Ekologijos aktyvistė L.Girskienė apie nuotekas iš daugiabučių Klaipėdoje: „Toks įtarimas mums buvo kilęs“

„Man šokas, kad gali būti tokie dalykai“, – sako Klaipėdos visuomenininkė, miesto tarybos narė Ligita Girskienė apie į viešumą iškilusią informaciją, jog iš daugiabučių nuotėkiai per lietaus sistemą keliauja į upelį ir jį teršia.

Moteris teigia, jog tokių įtarimų aktyviems klaipėdiečiams jau buvo kilę pajutus kvapus. Kone dvi dešimtis daugiabučių administruojanti L.Girskienė ketina inicijuoti, jog jos priežiūroje esantys namai būtų patikrinti, o bendrovė „Klaipėdos vanduo“ kartu su administratoriais įpareigota, kad patikra būtų atlikta visuose uostamiesčio daugiabučiuose.

Nuo veiklų L.Girskienei sukasi galva. Aktyvią moterį skambučiais atakuoja gyventojai, ši dirba savo darbą kaip daugiabučių administravimo bendrovės vadovė, negana to, nepaliauja dirbusi ir visuomeniniais pagrindais dėl švaresnės Klaipėdos.

Apie kvapus, tvyrančius Pietinėje Klaipėdos dalyje, moteris ėmė skalambyti dar prieš dešimtmetį, įvardindama taršias įmones, o tarp jų kartu su aktyviais kolegomis baksnodama ir į „Grigeo“, kuri, kaip paaiškėjo, galimai teršia Kuršių marias.

Šią savaitę moterį pasiekė žinia apie daugiabučius, iš kurių buitinės nuotekos per lietaus sistemą nukeliauja tiesiai į Smeltalės upelį ir toliau į Kuršių Marias ir teršia aplinką.

„Kiek tokių daugiabučių Klaipėdoje gali būti?“ – kyla klausimas moteriai.

„Man šokas, kad gali būti tokie dalykai. Mums irgi buvo kilęs toks įtarimas. Tokią versiją turėjome praėjusią vasarą, kai prašėm žmonių esant smarvės protrūkiui išeiti į lauką, pažiūrėti, ar smirda aplink esantys lietaus nuotekų šuliniai. Jie nuo namų netoli, 3–5 metrai. Asmeniškai ėjau prie savo namo ne kartą esant smarvei, bet nesijautė, gyvenu Lūžų g. Kiti man rašė, kad jaučia kvapą“, – pasakojo L.Girskienė.

Moteris ketina atversti archyvines bylas ir paieškoti, kieno gi parašai nugulė perduodant lietaus tinklus savivaldybei, kuri daug metų buvo jų prižiūrėtoja. Bendrovei „Klaipėdos vanduo“ lietaus tinklai perduoti tik prieš keletą metų.

„Aš manau, kad kai buvo statomi daugiabučiai, nebuvo kontrolės, kas kaip jungiasi prie tinklų. Gal ir tie santechnikai patys nežinodami per klaidą sujungė, gal ir sąmoningai buvo padaryta, kai namų statytojai, kooperatyvai statė daugiabučius, kad ateity sumažintų išlaidas nuotekų tvarkymui. Neturėjau galimybės prieiti prie archyvinių, inventorizacinių bylų ir pažiūrėti, kieno parašas buvo priduodant tuos tinklus savivaldybei. Be leidimo namų kooperatyvai ar pirmininkai tuo metu buvę negalėjo prijungti prie miesto tinklų daugiabučių. Turiu planuose tai padaryti.“ – kalbėjo L.Girskienė.

Pernai visuomenininkų dėka buvo nubausta viena švaros bendrovė, leidusi nuotekas į lietaus sistemas. Buvo pastebėta, jog bendrovė garažų teritorijoje, atokiau nuo žmonių, pila skystį į nuotekų tinklus. Šie nutekėdavo į Kretainio upelį.

„Dėl tų nuotekų Raimonda Zaborė (visuomenininkė, – red.) yra anksčiau pasisakiusi, kad gali būti problemų su nuotekomis iš daugiabučių. Nebūtume ir pagalvoję, kad gali būti nelegaliai prisijungę“, – tęsė moteris, pasakodama, jog pernai gyventojai netoli Smeltalės upelio buvo pakabinę ženklą, siekdami atkreipti dėmesį, jog į jį patenka neaiškios kilmės nuotekos.

Galiausiai paaiškėjo, jog tai tiesa. Moteris svarsto, kaip nutiko, kad gyventojai mokėjo už nuotekų valymą, kurių galiausiai niekam valyti nereikėjo.

29 daugiabučius administruojančios įmonės vadovė L.Girskienė tikina, jog jau nuspręsta, kad bus tikrinami visi jos žinioje esantys namai. Naudojant kameras ketinama išsiaiškinti, ar nuotekos teka ten, kur joms priklauso.

„Mes, būna, remontuojame vamzdynus, bet tikrai nesugalvojome, kad prie lietaus nuotekų tinklų gali būti prijungti buitinių nuotekų tinklai. Tai atsakymas, kodėl prie vieno namo smirda, prie kito nesmirda. Jei prisijungia prie lietaus nuotekų, pakaitina saulė ir kyla smarvė, o kituose nesijaučia. Aišku, visa tai tik spėlionės“, – samprotavo aktyvi klaipėdietė, trečiadienį rašiusi raštą prokuratūrai, kad „Klaipėdos vanduo“ per namų administratorius būtų įpareigoti atlikti patikrinimus daugiabučiuose.

Skaičiuojama, jog uostamiestyje yra apie 2 000 daugiabučių. Moterį nustebino ir trečiadienį į viešumą iškilusi žinia, jog iš mero patarėjo pareigų Klaipėdos savivaldybėje traukiasi ilgametis bendrovės „Klaipėdos vanduo“ vadovas Leonas Makūnas.

„Ar tai dėl „proveržio strategijos“, ar gali kilti skandalų iš praeities? Keisti sutapimai, tikrai, labai keisti. Ką žinojo ankstesni vadovai apie visa tai, neaišku“, – sakė L.Girskienė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s