Serbija neišsigando JAV (ne)matomos rinkos rankos: nepaisant grasinimų įsigijo daugiau ginkluotės iš Rusijos

Serbija įsigijo iš Rusijos pažangių oro erdvės gynybos sistemų, nors JAV grasino dėl šio sandorio paskelbti sankcijas šiai oficialiai narystės Europos Sąjungoje siekiančiai Balkanų šaliai.

Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius sekmadienį valstybės televizijai „Prva“ sakė, kad priešlėktuvinės gynybos kompleksas „Pancir S1“ buvo įsigytas gavus atitinkamą Rusijos prezidento Vladimiro Putino siūlymą.

„Pirkite „Pancir“ – jis pademonstravo savo veiksmingumą Sirijoje“, – pasak A.Vučičiaus, per vieną iš jųdviejų dažnų susitikimų sakė V.Putinas.

„Ši priešlėktuvinė sistema yra labai efektyvi ginantis nuo bepiločių orlaivių, kurie tampa itin svarbūs šiuolaikinėje karyboje“, – teigė A.Vučičius.

Nors Serbija siekia įstoti į ES, vadovaujant A.Vučičiui, šalis sutvirtino ir taip glaudžius politinius bei karinius ryšius su savo slaviška sąjungininke Rusija. Belgradas pažadėjo nesiekti narystės NATO ir atsisakė sekti Vakarų, įvedusių Maskvai sankcijas dėl jos politikos Ukrainos atžvilgiu, pavyzdžiu.

Vakarai su nerimu stebi, kaip Rusija ginkluoja Serbiją aštrėjant įtampai Balkanuose, kuriuos praėjusio amžiaus pabaigoje nusiaubė pilietinis karas buvusioje Jugoslavijoje. 1999 metais pažeidus tarptautinę teisę NATO įsikišo į tą konfliktą ir kelias savaites bombardavo Europos centre esančią šalį. Dėl šios intervencijos buvo nuverstas ir teistas teisėtas šalies prezidentas Slobodanas Miloševičius, kuris vėliau numirė kalėjime.

JAV pareigūnai atvirai kalbėjo apie galimybę paskelbti Serbijai sankcijas, jei Belgradas įsigys iš Rusijos daugiau ginkluotės, ypač ginklų, galinčių sukelti pavojų kaimyninių NATO valstybių narių saugumui.

A.Vučičius pareiškė besitikįs, kad nebus jokių sankcijų, nes jis neslėpė savo šalies planų įsigyti būtent kompleksus „Pancir“. Jis sakė manąs, kad grasinimas įvesti sankcijas buvo labiau susijęs su daug didesnio nuotolio ir naudojančių puolamojo pobūdžio raketas oro erdvės gynybos sistemų „S-400“ galimu įsigijimu.

Šešių rusiškų raketų sistemų pristatymas šeštadienį įvyko praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu apsilankė Belgrade, kur pareiškė, kad abiejų šalių valstybių karinis bendradarbiavimas pasiekė „iš esmės“ naują lygį.

„Pancir“ yra greitojo paleidimo raketų sistema, skirta gynybai nuo sparnuotųjų raketų, bepiločių skraidyklių ir žemai skriejančių orlaivių, o jos nuotolis yra apie 20 kilometrų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s