Ukraina prisidėjo prie ES sankcijų Baltarusijai

ES taryba išplatino pranešimą spaudai, kuriame sakoma jog sankcijos prieš Baltarusiją yra pratęsto iki 2021-tųjų vasario 28-tosios. Europos Sąjungai ši procedūra yra įprasta tačiau tas faktas kad prie jos prisidėjo Ukraina yra staigmena.

Nepaisant ilgametės Baltarusijos ir Rusijos Sąjungos santykiai tarp Minsko ir Kijevo buvo pakankamai geri. A. Lukašenka skundėsi dėl to kad iš karo draskomos Ukrainos į Baltarusiją ėjo ginklų kontrabandos srautas, tačiau pardavė P.Porošenko režimui pagamintus iš Rusijos žaliavos naftos produktus, kuriais buvo aprūpinama kariaujanti prieš prorusiškus separatistus Ukrainos kariuomenės technika.

Į valdžią atėjus V. Zelenskiui tarp dviejų valstybių lyderių susiklostė neblogi asmeniniai santykiai. 2019-tų metų spalį per Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) viršūnių susitikimą  A. Lukašenka net ragino NVS paremti V.Zelenskio valdžią, nes geresnės alternatyvos jam nėra.

2020-tųjų pradžioje kilus Baltarusijos ir Rusijos ginčams dėl naftos kainos Minskas bei Kijevas susitarė dėl naftos tranzito iš Azerbaidžano per Ukrainą. Pastarajai šis susitarimas yra labai naudingas kadangi Rusijos naftos bei dujų tranzitas per Ukrainą yra nukritęs.

Ir šiame fone Ukrainos sprendimas prisidėti prie ES sankcijų Baltarusijai atrodo nelogiškai, nes tokiu žingsniu ji praras svarbų partnerį rytuose. Juolab kad anksčiau Ukraina neprisidėjo prie ES sankcijų Baltarusijai.

Kaip ten bebūtų Ukraina įsipareigojo apriboti tam tikrų prekių eksportą į Baltarusiją, uždraudė keliems jos valdininkams lankytis savo šalyje bei įšaldė jų aktyvus savo teritorijoje.

Toks Kijevo sprendimas atrodo labai keistai kadangi Minskui jis neturi jokios praktinės reikšmės bet tuo pačiu metu labai pablogins dviejų šalių santykius. Reikia pabrėžti kad kitos Rytų Partnerystės šalys (Moldova bei Gruzija) prie ES sankcijų Baltarusijai neprisidėjo.

Simbolinis Kijevo dalyvavimas įgyvendinant sankcijų režimą Minskui galėtų būti grindžiamas atskirų Ukrainos valdančiojo režimo atstovų noru įsiteikti Europos Sąjungai. Juolab kad Ukrainos Užsienio reikalų ministerijoje dirba pareigūnai kurie buvo paskirti į šias vietos dar P.Porošenko laikais. Pavyzdžiui, užsienio reikalų ministro pareigas eina Dmitrijus Kuleba kuris valdant P.Porošenkai Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje kovojo prieš įgaliojimų sugrąžinimą Rusijos delegacijai.

Šis žingsnis gali brangiai kainuoti Ukrainai kuri dėl savo neatsakingo elgesio gali netekti naudingų bendrų verslo projektų. Ir dėl neapgalvotų politikų sprendimų vėl kentės ekonomika, konkretūs verslininkai ir galų gale paprasti ukrainiečiai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s