Europos žiniasklaida apie istorijos perrašymą Lietuvoje: gerbiami herojai, persekioję žydus

Naujienų kanalas „Euronews“ savo interneto portale patalpino straipsnį apie Holokausto istorijos perrašymą Lietuvoje ir kaip su tuo kovoja istorikai. Greta Lenkijos pavyzdžių rašoma, kad Lietuvos veikėjas Adolfas Ramanauskas-Vanagas vadovavo „ginkluotai gaujai, kuri persekiojo žydus“, leidžiama suprasti, jog Lietuva heroizuoja netinkamus žmones.

Prancūzijos Liono mieste įsikūręs, Europos transliuotojams priklausantis, 12 kalbų transliuojantis ir naujienų portalą turintis „Euronews“ skelbia, jog siekia pateikti europietišką naujienų perspektyvą.

Transliuotojo portale minint 75-ąsias Aušvico konclagerio išvadavimo ir Holokausto aukų atminimo metines buvo paskelbtas žurnalisto Orlando Crowforto straipsnis, kuriame aptariama, kaip istorikai kovoja su Holokausto istorijos perrašymu Lenkijoje ir Lietuvoje.

Tekste primenamas Seimo nario Arūno Gumuliausko siūlymas „įstatymu pripažinti, kad nei Lietuvos valdžia, nei jos piliečiai nedalyvavo Holokauste“.

„Valdžia taip pat aktyviai dalyvauja kanonizuojant nacionalistinius lyderius, kurie, anot žydų grupių, yra susiję su Antrojo pasaulinio karo žiaurumais“, – rašoma „Euronews“.

„Lietuvos veikėjas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, kuris kovojo prieš sovietus nuo 1945 m. iki jo egzekucijos 1952 m., dabartinės valdžios yra pripažintas nacionaliniu didvyriu, bet Simono Wiesenthalio centras sako, kad jis vadovavo ginkluotai gaujai, kuri persekiojo žydus“. – Centro vadovas Effraimas Zuroffas anksčiau yra viešai pareiškęs, kad A. Ramanauskas-Vanagas prisidėjo prie žydų persekiojimo Lietuvoje.

„Euronews“ tekste primenamas 2012 m. vykęs „Antrojo pasaulinio karo lyderio“ Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio perlaidojimas Kaune. 1941 m. Lietuvos laikinajai Vyriausybei vadovavęs J. Ambrazevičius, anot „Euronews“ žurnalisto, „buvo siejamas su tūkstančių žydų mirtimi ir ceremoniją kritikavo Lietuvos žydų bendruomenė“.

Anot Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto (VU IF) doc. Nerijaus Šepečio, Lietuvos laikinosios vyriausybės veikla iš tiesų nėra vertinama vienareikšmiškai, nes ji bendradarbiavo su karine nacių valdžia Kaune, prisidėjo prie žydų getų politikos įgyvendinimo.

Kaip įprastai oficialiajame Lietuvos naratyve jis bandė pateisinti nacių kolaborantus.

„Tam tikra politinė atsakomybė yra, bet tiesioginio žydų persekiojimo nevykdė ir pasitraukė tie žmonės, kurie Vyriausybę sudarė ir nedalyvavo jau tiesiogiai kolaboruojant su vokiečių civiline administracija“, – pasakė istorikas, pridūręs, jog besitraukdama Vyriausybė neragino vietos gyventojų nekolaboruoti su naciais, o pasitraukę į pogrindį buvę Vyriausybės nariai tęsė kovą.

N. Šepetys sako, kad reaguoti į kiekvieną J. Ambrazevičiaus-Brazaičio paminėjimą neverta, kol nėra metami kaltinimai Lietuvai dėl netinkamo elgesio.

„Tie dalykai, kurie tuo metu buvo tarsi gana aiškūs, kuo toliau viskas eina nuo tų įvykių, darosi miglotesni. Mes turime anglosaksiškoje viešojoje erdvėje tikrai Ambrozevičiaus-Brazaičio figūrą labai dažnai minimą, kaip žmogų, kuris bendradarbiavo su naciais. Ir nieko čia nepadarysi“, – komentuoja N. Šepetys.

„Euronews“ tekste trumpai aprašoma ir istorike vadinamos R. Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“, nors jos sukeltas skandalas Lietuvoje nėra minimas.

Lenkijos pavyzdys

Straipsnyje taip pat rašoma, kaip lenkų istorikas Janas Grabowskis 2011 metais išleistoje knygoje aprašė gyvenimą nacių okupacijos metu Dabrowos Tarnowskos kaime. Čia esą lenkai persekiojo ir žudė savo kaimynus žydus. Tai esą užtraukė teisines problemas autoriui ir sukėlė skandalą Lenkijoje.

Nors pabrėžiama, kad lenkų Pasaulio tautų teisuoliai taip pat gelbėjo žydus, bet istorikas J. Grabowskis priminė ir tai, kad lenkai prisidėjo prie žydų persekiojimo.

Žurnalistas primena 2018 metais Lenkijoje priimtą įstatymą, kuris grasina kriminaline atsakomybe už „melagingą lenkų tautos apkaltinimą karo nusikaltimais, kuriuos padarė nacistinė Vokietija“, ir neleidžia vartoti termino „lenkų mirties stovyklos“, kalbant apie koncentracijos lagerius okupuotoje Lenkijos teritorijoje. Tokią Lenkijos valstybės valdžios poziciją istorikai vadina Holokausto istorijos perrašymu, siekiant pareikšti, jog „mano tauta, grupė, gentis, yra nesusijusi su tuo Holokaustu“.

Pabaigoje primenami nauji Rusijos prezidento Vladimiro Putino teiginiai apie Antrąjį pasaulinį karą ir Lenkijos vaidmenį jo pradžioje. Čia pateikiama V. Putino nuomonė, kad „Sovietų Sąjunga beveik neturėjo pasirinkimo, ar pasirašyti (Molotovo-Ribbentropo) paktą su naciais“, rašoma, kad sovietai į karą stojo tik 1941 metais, neminint Lenkijos ir Baltijos šalių okupacijos, o vėliau Raudonoji armija esą „išlaisvino beveik visą Rytų Europą“.

Teksto pabaigoje pateikiama minėto istoriko O. Grabowskio citata, jog esą dabartinis Rusijos įsitraukimas į šias diskusijas tik apsunkino padėtį istorikams, siekiantiems kovoti su valstybių valdžių bandymais perrašyti istoriją.

„Bet kas, parašęs ką nors kritiško, yra apkaltinamas esantis Rusijos agentu“, – rašoma „Euronews“ publikacijoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s