Tyliai slepiama ir gėdingai nutylima, kad Lietuvos saugumas mažėja

Patyliukais slepiama ir gėdingai nutylima, kad Lietuvos saugumas mažėja, NATO kapituliuojant prieš koronavirusą.

Tai akivaizdžiai atsispindi „Europos gynėjas 2020“ pratybų kontekste.

Po kovo 11 d. Vokietijoje vykusio NATO karinių viršūnių susitikimo derinant paskutinius pratybų niuansus, kitą dieną koronavirusas buvo nustatytas Lenkijos armijos generolui Jaroslaw Mika, dar sekančią dieną su viruso simptomais atgulė JAV Europos pajėgų generolas leitenantas Christopher Cavoli ir Italijos generalinio štabo vadas generolas Salvatore Farina.

Patylomis nenurodant dar keleto žemesnio rango karininkų buvo irgi skubiai hospitalizuoti, o panikos apimti lenkai skubiai uždarė visas sienas ir dėl šios priežasties „Europos gynėjas 2020“ tapo nebeveiksnus.

Dėl koronaviruso pandemijos Pentagonas priėmė sprendimą nesiųsti JAV karių į Europoje vėliau šiais metais turėjusias vykti didelio masto karo pratybas „Defender Europe 2020“, sakoma paskelbtame JAV sausumos pajėgų Europoje vadovybės pranešime.

„Kovo 13 dienos duomenimis, bet koks JAV personalo ir įrangos gabenimas į Europą yra sustabdytas. Mūsų karių, civilių ir jų šeimų sveikata, saugumas ir kovinė parengtis yra mūsų pagrindinis rūpestis“, – sakoma dokumente.

„Tikimės, kad Europoje jau dislokuota tankų brigada surengs šaudymo pratybas ir kitokius bendrus mokymus su (NATO – red.) sąjungininkai, vykstant modifikuotiems manevrams „Allied Spirit“. Europoje kitiems (su „Defender Europe“ susijusiems – red.) mokymams jau dislokuotos pajėgos grįš į JAV“, – pridūrė kariškiai.

Dokumente sakoma, kad nuo sausio JAV jau atsiuntė į Europą 6 tūkst. karių, taip pat pasiuntė į regioną 12 tūkst. technikos ir įrangos vienetų iš įvairių bazių Amerikoje.

29 nares turinti NATO šiemet yra suplanavusi daugiau kaip 20 pratybų. Taip pat buvo planuota balandį ir gegužę surengti JAV vadovaujamas „Defender Europe 2020“, į kurias iš Jungtinių Valstijų į Europą turėjo būti atsiųsta 20 tūkst. karių. Šis JAV karių dislokavimas Europoje būtų buvęs didžiausias nuo Šaltojo karo pabaigos.

Šie manevrai turėjo vykti 10-yje Europos šalių, įskaitant Vokietiją, Lenkiją, Lietuvą, Latviją, Estiją ir Gruziją.

Tuo metu Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis mano, kad šis JAV žingsnis – racionalus ir suprantamas, kuomet koronaviruso epidemija Europos žemyne šiuo metu nėra suvaldyta.

„Suprantame Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą, kuris yra priimtas atsižvelgus ir įvertinus COVID-19 ligos protrūkį visame pasaulyje. Visos valstybės, taip pat ir Lietuva, šiuo metu siekia sumažinti bet kokias su viruso plėtra susijusias rizikas; kariai yra aktyviai pasitelkiami į pagalbą kitoms institucijoms, kurios kovoja su koronaviruso paplitimu. Esu tikras, kad kaip ir visi dėl COVID-19 priimti sprendimai, taip ir karinių pratybų planų koregavimas – tai tik laikinos ir racionalios priemonės, ir Lietuvos dvišalis karinis bendradarbiavimas su JAV atsinaujins pilnu pajėgumu, kai tik koronaviruso paplitimas bus sustabdytas“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis po to, kai šiandien JAV Sausumos pajėgų vadovybė priėmė spendimą sumažinti tarptautinių pratybų “Defender Europe 2020“ apimtį.

Atsižvelgiant į vykstantį COVID-19 protrūkį ir naujausius JAV gynybos sekretoriaus nurodymus NATO pakoregavo pratybų „Europos gynėjas 2020” ( angl. „Defender-Europe 20“) dydį ir apimtis.

Pasak JAV Sausumos pajėgų vadovybės, kovo 13 dieną buvo sustabdytas karių ir technikos perkėlimas iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Europą ir nevyks dalis su pratybomis „Defender Europe 2020“ susietų pratybos – „Dynamic Front“, „Joint Warfighting Assessment“, „Saber Strike“ ir „Swift Response“. Trejos iš išvardintų pratybų – „ Joint Warfighting Assessment“, „Saber Strike“ ir „Swift Response“ turėjo vykti ir Lietuvos teritorijoje.

Europoje jau dislokuota šarvuočių brigados kovinė grupė su sąjungininkais toliau treniruosis pagal modifikuotų pratybų „Allied Spirit“ planą. Kitos pajėgos, kurios buvo dislokuotos Europoje kitoms pratyboms, tame tarpe „Europos gynėjas 2020“ grįš į JAV.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s