Norvegijos valstybei iškelta byla dėl „rizikingo“ šnipų verbavimo

Viena betono gamintoja pirmadienį patraukė Norvegijos valstybę į teismą dėl žvalgybos agentūrų įžūlumo verbuojant informatorių, padariusį kompanijai finansinių nuostolių.

Oslo rajono teisme „Olen Betong“ įmonė apkaltino Norvegijos vidaus žvalgybos tarnybą „PST“ ir išorės žvalgybos tarnybą „E-tjeneste“ susisiekus su dviem Rusijos Federacijos Murmansko regione dirbančiais darbuotojais ir paprašius juos tapti informatoriais. Kompanija, įgyvendinanti projektus Rusijos šiaurės vakariniuose regionuose, teigė, kad žvalgybos tarnybos pastarąjį dešimtmetį daug kartų kontaktuodavo su jų darbuotojais, ir tai pastebėjo Rusijos saugumo tarnyba. „Olen Betong“ teigia dėl to praradusi svarbų kontraktą Rusijoje.

Be to, kompanijos steigėjui Atle Berge ir darbuotojui Kurtui Sto dėl nekorektiškų Norvegijos žvalgybos veiksmų iškilo teisinių problemų Rusijoje: jie Murmanske buvo areštuoti ir tardomi, o vėliau – dešimčiai metų paskelbti nepageidaujamais asmenimis Rusijoje.

Norvegijos įmonės teisininkas Peras Ristvedtas teigia, kad ši byla yra unikali Norvegijos teismų istorijoje.

„Norvegija turi ir privalo turėti žvalgybos tarnybą. Tačiau jai negali būti leista veikti taip, kad kiltų pernelyg didelis pavojus privatiems asmenims ir kompanijoms“, – teismui sakė P.Ristvedtas, kurį citavo televizija TV2.

„Turi būti riba“, – pridūrė teisininkas.

„Olen Betong“ siekia iš valstybės prisiteisti kompensaciją – 140 mln. Norvegijos kronų (apie 13,7 mln. eurų). Nors valstybė pripažįsta, kad žvalgybos tarnybos palaikė tokius kontaktus, ji tvirtina, kad žvalgybininkai neveikė nerūpestingai ir kad diskusijos apie saugumą yra normalaus darbo dalis.

„Norvegijos žvalgyba tik dirbo savo darbą“, – sakydamas įžanginę kalbą teisme pažymėjo generalinis prokuroras Fredrikas Sejerstedas.

Teismo procesas turėtų trukti penkias dienas; jame turi pasirodyti buvęs užsienio reikalų ministras ir dabartinis opozicinės Darbo partijos lyderis Jonas Gahras Store.

Kitas liudytojas bus Frode Bergas, kuris buvo kalinamas Rusijoje dėl šnipinėjimo, bet pernai buvo paleistas per apsikeitimą šnipais tarp Lietuvos ir Rusijos. 64 metų F. Bergas – į pensiją išėjęs norvegų pasienietis – 2017 metais buvo sulaikytas Maskvoje po Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) slaptos operacijos. Rusijos prokurorai apkaltino jį rinkus informaciją apie rusų atominius povandeninius laivus ir pernai balandį teismas jam paskyrė 14 metų laisvės atėmimo bausmę. Savo kaltę jis pripažino ir teigė jog Norvegijos žvalgyba jį apgavo.

Lapkritį jis buvo paleistas pagal Lietuvos ir Rusijos susitarimą, pagal kurį taip pat buvo paleisti du Lietuvos šnipai – mainais į du Lietuvoje kalėjusius dėl šnipinėjimo Rusijai žmones.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s