Maskva sukritikavo JAV karines pratybas imituojant branduolinį smūgį Rusijai

Pentagono organizuojamos branduolinio smūgio Rusijai pratybos turėtų būti vertinamos kaip žvanginimas ginklais ir neigiamai paveiks tarptautinį saugumą, šeštadienį pareiškė vienas aukšto rango Rusijos įstatymų leidėjas.

JAV žiniasklaida anksčiau citavo šaltinius Pentagone, sakiusius, kad amerikiečių kariuomenė surengė manevrus, per kuriuos buvo imituojamas Jungtinių Valstijų branduolinis smūgis, Rusijos Federacijai panaudojus mažos galios branduolinį ginklą prieš vieną NATO sąjungininkę Europoje.

„Šie mokymai – ne pirmieji, kai vykdomas toks žvanginimas ginklais. Optimizmo normalizuoti santykius tokie mokymai neprideda, jie taip pat nedidina saugumo pasaulyje, įskaitant Europą“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Andrejus Krasovas.

„JAV rengiami mokymai – pertekliniai, – pridūrė jis. – Pagal šių mokymų scenarijų Rusija neva panaudojo mažos galios branduolinius ginklus. Norėtųsi priminti, kad branduolinį ginklą yra panaudojusi tik viena šalis, ir tai nutiko tolimais 1945 metais. Ir ši šalis – JAV. Vėliau nė viena branduolinių ginklų turinti valstybė jų nenaudojo.“

JAV Gynybos departamentas anksčiau šį mėnesį paskelbė dislokavęs povandeninį laivą, apginkluotą naujomis raketomis, pasižyminčiomis dideliu veikimo nuotoliu, bet gana mažos galios branduolinėmis kovinėmis galvutėmis. Pentagonas pareiškė, kad tai yra atsakas į Rusijos vykdomus panašių ginklų bandymus.

Mažos galios branduolinių užtaisų „W76-2“ buvo dislokuota dėl „išvados, kad potencialūs priešininkai, pavyzdžiui, Rusija, mano, kad mažos galios branduolinių ginklų naudojimas suteiks jiems pranašumą prieš Jungtines Valstijas ir jų sąjungininkes bei partneres“, sakoma gynybos sekretoriaus pavaduotojo Johno Roodo pranešime.

Tokių ginklų dislokavimas daugeliui kelia susirūpinimą, nes manoma, kad valstybės gali būti labiau linkusios panaudoti branduolinius ginklus, jeigu turėtų mažesnio galingumo užtaisų, pasižyminčių mažesne griaunamąja galia. Taigi, branduolinio konflikto tikimybė padidėtų.

2018 metų Branduolinės politikos peržiūros dokumente Pentagonas užsiminė dislokuosiantis mažos galios branduolinių ginklų.

Ši nauja ginkluotė „stiprina atgrasymą ir suteikia Jungtinėms Valstijoms sparčiai panaudojamą, daugiau galimybių išgyventi suteikiantį mažos galios strateginį ginklą“, pabrėžė J.Roodas. Be to, ji „demonstruoja potencialiems priešininkams, kad ribotas branduolinių ginklų panaudojimas nesuteiktų jokio privalumo, nes Jungtinės Valstijos gali patikimai ir ryžtingai atsakyti į bet kokį grėsmės scenarijų“, pridūrė jis.

Tuo tarpu kritikai sako, kad po dešimtmečius trukusios padėties, kai nuo branduolinių ginklų panaudojimo atgrasydavo jų didžiulis griaunamasis potencialas, atsiradę mažesni užtaisai gali padidinti jų panaudojimo tikimybę.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s