiškas

Seimas ketvirtadienį ėmėsi svarstyti Vadovybės apsaugos įstatymo naują redakciją, pagal kurią ši valstybės vadovų ir svarbiausių valstybės institucijų pastatų apsauga besirūpinanti tarnyba taptų nepriklausoma – nebesusijusia su Vidaus reikalų ministerija.

Tačiau kol kas padaryta pertrauka, nes pareigūnai parašė viešą laišką opozicijai, kuriame reformą pavadino ciniška.

„Mes, VAD nevadovaujančias pareigas užimantys pareigūnai, esame labai susirūpinę dėl procesų, susijusių su mėginimu žūtbūt prastumti šį įstatymą, į kurį labai įsitraukusi esama VAD vadovybė ir jų aktyvi pagalbininkė Agnė Širinskienė“, – pareigūnų laišką skaitė Seimo narys Mykolas Majauskas.

Pareigūnai nurodė, kad pagal trečiadienį pateiktą A.Širinskienės pasiūlymą, žemiausias pareigas užimančių ir mažiausiai uždirbančių pareigūnų atlyginimai praktiškai nedidės. Esą žemiausias pareigūnų grupėms – agentui, vyresniajam agentui, vyriausiajam agentui algų kilimas nenumatomas, o direktoriui ir kitiems vadovams koeficientai didinami visu balu.

Tokį pasiūlymą pareigūnai, anot M.Majausko, pavadino cinišku būdu apgauti Lietuvą.

„Tai yra ne kas kita, kaip dūmų uždanga, ciniškas mėginimas apgauti tiek Seimo narius, tiek eilinius pareigūnus, tiek visą Lietuvą. Tai desperatiškas būdas prastumti gyvulių ūkio tradicijas“, – pareigūnų laišką citavo Seimo narys ir frakcijos vardu pareikalavo pertraukos.

Už pertrauką nubalsavo 47 Seimo nariai, 25 buvo prieš, 21 susilaikė. Taigi pertrauka paskelbta iki kito posėdžio. Įstatymo svarstymas turėtų būti tęsiamas kitą savaitę.

Anksčiau, teikdama šį projektą, A.Širinskienė aiškinamajame rašte argumentavo, kad pokyčių reikia tam, kad VAD taptų patrauklesne darboviete. Esą mažiausiai uždirbantiems pareigūnams atlyginimai, priėmus įstatymą, gali kilti iki 28 procentų.

„Darbas VAD tapo nepatraukliu, sunku pritraukti ir išlaikyti tarnyboje kvalifikuotus specialistus. 2017 metais departamente buvo neužimtos 97 pareigybės, 2018 metais – 96, o atitinkamai 2018 metais vos devyni kursantai išreiškė norą prisijungti prie Vadovybės apsaugos departamento“, – teikdama projektą Seimui pažymėjo A.Širinskienė.

Tačiau trečiadienį ji pati registravo siūlymą pirminiame dokumente numatytus atlyginimų koeficientus sumažinti. Dėl to, kad VAD pareigūnai neturėtų uždirbti daugiau nei Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojai ir net teisėjai, projektą yra kritikavusi prezidento Gitano Nausėdos patarėja Elena Masnevaitė. Taip pat kritikuotas siūlymas tarnybą „išimti“ iš vidaus reikalų sistemos ir paversti išskirtine.

Projektui opozicija buvo paprašiusi ekspertinio vertinimo. Jį pateikė Kazimiero Simonavičiaus universiteto Teisės fakulteto profesorius Ryšardas Burda. Vertinime teigiama, kad projektu siūlomas Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnų darbo užmokestis atitinka valstybėje taikomą darbo užmokesčio sistemą.

„Darbo užmokesčio didinimas atitinka Vadovybės apsaugos tarnybos funkcijų ir uždavinių sudėtingumą, nustatomus reikalavimus pareigūnų išsilavinimui, jų kompetenciją ir darbo riziką“, – rašoma išvadoje.

Tačiau gavusi ją A.Širinskienė pateikė siūlymą su kitokiais darbo užmokesčio koeficientais.

Iš esmės, anot R.Burdos pateikto vertinimo, priėmus įstatymą Vadovybės apsaugos tarnybos organizacinis, finansinis ir resursų valdymo savarankiškumas ir taip pat numatoma jos vadovybės skyrimo tvarka – kai iš proceso eliminuojamas vidaus reikalų ministras – geriau užtikrintų keliamų uždavinių įgyvendinimą.

„Vadovybės skyrimo tvarka iš esmės nesikeičia, tačiau įstatyminis jos reguliavimas bei struktūros ir pareigybių įtvirtinimas, atskaitomybė ilgalaikiu požiūriu suteiks ne tik finansinių, bet ir veiklos organizavimo teigiamų rezultatų. Kitų valstybės institucijų vykdomų funkcijų perduoti Vadovybės apsaugos tarnybai nėra tikslinga“, – teigiama išvadoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s