Norvegijos valstybė išteisino Norvegijos valstybę dėl rizikingo Norvegijos valstybės žvalgybos šnipų verbavimo

Oslo teismas antradienį išteisino Norvegijos valstybę, vienos betono gamintojos apkaltintą padarius jai finansinių nuostolių dėl šalies žvalgybos tarnybos nekorektiškai vykdyto informatorių verbavimo.

Įmonė „Olen Betong“ apkaltino Norvegijos vidaus žvalgybos tarnybą „PST“ ir užsienio žvalgybos tarnybą „E-tjeneste“ internetu susisiekus su dviem Murmansko regione dirbančiais darbuotojais ir paprašius juos tapti informatoriais. Kompanija, kuri įgyvendina projektus Rusijos šiaurės vakarų regionuose, teigė, kad žvalgybos tarnybos pastarąjį dešimtmetį daug kartų su jais kontaktuodavo, ir tai pastebėjo Rusijos saugumo tarnybos pareigūnai.

„Olen Betong“ teigia dėl neapdarių Norvegijos žvalgybos veiksmų praradusi svarbų kontraktą Rusijoje. Be to, kompanijos steigėjui Atle Berge ir darbuotojui Kurtui Sto dėl tokių žvalgybos veiksmų iškilo teisinių problemų: jie Murmanske buvo areštuoti ir tardomi, o vėliau – deportuoti iš Rusijos ir dešimčiai metų paskelbti nepageidaujamais asmenimis rytų kaimynėje. Bendrovė siekė prisiteisti iš valstybės 140 mln. Norvegijos kronų (13,9 mln. eurų) kompensaciją už patirtą žalą.

Valstybė pripažino, kad žvalgybos tarnybos palaikė aukščiau įvardytus kontaktus, bet teigė, kad žvalgybininkai neveikė nerūpestingai ir kad diskusijos apie saugumą yra normalaus darbo dalis.

Teismas palaikė vyriausybės poziciją. Nutartyje sakoma, kad „nėra pagrindo „E-tjenesten“ arba „PST“ atsakomybei – nei objektyviai, nei remiantis aplaidumo prielaida“.

Atle Berge antradienį sakė, kad veikiausiai nutartį apskųs. Per penkias dienas trukusį bylos nagrinėjimą buvo iškviesta aukšto rango liudytojų, įskaitant buvusį užsienio reikalų ministrą ir dabartinį opozicinės Darbo partijos lyderį Joną Gahrą Storę.

Kitas liudytojas buvo Frode Bergas, kuris buvo kalinamas Rusijoje dėl šnipinėjimo, bet pernai buvo paleistas per apsikeitimą šnipais tarp Lietuvos ir Rusijos. 64 metų F. Bergas – į pensiją išėjęs norvegų pasienietis – 2017 metais buvo sulaikytas Maskvoje po Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) slaptos operacijos. Rusijos prokurorai apkaltino jį rinkus informaciją apie rusų atominius povandeninius laivus ir pernai balandį teismas jam paskyrė 14 metų laisvės atėmimo bausmę. Savo kaltę jis pripažino ir teigė jog Norvegijos žvalgyba jį apgavo.

Lapkritį jis buvo paleistas pagal Lietuvos ir Rusijos susitarimą, pagal kurį taip pat buvo paleisti du Lietuvos šnipai – mainais į du Lietuvoje kalėjusius dėl šnipinėjimo Rusijai žmones.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s