Lietuvoje dėl koronaviruso paskelbta ekstremali situacija valstybės mastu: aiškiname, ką tai reiškia

Trečiadienį vasario 26-ąją Vyriausybė paskelbė ekstremalią situaciją valstybės lygiu. Tai atriša valstybės organų rankas, esant reikalui, panaudoti daugiau priemonių stengiantis, kad Lietuvoje nepasitaikytų koronaviruso atvejis, o jam pasitaikius, užkratas neplistų.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Civilinės saugos valdybos Gyventojų apsaugos organizavimo skyriaus viršininkas Ernestas Trunovas teigia, kad paskelbus ekstremalią situaciją valstybės lygiu:

gali būti naudojamas valstybės rezervas;

valstybei galima laikinai apriboti patekimą į tam tikrą teritoriją ar patalpą, apriboti ar uždrausti transporto priemonių eismą ekstremaliosios situacijos židinyje;

valstybės atstovams galima naudotis likvidavimui reikalingais materialiniais ištekliais, neatsižvelgiant į jų nuosavybės formą, taip pat bet kuriuo paros metu įeiti į bet kokias negyvenamąsias patalpas ir teritorijas;

gali būti atliekami privalomieji darbai (gyventojai, ūkio subjektai ir kitos įstaigos pasitelkiami ir darbai atliekami tik tada, kai yra išnaudotos visos civilinės saugos sistemos pajėgų panaudojimo galimybės);

nukentėjusiems gali būti teikiama parama už patirtą žalą;

nukentėjusiems gali būti mokamos kompensacijos už materialinių išteklių teikimą;

gali būti pasitelkiama kariuomenė.

Kaip naudojamas valstybės rezervas

Valstybės rezervą sudaro finansinės lėšos ir materialinių išteklių atsargos (būtiniausios žemės ūkio ir maisto produktų, civilinės saugos priemonių, medicinos, susisiekimo ir kitos atsargos).

Valstybės rezervas naudojamas šiais atvejais: mobilizaciniams, ūkio, sveikatos, krizės valdymo, susisiekimo ir civilinės saugos sistemos funkcionavimo ir nukentėjusių gyventojų poreikiams tenkinti, ekstremaliųjų situacijų ar krizės metu ir jų padariniams likviduoti, paskelbus mobilizaciją, įvedus nepaprastąją ar karo padėtį ar kitais nustatytais atvejais.

Sprendimą panaudoti valstybės rezervo lėšas ir materialinių išteklių atsargas priima Vyriausybė.

Leidžiama greitai įsigyti prekių

PAGD pateikta informacija, esant ekstremaliai situacijai, gali būti taikoma skuba, tuomet paprastėja viešųjų pirkimų procedūros, nebūtina naudotis elektroninėmis priemonėmis.

Be to gali būti taikomos tam tikros išimtys arba supaprastintos procedūros, sumažėja administracinė našta. Taip pat numatoma galimybė atlikti neskelbiamą pirkimą, kai dėl įvykių, kurių perkančioji organizacija negalėjo iš anksto numatyti, būtina ypač skubiai įsigyti prekių, paslaugų ar darbų, neatsižvelgiant į jų vertę. Leidžiama kreiptis į pasirinktą kiekį tiekėjų, arba, pavyzdžiui, gali būti kreipiamasi ir į vieną tiekėją, tiesiog nuvykstant į jo prekybos vietą ir įsigyjant tai, kas reikalinga.

Pagal įstatymą ekstremalios situacijos skirstomos į du lygius – savivaldybės ir valstybės. Paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją valstybės operacijų vadovo funkcijas vykdo premjero paskirtas Vyriausybės narys. Nuspręsta, kad dėl koronaviruso suburtam Valstybės ekstremalių situacijų centrui vadovauja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s