Dauguma pasaulio valstybių pasmerkė JAV dėl sprendimo nutraukti finansavimą Pasaulio Sveikatos Organizacijai

Virtinė valstybių trečiadienį pasmerkė Jungtines Valstijas dėl jų sprendimo nutraukti finansavimą Pasaulio Sveikatos Organizacijai (PSO), sveikatos apsaugos specialistams perspėjant, kad tai gali sukelti pavojų tarptautinėms pastangoms sustabdyti koronaviruso pandemiją.

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis trečiadienį pareiškė, kad JAV neturėjo „jokios priežasties“ sustabdyti PSO finansavimą šiuo kritiniu metu ir paragino imtis priemonių, didinančių vienybę, o ne susiskaldymą.

„Labai apgailestauju dėl JAV sprendimo sustabdyti finansavimą PSO“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J.Borrellis.

„Nėra jokios priežasties, pateisinančios šį žingsnį tokiu metu, kai labiau nei kada nors anksčiau reikia jų pastangų, siekiant suvaldyti koronaviruso pandemiją“, – pridūrė jis.

„Tik bendromis jėgomis galime įveikti šią krizę, nepaisančią jokių sienų“, – pabrėžė ES diplomatijos vadovas.

Nors ES ir JAV dešimtmečius buvo tradicinės sąjungininkės, pastaraisiais metais Bendrija vis dažniau kritikuodavo Jungtinių Valstijų administraciją.

Australijos premjeras Scottas Morrisonas sakė iš dalies pritariantis D.Trumpo kritikai, skirtai PSO ir Kinijai, bet Australija toliau finansuos JT sveikatos apsaugos agentūrą.

„Glaudžiai su jais bendradarbiausime, kad kartu su iš vonios išpilamu vandeniu neišmestume kūdikio, – Perto radijui 6PR sakė S.Morrisonas. – Tačiau jie taip pat nėra apsaugoti nuo kritikos.“

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas savo ruožtu pasmerkė JAV prezidento pareiškimą.

„Kitų kaltinimas nepadės. Viena geriausių investicijų yra stiprinti JT, visų pirma nepakankamai finansuojamą PSO, kuriant ir platinant testus ir vakcinas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė H.Maasas.

„Vakarykštį Vašingtono pareiškimą apie nutraukiamą PSO finansavimą laikome labai neraminančiu“, – Rusijos naujienų agentūrai TASS sakė šalies užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.

„Tai labai savanaudiško JAV valdžios elgesio dėl to, kas dedasi pasaulyje per pandemiją, ženklas, – pridūrė jis. – Toks smūgis šiai organizacijai – kaip tik tokiu metu, kai tarptautinė bendruomenė žvelgia į ją – yra vertas pasmerkimo ir visų priekaištų.“

Pasak S.Riabkovo, Rusija ragina JAV „nutraukti tolesnį puolimą prieš PSO ir veikti atsakingai“.

Kinija trečiadienį pareiškė esanti „rimtai sunerimusi“ dėl JAV sprendimo sustabdyti finansavimą PSO ir paragino Vašingtoną laikytis savo įsipareigojimų per koronaviruso krizę.

„Dabartinė pasaulinė epidemijos situacija yra niūri. Ji išgyvena kritinį momentą. Šis JAV sprendimas susilpnins PSO pajėgumus ir pakenks tarptautiniam bendradarbiavimui kovojant prieš epidemiją“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.

„Būdama autoritetingiausia ir profesionaliausia tarptautinė institucija pasaulio visuomenės sveikatos saugumo srityje, PSO atlieka nepakeičiamą vaidmenį reaguojant į pasaulinę visuomenės sveikatos krizę“, – pridūrė jis.

Tuo metu PSO vadovas trečiadienį pareiškė, kad jo organizacija yra susitelkusi vien į gyvybių gelbėjimą ir koronaviruso pandemijos stabdymą.

„Negalima švaistyti laiko. PSO susitelkusi vien į darbą, pasitarnaujantį visiems žmonėms – gelbėti gyvybes ir stabdyti COVID-19“, – savo „Twitter“ žinutėje parašė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Daugelis analitikų gyrė PSO pirminį atsaką į pandemiją, bet pastaruoju metu daugelis vyriausybių skirtingai vertino šios organizacijos teiktas rekomendacijas, ypač dėl kelionių suvaržymo ir būtinybės dėvėti apsaugines kaukes.

Edinburgo universiteto Pasaulio visuomenės sveikatos apsaugos katedros vadovė Devi Sridhar sakė, kad D.Trumpo sprendimas yra „itin probleminis“, ir atkreipė dėmesį, kad nuolatinį lėšų stygių juntanti PSO vadovauja pastangoms pagelbėti besivystančioms šalims kovoti prieš COVID-19 pandemiją.

„Ši agentūra rūpinasi kitomis šalimis ir vadovauja pastangoms pandemijai sustabdyti, – aiškino D.Sridhar. – Būtent tokiu metu reikia daugiau finansavimo, o ne mažiau.“

D.Sridhar nuomone, JAV žingsnis yra trumparegiškas politinis sprendimas, tikriausiai sukelsiantis ilgalaikių negatyvių pasekmių.

„Trumpas pyksta, bet jo pyktis nukreipiamas tokiu būdu, kad jis galiausiai pakenks JAV interesams“, – kalbėjo ekspertė.

Kaip rodo portalo „Worldometers“ pateikiami duomenys, pasaulyje jau nustatyta per 2 mln. COVID-19 atvejų, o per 128 tūkst. užsikrėtusiųjų mirė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s